Redakcja Polska

Jest propozycja Polski ws. przełamania impasu w negocjacjach nad sankcjami UE wobec Rosji

24.02.2023 13:54
Jest propozycja Polski dotycząca przełamania impasu w negocjacjach nad dziesiątym pakietem unijnych sankcji wobec Rosji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka.
Polska i kraje bałtyckie apelują o wykorzystanie przez UE zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia Ukrainy
Polska i kraje bałtyckie apelują o wykorzystanie przez UE zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia UkrainyFoto: Mariana Serdynska/Shutterstock

Chodzi o import syntetycznego kauczuku z Rosji. To jest obecnie najbardziej kontrowersyjna kwestia. Polska najpierw zażądała całkowitego wstrzymania importu kauczuku z Rosji, ale Włochy i Niemcy zaprotestowały, a Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie wyjątku i dopuszczenie kontyngentu w wysokości 560 tysięcy ton.

Polska podkreśla, że to znacznie więcej, niż Unia do tej pory importowała rocznie z Rosji. Teraz Warszawa wysłała propozycje kompromisową, którą widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka. Zakłada ona 3-miesięcy okres przejściowy na wprowadzenie ograniczeń, później stopniowe redukcje i pełne embargo od połowy 2024 roku. - Teraz piłka jest po stronie Włoch i Niemiec - skomentował jeden z polskich dyplomatów.

W piątek ambasadorowie unijnych krajów wznowią negocjacje nad dziesiątym pakietem sankcji wobec Rosji. Plan był taki, by przyjąć go w pierwszą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, która przypada dzisiaj. Jeśli negocjacje w sprawie kauczuku zakończą się pomyślnie i szybko, to jest szansa, by jeszcze dziś 10 pakiet wszedł w życie i by sankcje zaczęły obowiązywać.

IAR/dad

"Jasny sygnał dalszego wsparcia". Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

24.02.2023 11:30
W pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek do Kijowa, gdzie złożył wieniec przy ścianie pamięci poległych. Szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ma też poinformować o przekazaniu Ukrainie pierwszych czołgów Leopard.

I rocznica bohaterskiej obrony Ukrainy przed inwazją. Specjalny serwis Polskiego Radia dla Ukrainy

24.02.2023 11:58
24 lutego 2023 roku, w rocznice zbrodniczej pełnoskalowej agresji zbrojnej Rosji przeciwko Ukrainie Polskie Radio dla Ukrainy przez cały dzień będzie nawiązywało do tego wydarzenia, do jego tragicznych skutków dla narodu ukraińskiego, ale też będzie przypominało o pomocy, która płynęła do Ukraińców z całego świata, w tym z Polski. Wobec tego nowa rozgłośnia Polskiego Radia przywoła również swoje początki, kiedy to, już w pierwszym dniu agresji, Polskie Radio ruszyło ze specjalnymi serwisami informacyjnymi w języku ukraińskim, a już od 17 marca dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy rozpoczęli nadawanie audycji Polskiego Radia dla Ukrainy, co miesiąc konsekwentnie zwiększając czas na antenie do obecnych kilkunastu godzin na dobę. 

"Polska jest kluczowym sojusznikiem w pomocy Ukrainie". Jens Stoltenberg o działaniach Polski

24.02.2023 13:30