Redakcja Polska

Niemcy: kolejna porażka konsorcjum "Nord Stream 2"

01.05.2020 14:31
Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur) odrzuci wniosek konsorcjum "Nord Stream, 2", aby budowany przez nie gazociąg został wyłączony spod unijnych przepisów. Poinformował o tym dziś dziennik "Handelsblatt" w wersji internetowej. Szczegółowe informacje na ten temat dziennik poda w poniedziałkowym wydaniu gazety.
Audio
  • Niemcy: Porażka konsorcjum "Nord Stream 2". Materiał Walemara Maszewskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock / eleonimages

Unijna dyrektywa z listopada zeszłego roku zakłada, że operator gazociągu Nord Stream 2 nie może być jednocześnie dostawcą przesyłanego nim gazu i musi zapewnić dostęp do niego innym podmiotom. Konsorcjum "Nord Stream 2", próbując obejść ten niekorzystny dla siebie przepis, w styczniu zwrócił się do niemieckiego regulatora o wyłączenie inwestycji spod tej dyrektywy gazowej. Jak twierdzi "Handelsblatt" Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych już podjęła i wysłała do władz rosyjsko-niemieckiego konsorcjum decyzję o odrzuceniu wniosku. W uzasadnieniu niemiecki urząd stwierdza, że gazociąg "Nord Stream 2" nie spełnia kryterium ewentualnego wyłączenia spod przepisów unijnej dyrektywy gazowej, bowiem inwestycja nie jest jeszcze ukończona.

Dyrektywa unijna dopuszcza możliwość wyłączenia spod jej przepisów gazociągi, ale tylko te, których budowa została ukończona przed 23 maja 2019 roku. Budowa gazociągu "Nord Stream 2" jeszcze trwa.


IAR/dad

Święto Pracy – esencja propagandy PRL

01.05.2020 11:24
- Największą rangę święto miało w okresie stalinowskim. Wówczas do obchodów 1 maja szykowano się już w marcu. Wydział propagandy KC PZPR przygotowywał scenariusz, hasła i trasę pochodu. Przygotowywała się także Służba Bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Marcin Zaremba.

Kolejny przełom w badaniach polskich naukowców nad koronawirusem

01.05.2020 11:53
Kolejny kluczowy dla działania wirusa SARS-CoV-2 enzym jest bardzo podobny do enzymu znanego z SARS-CoV-1 – właśnie ogłosił prof. Marcin Drąg z zespołem. A to znaczy, że badania tego enzymu wykonane w ramach epidemii SARS można będzie zastosować w poszukiwaniu leku na COVID-19.

Na Ukrainie 455 nowych zachorowań na Covid-19, 11 kolejnych zgonów

01.05.2020 11:43
455 nowych przypadków zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby na Ukrainie, 11 kolejnych osób chorych na Covid-19 zmarło, a 175 wyzdrowiało - poinformował w piątek minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow.