Redakcja Polska

PKN Orlen rozpocznie produkcję paliwa wodorowego we Włocławku

22.09.2020 11:14
W 2022 r. PKN Orlen rozpocznie produkcję paliwa wodorowego we Włocławku - poinformował na Twitterze prezes spółki Daniel Obajtek. Zaznaczył, że koncern chce budować pozycję regionalnego lidera technologii wodorowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneMat. prasowe PKN Orlen

"Już w 2022 r. rozpoczniemy produkcję paliwa wodorowego we Włocławku. Równolegle z inwestycjami wzmacniamy nasz udział w organizacjach branżowych. Poprzez współpracę z czołowymi ośrodkami badawczymi i wymianę wiedzy chcemy budować pozycję regionalnego lidera technologii wodorowych" - napisał Obajtek.

"Przystąpiliśmy do @H2Europe, organizacji zrzeszającej blisko 200 firm i ośrodków badawczych pracujących na rzecz rozwoju ogniw paliwowych i technologii wodorowych. Udział w stowarzyszeniu daje dostęp do transferu wiedzy oraz możliwość pozyskiwania środków na badania i rozwój #H2" - podał nieco wcześniej na Twitterze PKN Orlen.

W zeszłym tygodniu płocki koncern poinformował, że rozpoczął proces wyboru wykonawcy hubu wodorowego, który ma powstać we Włocławku. Docelowo będzie on mógł wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym półroczu 2022 r.

Kompleksowa inwestycja

Jak podał PKN Orlen, przedsięwzięcie obejmujące instalację produkcyjną, infrastrukturę logistyczną oraz dystrybucyjną "jest istotnym elementem wspierającym realizację strategii neutralności emisyjnej koncernu w obszarze paliw alternatywnych".

Wyjaśniono, że docelowo hub wodorowy we Włocławku będzie mógł wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym półroczu 2022 r.

Hub wodorowy ma powstać na terenie włocławskiego zakładu Anwil z Grupy Orlen. W pierwszym etapie moce produkcyjne instalacji będą wynosiły ok. 170 kg na godzinę, ale - jak wskazał płocki koncern - jej konstrukcja modułowa pozwoli na elastyczne zwiększanie produkcji wraz ze wzrostem popytu. Spółka wyjaśniła, iż wodór, który już teraz wytwarzany jest we Włocławku w procesie elektrolizy, będzie doczyszczany do jakości paliwa transportowego metodą adsorpcji zmiennociśnieniowej - PSA.

Paliwo przede wszystkim dla transportu

Paliwo, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego. Koncern przypomniał, że podpisał już kilka porozumień z samorządami, w tym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie oraz miastem Płock, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.

Jak wspomniał PKN Orlen, oprócz hubu wodorowego we Włocławku i podobnej inwestycji planowanej w Płocku, koncern rozwija również technologie wodorowe w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini, gdzie rozpoczęcie produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego planowane jest już w 2021 r.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Daniel Obajtek PKN Orlen

PGNiG inwestuje w Norwegii. Spółka obejmie udziały w złożach gazu

21.09.2020 13:57
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy obecność w Norwegii. Spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG - PGNiG Upstram Norway zawarła umowę z firmą A/S Norske Shell, dzięki czemu pozyska udziały w złożach produkcyjnych Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym. Jak podała spółka - dominują w nich zasoby gazu ziemnego.

Cichanouska apeluje o sankcje wobec władz w Mińsku. "Nie uznawajcie Łukaszenki"

21.09.2020 14:51
Swiatłana Cichanouska zaapelowała w Brukseli o unijne sankcje wobec Mińska i wstrzymanie wsparcia finansowego dla władz. Liderka białoruskiej opozycji spotkała się z dziennikarzami po wspólnym śniadaniu z unijnymi ministrami spraw zagranicznych.

Wystawa "Paszporty" o grupie Ładosia w Synagodze Maisela w Pradze

22.09.2020 10:35
W Synagodze Maisela w Pradze w Czechach będzie można obejrzeć wystawę "Paszporty" o grupie Aleksandra Ładosia, która w czasie Holokaustu ratowała Żydów. Praga jest kolejnym miejscem, gdzie opowiemy o niezwykłej akcji polskich dyplomatów - podkreślił dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski.