Redakcja Polska

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Kijowie

04.11.2023 15:00
„Jestem tu, by porozmawiać o perspektywie członkostwa Ukrainy w Unii oraz wsparciu finansowym Wspólnoty na odbudowę Ukrainy jako nowoczesnej i dobrze prosperującej demokracji” - napisała w mediach społecznościowych Ursula von der Leyen.
Audio
  • Do rosyjskiej armii są wcielani chorzy, bezdomni oraz osoby z uzależnieniami - informują dziennikarze portalu „Ważne Historie”. Potwierdzają te informacje również inne niezależne media. Już wcześniej analitycy wojskowi wskazywali, że armia Putina ma poważne kłopoty z uzupełnianiem strat osobowych poniesionych na froncie [posłuchaj]
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenPAP/EPA/Chris J. Ratcliffe / POOL

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen składa wizytę w Kijowie. „Jestem tu, by porozmawiać o perspektywie członkostwa Ukrainy w Unii oraz wsparciu finansowym Wspólnoty na odbudowę Ukrainy jako nowoczesnej i dobrze prosperującej demokracji” - napisała na portalu X.

Program przewiduje spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i wystąpienie w ukraińskim parlamencie.

8 listopada Komisja Europejska ma przedstawić ocenę postępów Ukrainy w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej. To kluczowy krok w podejmowaniu przez blok decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Kijowem.

Ocena zostanie zawarta w rocznym raporcie Komisji Europejskiej, szczegółowo opisującym postępy krajów, pragnących dołączyć do bloku, w spełnianiu niezbędnych kryteriów gospodarczych i prawnych. 

Następnie oczekuje się, że podczas szczytu Unii 14-15 grudnia zostanie podjęta decyzja w sprawie rozpoczęcia formalnych negocjacji w sprawie członkostwa z Ukrainą, co jest priorytetem Kijowa, walczącego z rosyjską inwazją.

NBC News: przedstawiciele USA i UE zaczęli rozmawiać z Ukrainą o negocjacjach z Rosją

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zaczęli dyskretnie rozmawiać z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją – informuje w sobotę NBC News, powołując się na urzędników amerykańskich, obecnego i byłego.

Rozmowy obejmują między innymi w bardzo ogólnym zarysie kwestię tego, z czego Ukraina musiałaby zrezygnować, by porozumieć się z Rosją. Według urzędników część rozmów na ten temat odbyła się w zeszłym miesiącu podczas spotkania przedstawicieli ponad 50 państw wspierających Ukrainę, w tym członków NATO.

Urzędnicy zaznaczyli, że rozmowy uwzględniają dynamikę działań militarnych na Ukrainie oraz sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych i Europie. 

Zainicjowano je z uwagi na zaniepokojenie amerykańskich i unijnych urzędników patem na polu walki oraz niepewność co do możliwości dalszego udzielania pomocy Ukrainie.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena obawia się też, że Ukrainie zaczyna brakować żołnierzy, podczas gdy Rosja wydaje się mieć nieskończone ich zasoby – powiedzieli urzędnicy.

Urzędnicy prywatnie wyrazili opinię, że Ukraina ma prawdopodobnie czas tylko do końca roku lub niewiele więcej, by rozpocząć rozmowy na temat negocjacji pokojowych, i przekazali ten pogląd europejskim sojusznikom.

„Zasoby ludzkie są w tej chwili największym źródłem obaw (amerykańskiej) administracji” – powiedziało jedno ze źródeł zaznajomionych ze sprawą, podkreślając, że USA i sojusznicy mogą dostarczać Ukrainie broń, „ale jeśli Kijów nie ma kompetentnych osób do obsługi, na niewiele się to przyda”. 

Urzędnicy amerykańscy podkreślają jednocześnie, że administracja Bidena nie ma żadnych danych pozwalających przypuszczać, że Władimir Putin jest gotów negocjować z Ukrainą.

Ukraińska kontrofensywa postępuje bardzo powoli i słabną nadzieje na większe zdobycze ukraińskie, w tym dojście do morza w pobliżu granicy z Rosją. Brak istotnych postępów na polu walki na Ukrainie nie ułatwia prób odwrócenia słabnącego trendu wsparcia dla Kijowa – twierdzą urzędnicy.

IAR/ks

Kolejny pakiet sankcji na Rosję i raport ws. negocjacji członkowskich z Ukrainą. Decyzje za tydzień

02.11.2023 13:17
W najbliższym tygodniu w Unii kluczowe wydarzenia w sprawach Wschodu. Jak donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka Komisja Europejska ma ogłosić projekt 12. pakietu sankcji wobec Rosji. Ponadto Komisja opublikuje raport dotyczący spełniania przez Ukrainę warunków rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Unią.

Rosjanie zaciskają kleszcze wokół Awdijiwki. Ekspert: zdobycie miasta może podkopać poparcie dla Ukrainy

03.11.2023 11:40
- Rosyjska ofensywa na Awdijiwkę ma dla Kremla sens głównie polityczny, ale również wojskowy. Nawet jeśli jest ona okupiona dużymi stratami, władze Moskwy mogą przekuć ją w swoją korzyść – ocenia analityk wojskowości Mariusz Cielma. Ekspert wskazał, że zajęcie Awdijiwki może się stać narzędziem do rozbijania zachodniego poparcia dla Ukrainy.

50. pakiet pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy

04.11.2023 09:10
USA ogłosiły kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 425 milinów dolarów. Pakiet obejmuje między pociski do systemów artylerii rakietowej, amunicję artyleryjską i systemy przeciwlotnicze