"Bliski Wschód" to nie tylko artystyczna uczta, ale także manifest wsparcia dla niezależnych twórców z Białorusi. Wielu z nich zmuszonych było opuścić swój kraj, by móc swobodnie tworzyć i działać. Paweł Passini, dyrektor festiwalu, podkreśla, że wydarzenie ma być bezpiecznym miejscem dla artystów, z których część występuje pod pseudonimami, chroniąc siebie i swoje rodziny przed represjami.
Tegoroczna edycja koncentruje się na tańcu, performansach i teatrze, dotykając takich tematów jak wolność, wyobcowanie, emigracja czy walka dobra ze złem. Jednym z ważnych punktów festiwalu będzie Laboratorium artystyczne, które zgromadzi literatów, reżyserów, aktorów, muzyków i choreografów. Efektem warsztatów będzie widowisko prezentowane na zakończenie festiwalu.
"Strategiczny Las": metafora i inspiracja
Hasło tegorocznego festiwalu – "Strategiczny Las" – nawiązuje do powieści białoruskiego pisarza Alhierda Bacharewicza "Psy Europy". Jak wyjaśnia kuratorka festiwalu, Irina Lappo, metafora lasu symbolizuje przestrzeń ucieczki, bliską doświadczeniom wielu Białorusinów. Dziś "strategiczny las" rozciąga się na całą Europę, będąc miejscem, z którego emigranci mogą tworzyć, ale i zmagać się z dylematami związanymi z tożsamością oraz zachowaniem narodowej autentyczności w sztuce.
Konferencja naukowa otwierająca festiwal – "Teatr na obczyźnie: od alienacji do akceptacji" – zgłębi te trudności, zadając pytanie, jak twórcy mogą odnaleźć równowagę między zachowaniem własnej tożsamości a integracją z nową rzeczywistością.
Eksperymenty, emocje i niezwykłe wydarzenia
W programie festiwalu znajdzie się wiele wydarzeń, które pobudzą wyobraźnię i emocje: Koncert "WTBSK" (13 grudnia): unikalne połączenie muzyki elektronicznej, przejmujących tekstów i eksperymentów świetlnych autorstwa Swiety Bień i Siarhieja Nawickiego. To artystyczna podróż pełna krzyków, szeptów, techno i dźwięków nocnego metra. Pokazy filmów krótkometrażowych: dokumenty i animacje z ostatnich lat, które odzwierciedlają codzienność artystów w opresyjnej rzeczywistości. Performanse taneczne i spektakle teatralne: realizacje białoruskich twórców, ukazujące ich artystyczne zmagania z emigracją i opresją.
Festiwal z przesłaniem
"Bliski Wschód" to wydarzenie symboliczne, nawiązujące do wspólnych doświadczeń Polski i Białorusi – narodów, które walczyły o wolność spod "ciężkiego rosyjskiego buta". Festiwal odbywa się w rocznicowym okresie wybuchu stanu wojennego w Polsce, podkreślając uniwersalne wartości solidarności i wsparcia.
Wszystkie wydarzenia festiwalu są bezpłatne. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Lublina i nie tylko do udziału w tym wyjątkowym święcie sztuki i refleksji. To okazja, by lepiej zrozumieć, jak sztuka staje się głosem wolności i narzędziem zmiany.
PAP/CSK Lublin/dad