Redakcja Polska

Sejm uczcił 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

22.07.2020 12:32
Powstrzymując ofensywę Armii Czerwonej, Polacy zapobiegli rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę i tym samym zniszczeniu zachodniej cywilizacji - głosi przyjęta w środę przez aklamację uchwała Sejmu ws. upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Sejm RP
Sejm RPSejm RP/Twitter

Jak przekazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek na początku środowych obrad Sejmu, projekt uchwały ws. uczczenia rocznicy Bitwy Warszawskiej przedstawiło Prezydium Sejmu. Witek zaproponowała posłom przyjęcie uchwały przez aklamację.

"Od końca lipca do pierwszych dni września 1920 roku rozegrało się decydujące starcie Polski z bolszewicką Rosją. Krwawe zmagania toczono na przestrzeni blisko pół tysiąca kilometrów: między Nieszawą nad Wisłą, Sokalem nad Bugiem i Kolnem pod pruską granicą oraz, między 13 a 15 sierpnia, na przedpolu stolicy Rzeczypospolitej — pod Radzyminem i Ossowem" - podkreślono w uchwale, którą odczytała marszałek izby.


Posłuchaj
00:26 10536710_1.mp3 W uchwale, której treść odczytała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, podkreślono między innymi, że od końca lipca do pierwszych dni września 1920 roku rozegrało się decydujące starcie Polski z bolszewicką Rosją.

 

Jak zaznaczono, kierowany przez Wincentego Witosa Rząd Obrony Narodowej oraz sztab Wojska Polskiego podjęły działania, które zadecydowały o zwycięstwie Rzeczypospolitej.

"Wojsko Polskie, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, uratowało nie tylko suwerenność naszej Ojczyzny, lecz także ład demokratyczny całej Europy. Powstrzymując ofensywę Armii Czerwonej, Polacy zapobiegli rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę i tym samym zniszczeniu zachodniej cywilizacji. Brawurowa kontrofensywa znad rzeki Wieprz, dowodzona osobiście przez Wodza Naczelnego, przeszła do historii jako jeden z największych triumfów w dziejach oręża polskiego" - czytamy w uchwale.



Zwrócono w niej uwagę, że wojna z lat 1919-1920 była zbiorowym wysiłkiem całego narodu polskiego, wszystkich jego warstw społecznych, a także mniejszości narodowych. "Pamiętamy o bohaterstwie kobiet z Ochotniczej Legii Kobiet oraz wszystkich, którzy służyli w jednostkach pomocniczych" - napisano w uchwale. Podkreślono, że razem z Polakami przeciwko bolszewikom walczyło wojsko ukraińskie, oddziały białoruskie, żołnierze demokratycznej "III Rosji".


Posłuchaj
00:23 10536710_2.mp3 "Wojna z lat 1919-1920 była zbiorowym wysiłkiem całego narodu polskiego, wszystkich jego warstw społecznych, a także mniejszości narodowych" - podkreślała marszałek Sejmu (IAR)

 

"Wspominamy postawę Francji, która umożliwiła efektywne dostawy broni i amunicji, a jej misja wojskowa wspomagała dowództwo polskie. Nie zapomnimy czynu zbrojnego lotników amerykańskich z Eskadry Kościuszkowskiej. Belgijskiego pociągu sanitarnego, życzliwości Łotyszy, Estończyków i Finów. Szczególnie pamiętamy o braciach Węgrach, którzy odstąpili Polsce swoje zapasy amunicji oraz dostarczali ją aż do końca działań zbrojnych" - czytamy w tekście uchwały.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu tych wydarzeń, ustanowił rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Dziś, w przeddzień 100. rocznicy Cudu Nad Wisłą, składamy hołd jej bohaterom, obrońcom niepodległości Rzeczypospolitej" - głosi uchwała.

13-15 sierpnia 1920 r. na wschodnich przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

PAP/IAR/dad

W Muzeum Auschwitz konserwatorzy znaleźli w dziecięcym buciku odręczny napis

21.07.2020 12:56
W jednym z dziecięcych bucików prezentowanych na wystawie głównej w Muzeum Auschwitz natrafiono na odręczny napis zawierający m.in. imię i nazwisko. Należały do urodzonego w 1938 r. Amosa Steinberga, który został w obozie zgładzony wraz z matką – podało Muzeum.

MSZ wydało książki promujące mało znane osiągnięcia Polaków poza granicami kraju

21.07.2020 14:47
"Polacy Światu. Znani nieznani" oraz "Polscy Architekci na świecie" - to książki opublikowane przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, które promują osiągnięcia Polaków, nieznane szerszej opinii publicznej. MSZ zapowiada kontynuację tego projektu.

Media w USA szeroko komentują wyniki szczytu w Brukseli

22.07.2020 09:28
Amerykańska prasa szeroko komentuje wyniki unijnego szczytu w Brukseli. Gazety podkreślają przełomowy charakter porozumienia, uznając je za krok do integracji Unii Europejskiej. Washington Post ocenił, że sposób zapisania kwestii praworządności jest sukcesem Polski i Węgier.