Redakcja Polska

"New York Times": Joe Biden powinien zrezygnować z ubiegania się o prezydenturę

29.06.2024 10:16
Redakcja najbardziej wpływowego dziennika w Stanach Zjednoczonych, "New York Timesa", wzywa Joe Bidena do rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję na stanowisku prezydenta. To następstwo niekorzystnego występu Bidena w telewizyjnej debacie z Donaldem Trumpem.
Joe Biden
Joe Biden Gints Ivuskans/Shutterstock

Redakcja "NYT" pisze, że Joe Biden jest obecnie "cieniem wielkiego publicznego sługi", a debata z Trumpem pokazała, że "nie zdał on swojego własnego testu". W ocenie dziennikarzy determinacja Bidena do startu to "lekkomyślne ryzyko", a najlepszą decyzją Bidena w obecnej sytuacji, jako urzędnika publicznego, byłaby rezygnacja z ubiegania się o drugą kadencję.

W edytorialu opublikowanym w piątek wieczorem i zatytułowanym "Dla dobra kraju prezydent Biden powinien wycofać się z wyścigu", stwierdzono, że Biden" w czwartkowej debacie z republikańskim rywalem Donaldem Trumpem "był cieniem przywódcy".

"Pan Biden był prezydentem godnym podziwu. Pod jego rządami kraj prosperował i zaczynał podejmować serię długookresowych wyzwań...Ale największą przysługą publiczną, jaką mógłby dzisiaj oddać, byłoby ogłoszenie, że nie będzie brał udziału w wyborach" - napisano w edytorialu.

Podczas czwartkowej debaty Biden często sprawiał wrażenie zagubionego, zacinał się, mylił miliony z miliardami, mówił cicho i czasami niezrozumiale, czasami nie kończył zdań i patrzył się pustym wzrokiem w przestrzeń.

Komitet redakcyjny "NYT" składa się z czołowych publicystów i komentatorów dziennika.

Wcześniej podobny pogląd wyraził na łamach "NYT" pisarz i publicysta Thomas Friedman.

Biden zapewnił w piątek na wiecu wyborczym, że odrzuca możliwość wycofania się z wyścigu i zamierza wygrać batalię o Biały Dom. Oświadczył, że choć w debatach nie radzi sobie tak dobrze jak kiedyś, to jest w stanie podołać obowiązkom prezydentury.

Tego samego dnia Biden otrzymał wsparcie swych demokratycznych poprzedników na stanowisku prezydenta - Billa Clintona i Baracka Obamy. 

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się 5 listopada.


IAR/PAP/ho


UE i Ukraina podpisały umowę o gwarancjach bezpieczeństwa

27.06.2024 15:11
Unia Europejska i Ukraina podpisały w Brukseli umowę o gwarancjach bezpieczeństwa. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Wołodymyr Zełenski i przewodniczący: Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Rady Charles Michel.

Premier Donald Tusk w Brukseli: obrona granic Unii Europejskiej priorytetem polityki Wspólnoty

28.06.2024 08:50
Bezpieczeństwo granic Unii Europejskiej ma być priorytetem polityki Wspólnoty - powiedział premier Donald Tusk przed szczytem Rady Europejskiej w Brukseli. Szef rządu podkreślał, że włożył całą energię i wszystkie możliwości, jakie ma Polska, w ustalenie nowych wytycznych na następne lata.

Polska, Niemcy i Czechy apelują do KE o większą pomoc dla krajów z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy

28.06.2024 12:00
- Ponad połowa uchodźców z Ukrainy, która wjechała do UE, mieszka w Polsce, Niemczech i Czechach - napisali we wspólnym liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przywódcy tych trzech krajów, apelując o zwiększenie unijnej pomocy dla państw, które ponoszą pod tym względem szczególny ciężar.

30 lat traktatu o stosunkach polsko-litewskich. Konferencja w Warszawie

29.06.2024 09:37
W 30. rocznicę zawarcia porozumienia o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Litwą a Polską, podczas konferencji w Muzeum Historii Polski, mówiono o wpływie traktatu na współpracę obu państw.