Redakcja Polska

Niemieckie maszyny wysokiej technologii nadal pracują dla rosyjskiego przemysłu obronnego

17.10.2023 11:26
Biznes z Rosją? „Nastąpiło całkowicie wycofane z produkcji” – twierdzą przedstawiciele Grupy NSH, jednej z największych niemieckich firm zajmujących się inżynierią mechaniczną. Ale okazuje się to nie być prawdą. W ciągu ostatnich kilku miesięcy maszyny i komponenty nadal trafiały do ​​Rosji. Jak to możliwe?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay

Po 24 lutego 2022 roku (gdy rozpoczęła się pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę – red.) niemiecka produkcja inżynieryjna i mechaniczna nadal dostarczała swoje produkty do Rosji. 

Po tym, jak kilka dni temu skrytykowano za to firmę DMG Mori, teraz w centrum uwagi znalazła się także Grupa NSH. „Grupa NSH całkowicie zaprzestała swojej działalności gospodarczej na terenie Federacji Rosyjskiej” – twierdzi przedstawiciel spółki w rozmowie z „RedaktionsNetzwerk Deutschland” (RND). Tymczasem RND weszła w posiadanie dokumentów eksportowych, z których wynika, że ​​grupa dostarczała towary do Rosji za pośrednictwem co najmniej trzech spółek zależnych, nawet po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję w lutym 2022 roku.

Wedle tych dokumentów spółka zależna Niles-Simmons Industrieanlagen GmbH z siedzibą w Chemnitz na wschodzie Niemiec, wyeksportowała do Rosji produkty o łącznej wartości 5,4 mln dolarów, w co najmniej 68 przypadkach. 

Jednym z największych rosyjskich odbiorców jest Grupa Evraz, będąca też jednym z najważniejszych producentów stali w Rosji. Jednym z jej największych akcjonariuszy jest multimiliarder Roman Abramowicz, nazywany „skarbnikiem Kremla”, na którego w marcu 2022 roku Unia Europejska nałożyła sankcje. Według unijnego uzasadnienia sankcji ma on bliskie powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Spółki Grupy Evraz bezpośrednio lub pośrednio zaopatrywały rosyjskich producentów broni. Evraz temu zaprzecza.

Kolejnym ważnym klientem niemieckiej Niles-Simmons jest rosyjska grupa Allegro LLC, spółka joint venture pomiędzy przedsiębiorstwem kolejowym a – ponownie Grupą Evraz.

Niemieckie maszyny dla Rosji

Kierownictwo NSH powiedziało RND, że zawsze przestrzegało unijnych przepisów dotyczących sankcji. W rzeczywistości UE nałożyła sankcje wyłącznie na osoby fizyczne, a nie na rosyjskie firmy. Jednak w decyzji Rady UE z 2014 r. państwa członkowskie zastrzegły, że ukaranym „osobom, organizacjom lub instytucjom nie można bezpośrednio lub pośrednio zapewniać korzystania z funduszy lub zasobów gospodarczych państw unijnych”. Prawdopodobnie więc mamy do czynienia z działaniem w szarej strefie.

Według informacji RND - inna spółka zależna NSH, Rasoma Werkzeugmaschinen GmbH w Döbeln w Saksonii, również dostarczała produkty spółce joint venture Evraz Allegro. Z dokumentów eksportowych wynika, że ​​spółka Hegenscheidt-MFD GmbH & Co. KG z Erkelenz, wchodząca w skład grupy spółek, po rozpoczęciu wojny agresywnej kontynuowała współpracę z przedsiębiorstwami w Rosji. 

Większość dostaw trafiła do rosyjskiej spółki zależnej NSH Russ LLC i rosyjskiej spółki Trading House Avantage LLC – obie mają tego samego dyrektora zarządzającego. W odpowiedzi na prośbę RND spółka stwierdziła, że ​​spółka NSH Russ LLC „zaprzestała wszelkiej działalności gospodarczej; obecnie firma istnieje wyłącznie jako podmiot prawny, bez pracowników i bez żadnej aktywnej funkcji”. Tymczasem według informacji RND ostatnia dostawa do NSH Russ LLC miała miejsce w marcu tego roku.

Ponadto z dokumentów wynika, że ​​Hegenscheidt-MFD dostarczył do Rosji co najmniej dziewięć maszyn CNC (Computerized Numerical Control, komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych - red.) za pośrednictwem Trading House. Jak twierdzono: „w celach niemilitarnych”.

Maszyny CNC mają olbrzymie znaczenie dla rosyjskiego przemysłu obronnego

Cechą szczególną maszyn CNC jest to, że są bardzo trwałe i pracują z dużą precyzją. W większości przypadków wystarczy jedno lub dwa naciśnięcia przycisku, aby wyprodukować lub naprawić ważne komponenty. Maszyny te potrzebne są w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle lotniczym, przemyśle obróbki metali – a także przemyśle obronnym. „Te maszyny mają uniwersalne zastosowanie, ale w Rosji wykorzystuje się je głównie w przemyśle obronnym” – mówi Olena Jurczenko, starszy analityk Rady Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy.

„Rosja jest całkowicie uzależniona od importu maszyn CNC i ich części zamiennych” - wyjaśnia Jurchenko. Według niej Rosja sama produkuje jedynie około 30 procent maszyn, ale głównie z importowanych komponentów. 

Zdaniem ukraińskiej ekspertki zależność od części zamiennych wynosi od 80 do 90 procent. „Jeśli Rosja nie będzie już otrzymywać maszyn z Zachodu, zastąpią je dostawy z Chin. Jednak jakość chińskich maszyn CNC obecnie nie dorównuje jakości maszyn niemieckich” - tłumaczy Jurchenko.

Z dokumentów nie wynika, czy maszyny z Grupy NSH trafiały także różnymi drogami do rosyjskiego przemysłu obronnego. „Należy jednak pamiętać, że około 80 procent wszystkich maszyn CNC w Rosji wykorzystuje się do budowy broni lub komponentów broni” – dodaje Olena Jurczenko.

 

SL/rnd.de

"Daily Telegraph": Polska wyrasta na przemysłowe centrum Europy

11.10.2023 11:52
Podczas gdy niemiecka gospodarka przeżywa problemy, dynamicznie rozwijająca się Polska chce przejąć od niej koronę przemysłowego centrum Europy – pisze brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

"Jest sprzeczna i niemądra". Niemiecki socjolog o polityce migracyjnej władz w Berlinie

14.10.2023 09:37
Niemiecka polityka migracyjna jest sprzeczna w wielu szczegółowych aspektach, a w ogólności - niemądra; niemieckie wpływy w Brukseli nie pozwalają Unii na prowadzenie rozsądnych działań w tej dziedzinie - mówi w rozmowie Werner Patzelt, niemiecki socjolog i ekspert brukselskiego think-tanku MCC.

Niemcy boją się terrorystów Hamasu. "Der Spiegel": gdzie jest szefowa MSW?

14.10.2023 17:09
Tygodnik "Der Spiegel" uważa, że w czasie konfliktu na Bliskim Wschodzie szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser "wyłączyła się" z debaty publicznej. Zdaniem tygodnika, polityk SPD nie dostrzega rosnącego zagrożenia ze strony migrantów, otwarcie solidaryzujących się z terrorystami Hamasu.

Niemcy nie dostarczą Ukrainie pocisków Taurus. Większość obywateli popiera decyzję Scholza

16.10.2023 13:51
Większość Niemców popiera decyzję kanclerza Olafa Scholza o niedostarczaniu Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. W sondażu przeprowadzonym przez instytut badania opinii publicznej YouGov na zlecenie agencji dpa 55 procent popiera decyzję szefa rządu, a tylko 26 procent uważa ją za błędną.