Redakcja Polska

Kluczowe dla Polski głosowanie w PE. Chodzi o decyzję ws. pakietu drogowego

08.07.2020 12:46
Eurodeputowani zagłosują w sprawie przepisów zaostrzających zasady w transporcie międzynarodowym, które mogą uderzyć w naszych przewoźników. Polska ma największą flotę transportową w całej Unii Europejskiej, więc jest to dla naszego kraju sprawa kluczowa.
Audio
  • W Parlamencie Europejskim ostateczne głosowanie nad pakietem drogowym. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneRudmer Zwerver/ Shutterstock

Polscy deputowani złożyli poprawki zmieniające niekorzystne zapisy. Jeśli się to nie uda, będą głosować za odrzuceniem pakietu drogowego. W tej sprawie sojusz zawiązało osiem krajów - Polska, Węgry, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, Malta i Cypr.

Argumentują one, że pakiet drogowy jest szkodliwy dla firm transportowych, ponieważ będzie się wiązał ze wzrostem kosztów i biurokratycznych wymogów. Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza tych mniejszych, może tego nie udźwignąć.

Te kraje wskazywały też, że przepisy są szkodliwe dla środowiska, gdyż nakazują obowiązkowy - raz na osiem tygodni - powrót ciężarówek do państw, w których zarejestrowane są firmy transportowe. To doprowadzi do wzrostu emisji CO2 i zanieczyszczeń, co jest sprzeczne z unijną polityką klimatyczną.

Polscy politycy ponad podziałami przeciw pakietowi

W Parlamencie Europejskim w tej sprawie polscy deputowani współpracują ponad podziałami i zgodnie krytykują pakiet drogowy.

Europoseł Kosma Złotowski (PiS) uważa, że te przepisy to próba ochrony rynku przez kraje Europy Zachodniej i wypchnięcia tańszej konkurencji z naszego regionu. - Bo firmy z Polski, Litwy, Bułgarii i Rumunii za bardzo urosły. Stały się poważną konkurencją. Sama Polska to jest spory procent rynku komunikacyjnego - powiedział europoseł brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej.

- To się ma nijak do wspólnego rynku, a wręcz to jest próba ograniczenia zdrowej konkurencyjności. Konkurujemy jakością i cenami. W krajach Europy Centralnej te koszty długo będą jeszcze inne niż w krajach Europy Zachodniej - skomentowała Elżbieta Łukacijewska (Koalicja Europejska).

Jeżeli przepisy zostaną przyjęte w obecnym kształcie, Polska - wraz z krajami, które się im sprzeciwiają - nie wyklucza zaskarżenia pakietu drogowego do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.


IAR/dad

Komisja transportu PE poparła pakiet mobilności. Polska jest przeciw

08.06.2020 23:17
Komisja transportu PE w poniedziałkowych głosowaniach poparła kontrowersyjne przepisy dotyczące przewoźników drogowych, tzw. pakiet mobilności. W lipcu nad nowymi przepisami ma głosować Parlament Europejski na sesji plenarnej.