Redakcja Polska

Fundamentalna część rosyjskich działań wojskowych. Kaja Kallas o dezinformacji

18.12.2024 09:20
Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas oświadczyła podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że uzasadnienie Władimira Putina dla jego wojny przeciwko Ukrainie jest przesiąknięte kłamstwami
Kaja Kallas
Kaja KallasFoto : PAP/Marcin Obara

Zdaniem Kallas dezinformacja jest fundamentalną częścią rosyjskich działań wojskowych.

Estonka przypomniała, że kiedy Rosja nielegalnie zaanektowała Półwysep Krymski w 2014 roku, zaczęła kampanię dezinformacyjną opartą na fałszywym oskarżeniu Ukrainy i zakłamując historię.

"Rosyjskie władze modyfikują podręczniki historii dla rosyjskich uczniów i studentów, wprowadzając imperialną propagandę wojenną do szkół i piorą mózgi dzieciom od lat. Robią to od lat i to działa. Rosja więzi własnych historyków i niszczy organizacje, które poszukują prawdy" - stwierdziła Kallas.

Podkreśliła, że nie można zaakceptować rozprzestrzeniania się rosyjskich kampanii dezinformacyjnych w Europie, bo to broń wspierająca wojnę przeciw Ukrainie. 

"Linia frontu tej wojny hybrydowej przebiega przez nasze demokracje, uniwersytety, parlamenty, media i inne instytucje. (...) Ma na celu wzbudzanie nieufności, wywoływanie wewnętrznych podziałów, wpływanie na demokratyczne podejmowanie decyzji, w tym decyzji, które podejmujemy przy urnach wyborczych. Ma na celu zmianę naszej polityki i zniechęcenie Europy od wspierania Ukrainy" - powiedziała Kallas.

Jej zdaniem najlepszym sposobem na przeciwdziałanie propagandzie i dezinformacji jest ujawnianie i dostarczanie faktów, w tym wspieranie mediów.

Wśród sposobów walki z dezinformacją szefowa unijnej dyplomacji wymieniła też "odbudowanie wpływów UE w krajach trzecich". "Będziemy ściśle współpracować z demokracjami w Afryce Subsaharyjskiej i innych regionach, gdzie Rosja intensywnie inwestuje w swoje operacje manipulacji informacjami" - powiedziała Kallas.

PAP/ks

Dezinformacja a emocje. Jak odbieramy świat informacji? Emocjonalnie czy racjonalnie?

09.12.2024 12:09
Emocje, czy racje? Co decyduje o naszym postrzeganiu rzeczywistości i jak odbieramy świat informacji? Co nam daje autorefleksja, a co kompetencje medialne? O tym rozmawiają zaproszeni do studia eksperci - dr Dorota Kobylińska,  psycholog z UW i dr. hab. Dominik Batorski, socjolog Internetu, specjalista analizy danych z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW.

Najmłodsze ofiary dezinformacji. Jak chronić dzieci przez zagrożeniami?

11.12.2024 17:05
W Internecie coraz częściej można się spotkać z nieprawdziwymi informacjami i manipulacjami. Szczególnie podatne mogą być na nie młode osoby i te, które spędzają w sieci mnóstwo czasu i nie weryfikują wszystkich przeczytanych newsów oraz wpisów w mediach społecznościowych. Dezinformacja uderza już nawet w ośmiolatków.

Dezinformacja. Jak wykorzystywane i manipulowane są nasze emocje?

13.12.2024 18:23
W jednym z podcastów rozmawialiśmy o wpływie emocji na nasze postrzeganie rzeczywistości. Dziś zwrócimy uwagę na to, w jaki sposób wykorzystują to dezinformtorzy, powiemy też co ich motywuje do fałszowania obrazu świata, a w efekcie manipulowania ludźmi. Rozmawiamy o tym z dr Dorotą Kobylińską, psycholog z UW i dr. hab. Dominikiem Batorskim, socjologiem Internetu, specjalistą analizy danych z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW.

Dezinformacja, rozwój AI, zmiany klimatu. Pierwsza Polka w ETPCz o misji Trybunału

16.12.2024 22:06
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu powitał pierwszą Polkę w gronie sędziów – dr Annę Adamską-Gallant. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy sędzia Adamska-Gallant opowiedziała o swojej drodze do Trybunału, wyzwaniach, z jakimi zmaga się ETPCz, oraz swojej wizji ochrony praw człowieka w Europie.