Redakcja Polska

Cyberatak na Platformę Obywatelską. Rząd: to zaplanowana operacja ze Wschodu

03.04.2025 14:05
W środę doszło do poważnego cyberataku na systemy informatyczne Platformy Obywatelskiej oraz sztabu Rafała Trzaskowskiego — kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Jak informują przedstawiciele rządu, za zorganizowanym atakiem mają stać grupy hakerskie powiązane z Rosją i Białorusią.
Platforma Obywatelska celem cyberataku ze Wschodu
Platforma Obywatelska celem cyberataku ze WschoduShutterstock/pruslee

- Mamy potwierdzenie, że akcja nie została przeprowadzona przypadkowo. To zaplanowany, skoordynowany atak - powiedział w czwartek w Bydgoszczy wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że celem ataku mogła być destabilizacja kampanii wyborczej i próba ingerencji w wybory prezydenckie w Polsce.


Posłuchaj
00:48 13559789_1.mp3 Wczoraj doszło do cyberataku na wewnętrzny system informatyczny Platformy Obywatelskiej i sztabu Rafała Trzaskowskiego. O incydencie jako pierwszy poinformował na platformie X premier Donald Tusk. Materiał Jana Olędzkiego (IAR)

 

Premier Donald Tusk już w środę po południu ostrzegł w mediach społecznościowych: "Zaczęła się obca ingerencja w wybory. Służby wskazują na wschodni ślad."

Jak wyglądał atak?

Z ustaleń służb wynika, że atak polegał na rozesłaniu maili z fałszywym linkiem, który – po kliknięciu – infekował komputer złośliwym oprogramowaniem. Wirus umożliwiał zdalny dostęp do danych, ich usunięcie, zablokowanie, a nawet przejęcie kontroli nad sprzętem i dalsze rozprzestrzenianie się w sieci.

Maile wysyłane były z adresów przypominających nazwiska członków PO, co miało uwiarygodnić wiadomości i zwiększyć szansę na otwarcie linku. Jak poinformował szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec, atak dotyczył kilkudziesięciu komputerów, zarówno w centrali partii, jak i w strukturach terenowych.

- Gdyby nie szybka reakcja służb, ktoś mógłby przez długi czas dysponować pełnym dostępem do zasobów informacyjnych partii - powiedział Grabiec w rozmowie z PAP.

Bezpośrednie uderzenie w kampanię wyborczą

Rząd nie ma wątpliwości — wybór sztabu Trzaskowskiego jako celu nie był przypadkowy. - To kandydat, który prowadzi w sondażach. Trudno uznać, że to przypadkowy wybór - ocenił Grabiec. Dodał, że atak miał potencjał, by zakłócić przebieg kampanii i wpłynąć na wynik wyborów.

Na ten moment nie ma informacji o wycieku danych, ale jak podkreślają służby, samo usiłowanie przejęcia kontroli nad systemami traktowane jest jako poważne zagrożenie.

Cybertarcza w gotowości

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że wszystkie instytucje zaangażowane w organizację wyborów — w tym PKW i komitety wyborcze — zostały objęte specjalną ochroną w ramach tzw. Cybertarczy RP. Projekt ten zakłada m.in. inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, budowę Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK oraz opracowanie nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa Państwa.

Na ten cel rząd planuje przeznaczyć 3 miliardy złotych w ciągu najbliższych dwóch lat — z budżetu krajowego oraz środków unijnych.

Polska nie pozostanie bierna

- Rosja chce ukraść Polsce wybory. Nie uda im się to -  stanowczo oświadczył wicepremier Gawkowski. Rząd podkreśla, że będzie reagować na każdy sygnał próby ingerencji w demokratyczne procesy i zapewni obywatelom bezpieczne wybory.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że w najbliższych dniach przekaże więcej informacji na temat działań ochronnych oraz szczegółów incydentu.


IAR/PAP/dad

Łapanki na ulicach Rosji. Rekordowy pobór młodych ludzi do armii

01.04.2025 17:51
W Rosji ruszył największy od 14 lat pobór do wojska. Od 1 kwietnia do 15 lipca ponad 160 tysięcy młodych mężczyzn w wieku od 18 do 30 lat otrzyma wezwania do służby wojskowej. Niezależni rosyjscy dziennikarze oraz obrońcy praw człowieka ostrzegają, że wielu z nich trafi bezpośrednio na front wojny z Ukrainą.

20 lat temu zmarł Jan Paweł II. Wywarł wielki wpływ na losy Kościoła i świata

02.04.2025 16:50
Papież Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Na czele Kościoła stał od 16 października 1978 roku. Zmarł w wieku 84 lat. W 2014 został kanonizowany.

Wilno: Litwini pożegnali amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli na poligonie w Podbrodziu

03.04.2025 13:30
Setki ludzi przyszły na wileński Plac Katedralny, aby oddać hołd czterem amerykańskim żołnierzom, którzy zginęli na bagnach na poligonie w Podbrodziu. W Wilnie odbyła się uroczysta ceremonia pożegnania wojskowych.