Redakcja Polska

Szczyt UE. Polska chce mocniejszych zapisów ws. migracji podczas spotkania w Grenadzie

02.10.2023 14:15
Polska chce zaostrzenia projektu wniosków na piątkowy szczyt Unii Europejskiej w hiszpańskiej Grenadzie. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Warszawa chce wzmocnić zapisy między innymi dotyczące migracji, rozszerzenia i współpracy z NATO. Przygotowaniom szczytu poświęcone było dzisiejsze spotkanie ambasadorów 27 krajów.
Audio
  • Polska chce zaostrzenia projektu wniosków na piątkowy szczyt UE w Grenadzie [posłuchaj]
Jacek Saryusz-Wolski: pakt migracyjny łamie unijne traktaty
Jacek Saryusz-Wolski: pakt migracyjny łamie unijne traktatyAlessio Tricani / Shutterstock & jorisvo / Shutterstock

Obecnie w projekcie wniosków przygotowanych na piątkowy szczyt mowa jest między innymi o instrumentalnym traktowaniu migracji, Polska chce, by wprost napisać o ataku hybrydowym w odniesieniu do działań między innymi reżimu w Mińsku. Warszawa podkreśla też, że odpowiedź Unii Europejskiej na wyzwania związane z migracją powinna być natychmiastowa i państwa członkowskie nie powinny być pozostawione same sobie. Polska od dawna domaga się wsparcia finansowego tych krajów, które przyjęły uchodźców z Ukrainy. Polska uważa też, że reakcja Unii na presję migracyjną, teraz doświadczaną głównie z południa, powinna opierać się na elastycznej solidarności i że wszystkie działania powinny być traktowane jednakowo, a zatem relokacja migrantów powinna być dobrowolna.

Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś skrytykował dziś założenia paktu migracyjnego, uznając, iż to de facto system zachęt dla nielegalnej migracji sprzyjający przestępczości zorganizowanej i że należy go odrzucić. Powołał się też na ustalenia z unijnych szczytów z 2016, 2018 i 2019 roku mówiące o decyzjach w sprawie migracji podejmowanych na zasadzie konsensusu. 

W sprawie rozszerzenia Unii, Polska jest zadowolona z zapisów dotyczących geostrategicznych interesów Unii. Podkreśla, że obecne ramy prawne są do tego dostosowane i że postulowana przez niektóre kraje zmiana traktatów nie może być warunkiem wstępnym przyjęcia kolejnych państw do Wspólnoty. Ambasador Polski przy Unii wspomniał na spotkaniu także o wyzwaniach stojących przed Wspólną Polityką Rolną i o sytuacji europejskich rolników.

Ponadto Polska chce wpisania do projektu wniosków na piątkowy szczyt odniesienia do współpracy z NATO. Chodzi o to, by rozwijane w Europie zdolności obronne były uzupełnieniem dla Sojuszu, ale nie w konkurencji do niego.

Polska na szczycie w Grenadzie ma też powtórzyć postulat o specjalnym traktowaniu wydatków na obronę granic. Warszawie zależy na tym, by nie wliczać wydatków obronnych do deficytu. Zgodnie z europejskimi regułami, limit deficytu finansów publicznych to 3 procent PKB, jeśli jakiś kraj go przekroczy, wtedy Komisja uruchamia procedurę naruszeniową.

IAR/ks

Zielone światło ministrów UE dla sfinalizowania prac nad paktem migracyjnym. Polska krytyczna

28.09.2023 15:26
Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki podkreślał podczas obrad w Brukseli, że te przepisy nie rozwiążą problemów migracyjnych.

Wiceszef MSWiA o pakcie migracyjnym: w kuluarach w Brukseli nie ma entuzjazmu

01.10.2023 08:30
Pakt migracyjny ma błędne założenia, nie rozwiąże problemu napływu nielegalnych uciekinierów i w kuluarach w Brukseli nie ma entuzjazmu, ale jest presja na szybkie przyjęcie. Tak o tworzonych przepisach mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki w rozmowie z Polskim Radiem. 

Marcin Przydacz: wobec Ukrainy prowadzimy przemyślaną politykę zagraniczną

02.10.2023 08:37
Wobec Ukrainy prowadzimy przemyślaną politykę zagraniczną. Także w imię własnego bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z "Sieci" szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz.

Minister Rau: niemieckie rządy bezwzględnie wykorzystywały swoją przewagę nad Polską. Proponowano historyczną amnezję

02.10.2023 11:41
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ocenił, że "kolejne niemieckie rządy bezwzględnie wykorzystywały swoją przewagę nad Polską, proponując oparcie stosunków z naszym krajem na historycznej amnezji i skoncentrowanie się na »wspólnej przyszłości w naszym europejskim domu«".