Zwycięskie projekty wybrano spośród 84 wniosków złożonych w pierwszym naborze. - Granty Interwencyjne NAWA trafią do naukowców i ich zespołów naukowych, prowadzących międzynarodowe projekty badawcze dotyczące aktualnych wyzwań naukowych.
Niewątpliwie jednym z takich globalnych wyzwań jest obecnie walka z pandemią i jej konsekwencjami zdrowotnymi, ekonomicznymi i społecznymi. Dlatego też najwięcej dofinansowanych przez NAWA projektów dotyczy COVID-19. Reprezentują one szerokie spektrum badań naukowych: od nauk medycznych i o zdrowiu, poprzez edukację, po ekonomię. Jednak granty interwencyjne NAWA wspierają nie tylko badania związane z pandemią. Dofinansowaliśmy też projekt dotyczących badań górniczo-hutniczych obszarów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO – tłumaczyła dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA.
W ramach programu dofinansowany został na przykład projekt "Wdrożenie innowacyjnej szpitalnej rehabilitacji pulmonologicznej w oparciu o rzeczywistość wirtualną dla pacjentów po przebytej hospitalizacji (post-COVID-19)", realizowany przez naukowców z Politechniki Opolskiej we współpracy m.in. ze Szpitalem MSWiA w Głuchołazach oraz centrum medycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki (University of California at Los Angeles Medical Center, USA). Projekt ma na celu zaproponowanie innowacyjnego, kompleksowego, szpitalnego programu rehabilitacji dla osób, które przeszły COVID-19.
Z kolei Dolnośląska Szkoła Wyższa z siedzibą we Wrocławiu otrzymała grant interwencyjny NAWA na projekt z obszaru edukacji: "Wyłaniająca się nowa kultura szkoły oraz jej potencjalne konsekwencje w kontekście edukacji zdalnej w czasie pandemii COVID-19". Celem badań jest przyjrzenie się procesowi zmiany kultury szkoły pod wpływem edukacji zdalnej w czasie pandemii COVID-19 w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii. Naukowcy zamierzają przyjrzeć się m.in. interakcji ucznia z nauczycielem w nowej wirtualnej szkolnej rzeczywistości, uczestnictwu rodziców w e-learningu, a także zbadać proces edukacji zdalnej pod kątem edukacyjnych nierówności wynikających ze statusu społecznego rodzin.
Uczelnie, które otrzymały dofinansowanie badań w ramach Grantów Interwencyjnych NAWA:
Dolnośląska Szkoła Wyższa z siedzibą we Wrocławiu
Politechnika Koszalińska
Politechnika Opolska
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Granty Interwencyjne NAWA - celem programu jest wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców, podejmowanej w reakcji na nagłe, ważne, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o konsekwencjach globalnych lub istotnych regionalnie. Realizacja projektów w ramach programu umożliwia naukowcom zebranie danych, zdobycie nowej wiedzy, zbadanie efektów i znaczenia ekstremalnego zjawiska lub wydarzenia w najszybszym możliwym terminie po jego wystąpieniu.
Druga edycja programu zostanie ogłoszona w kwietniu 2021 roku.
Źródło: NAWA/dad