Redakcja Polska

Zbigniew Rau: administracja prezydenta Bidena jest świadoma, że Nord Stream 2 dzieli UE i NATO

23.03.2021 09:58
USA nadal postrzegają Nord Stream 2 jako szkodliwy, zły interes dla Europy; administracja prezydenta Joe Bidena jest świadoma, że ten projekt dzieli Unię Europejską i NATO - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Zbigniew Rau
Zbigniew RauFot. Gabriel Piętka / MSZ

Zbigniew Rau w poniedziałek w Brukseli wziął udział w rozmowach ministrów spraw zagranicznych UE. Tematem były m.in. stosunki UE z Rosją. W tych dniach odbędą się również rozmowy ministrów spraw zagranicznych NATO.

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki od dłuższego czasu postrzega Rosję w swojej doktrynie jako podstawowe niebezpieczeństwo. - Na pewno będzie to podkreślane w polityce administracji prezydenta Joe Bidena. Tego możemy się spodziewać. Administracja amerykańska postrzega nadal Nord Stream 2 jako szkodliwy, zły interes dla Europy. To oznacza, że strona amerykańska jest świadoma, że ten projekt dzieli Unię Europejską, dzieli NATO, ale dzieli też poszczególne społeczeństwa zachodnie - powiedział.

W jego opinii, raczej nie przekona to jednak Niemców do porzucenia projektu. - Wydaje się, że dyskurs dotyczący Nord Stream 2 w Niemczech miał okres wzmożenia po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego. Teraz znów słabnie, jeśli nie zanika. W efekcie w Niemczech kwestia szkodliwości Nord Stream 2 większości nie przekona - zauważył. Jak dodał, jeśli byli politycy w Niemczech znajdują miejsce zatrudnienia w strukturach Gazpromu, to są to praktyki biznesowe, które nie mogą wzbudzać zaufania.

Rau: Amerykanie nie zostawią wschodniej flanki NATO

Jego zdaniem, Amerykanie pod rządami Joe Bidena nie zmniejszą swojego zaangażowania na wschodniej flance NATO. - Te interesy się nie zmienią. Nic nie wskazuje też na to, żeby w najbliższym czasie miało nastąpić jakieś ocieplenie relacji amerykańsko-rosyjskich – wskazał.

Rau podkreślił, że w tym kontekście warto zwrócić uwagę na słowa prezydenta Bidena czy sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga na temat Rosji. - To też wpływa pośrednio na stosunek Unii Europejskiej do Moskwy - powiedział.

Radykalna zmiana oczekiwań 

- Oczekiwania jeśli chodzi o relacje Unii Europejskiej z Rosją radyklanie się zmniejszyły. Były dość duże od czasu wprowadzenie pięciu wiodących zasad dotyczących relacji między Unią Europejską a Rosją. Przed wizytą w Moskwie szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella były spore, a już po niej uległy radykalnemu ograniczeniu. Obecnie mamy do czynienia z zaostrzeniem retoryki - powiedział.


Posłuchaj
00:20 10975681_2.mp3 Wypełnienie przez Moskwę porozumień mińskich o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy jest kluczowe dla poprawy relacji Unii Europejskiej z Rosją - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau (IAR)

 

Zauważył też, że jeszcze przed wizytą Borrella w stolicy Rosji wydawało się, że wiodącą zasadą dotyczącą relacji Wspólnoty ze wschodnim sąsiadem będzie "selektywne zaangażowanie". - Chodziło o to, aby współpracować w tych aspektach, gdzie istniał interes Unii jako całości lub interes poszczególnych krajów. Obecnie wydaje się, że ta zasada znika z dyskursu. Jeśli chodzi o Polskę, to zawsze podkreślamy, że wszelkie relacje UE z Rosją powinny być poprzedzone silnym podkreśleniem potrzeby wspierania społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka - wskazał.


Posłuchaj
00:26 10975681_1.mp3 Minister Zbigniew Rau zaznaczył, że w Unii zaczyna się zmieniać sposób myślenia. Wyjaśnił, że do czasu wizyty szefa unijnej dyplomacji w Moskwie na początku lutego wszystkie państwa zakładały, że wiodącą zasadą było selektywne zaangażowanie w relacjach z Rosją (IAR)

 

Jego zdaniem należy postawić pytanie, czy ta zmiana podejścia UE do Rosji ma charakter trwały. - Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia, byłoby zbytnim uproszczeniem, żeby tę zmianę traktować jako trwałą, czy ostateczną - zaznaczył.


IAR/dad

Robert Lewandowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

22.03.2021 13:38
Robert Lewandowski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Order został przyznany "za wybitne osiągnięcia sportowe i za promowanie Polski na arenie międzynarodowej".

Chargé d’affaires ambasady USA: F-35 zwiększa interoperacyjność polskiego lotnictwa

22.03.2021 15:11
Samoloty bojowe F-35 zwiększą interoperacyjność polskich Sił Powietrznych, które staną się jednym ze światowych liderów lotnictwa wojskowego – napisał w poniedziałek na Twitterze chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Elżbieta Witek: łączy nas wyjątkowa przyjaźń

23.03.2021 09:38
Marszałek Sejmu napisała, że Polaków i Węgrów łączy wyjątkowa przyjaźń, jakiej inne narody mogą nam pozazdrościć. "Dziś świętujemy te szczególne więzy, dziękując za to, co razem osiągnęliśmy i życząc naszym węgierskim przyjaciołom wszystkiego najlepszego z okazji wspólnego święta." - napisała na twitterze marszałek Elżbieta Witek. Życzenia marszałek Sejmu z okazji Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej zostały zamieszczone w dwóch językach.