Redakcja Polska

Kryzys migracyjny. Polscy europosłowie krytycznie o rozmowach Merkel-Łukaszenka

17.11.2021 10:40
Polscy europosłowie krytykują kanclerz Niemiec za rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką. Angela Merkel była pierwszym przywódcą Zachodu, który nawiązał kontakt z białoruskim dyktatorem od sierpnia ubiegłego roku i sfałszowania wyborów prezydenckich przez reżim w Mińsku.
Angela Merkel jest krytykowana za rozmowę z Łukaszenką
Angela Merkel jest krytykowana za rozmowę z ŁukaszenkąDrop of Light / Shutterstock.com

Europoseł PiS Anna Fotyga powiedziała Polskiemu Radiu, że powiódł się szantaż Łukaszenki, za pełną zgodą i wiedzą Kremla. I po to - jak mówiła - były cierpienia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i wykorzystywanie migrantów na granicy. - Wszystko to było po to, żeby zmiękczyć Unię Europejską - powiedziała Anna Fotyga. Podkreśliła, że działania białoruskiego reżimu to atak hybrydowy i w przypadku działań wrogich i wojennych, terrorystycznych, bo to jest element terroryzmu państwowego, takie rozmowy to błąd. - Jest jeszcze jedna kwestia. To jest oczywiście granica Unii Europejskiej, ale to jest przede wszystkim polska granica, litewska i łotewska i to nie jest dyskrecjonalna kwestia Angeli Merkel i Łukaszenki - powiedziała eurodeputowana Anna Fotyga.

Europoseł PO Radosław Sikorski powiedział, że to osłabianie mechanizmów w Unii Europejskiej i że Angela Merkel i Emmanuel Macron, który rozmawiał z Władimirem Putinem, powinni byli wesprzeć działania przewodniczącego Rady Europejskiej czy szefa unijnej dyplomacji. - To Unia powinna działać, a nie indywidualne kraje ponad głową innego państwa członkowskiego - powiedział Radosław Sikorski.

Dodał, że Łukaszenka osiąga swój cel, taki sam jak prezydenta Turcji Erdogana kilka lat temu, który wysłał Syryjczyków do Grecji - żeby zmusić Unię do rozmów i uzyskać koncesje finansowe. - No więc do rozmów Łukaszenka już zmusił i to nie całą Unię, a tylko grupę państw. Tak się nie robi w poważnej dyplomacji - dodał europoseł.

Polski ambasador przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś mówił wczoraj, że rozmowy na linii Merkel-Łukaszenka były zdecydowanie przedwczesne. Ambasador przekazał stanowisko Warszawy na spotkaniu z unijnymi ministrami obrony w Brukseli.

IAR/dad

Ponad 700 maturzystów z Litwy otrzymało wsparcie państwa polskiego

16.11.2021 13:58
Uczniowie klas maturalnych z polskich szkół na Litwie otrzymali tak zwany bon maturzysty, czyli wsparcie państwa polskiego dla młodzieży uczącej się tam po polsku, a także jeden z elementów promocji polskiego szkolnictwa.

Dzień Służby Zagranicznej. Ważna rola polskiej dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej

16.11.2021 17:36
16. listopada przypada Dzień Służby Zagranicznej. Święto polskich dyplomatów ustanowione zostało w rocznicę wystosowania przez marszałka Józefa Piłsudskiego 16 listopada 1918 roku "depeszy do szefów mocarstw notyfikującą powstanie Państwa Polskiego". Dzień ten obchodzimy od 2009 roku, jako wyraz uznania dla roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. O ważnej roli i zadaniach polskiej dyplomacji rozmawiamy z Arkadym Rzegockim, Szefem Służby Zagranicznej.