Redakcja Polska

Śledztwo Politico: węgierskie służby specjalne szpiegowały urzędników UE

06.12.2024 13:42
Węgierski wywiad szpiegował unijnych urzędników odwiedzających ten kraj. Tak wynika ze śledztwa prowadzonego przez Politico.
Według ostatnich sondaży spada poparcie dla Fideszu Orbna. Najbliższe wybory parlamentarne na Węgrzech mają się odbyć za dwa lata.
Według ostatnich sondaży spada poparcie dla Fideszu Orbána. Najbliższe wybory parlamentarne na Węgrzech mają się odbyć za dwa lata. Shutterstock/Alexandros Michailidis

Pracownicy Biura Informacyjnego Węgier przeszukiwali pokoje hotelowe, w których przebywali urzędnicy UE i nagrywali ich rozmowy telefoniczne. Przedmiotem inwigilacji byli zwłaszcza śledczy Europejskiego Urzędu do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który badał sprawę węgierskiej spółki należącej do zięcia premiera Viktora Orbána.

W dochodzeniu przytoczono przykłady z lat 2015-2017, kiedy unijni urzędnicy pracujący dla OLAF przybyli na Węgry i stali się celem ataków podczas podróży samochodem, a ich telefony były podsłuchiwane. W publikacji wskazano także, że powszechną praktyką węgierskiego wywiadu jest przeszukiwanie pokoi hotelowych delegatów Wspólnoty i pobieranie danych z ich laptopów.

Budapeszt inwigiluje

Budapeszt od dawna oskarżany jest o włamywanie się do telefonów dziennikarzy, aktywistów i działaczy opozycji.

W 2021 roku węgierski poseł przyznał, że rząd kupił izraelskie oprogramowanie szpiegowskie. Wcześniej media donosiły, że obawy dotyczące stanowiska władz węgierskich wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego doprowadziły do ​​tego, że NATO ograniczyło wymianę informacji - w tym wywiadu - z Węgrami.

Na początku roku premier Węgier Viktor Orban oznajmił, że jego kraj chce "przemyśleć" swój status w NATO ze względu na fakt, że Sojusz wspiera Ukrainę.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Węgry Rosja

Estonia ukończyła większą część ogrodzenia ochronnego na granicy z Rosją

05.12.2024 18:04
Estonia ukończyła większą część ogrodzenia ochronnego na granicy z Rosją. Budowa całej infrastruktury ma się zakończyć do końca przyszłego roku.

Gruzini znów demonstrowali. Kraj w najtrudniejszej sytuacji od początku niepodległości

06.12.2024 10:29
Gruzja walczy o to, żeby nie wpaść do "ciemnego baraku rosyjskiego świata" - powiedział Polskiemu Radiu gruziński politolog Gela Vasadze. Od 28 listopada Gruzini wychodzą na ulice, aby demonstrować w obronie europejskiej drogi rozwoju. Tego dnia premier Irakli Kobachidze oświadczył, że jego rząd zawiesza negocjacje z Unią Europejską. Proeuropejskie demonstracje są brutalnie rozpędzane, a liderzy partii opozycyjnych - aresztowani.