Redakcja Polska

Brytyjski eksport do UE spadł o 40 procent. Do Polski - prawie o 60 procent

12.03.2021 15:32
W Wielkiej Brytanii odnotowano największy w historii spadek eksportu do Unii Europejskiej. Ukazały się pierwsze dane od czasu zakończenia okresu przejściowego i wejście w życie pobrexitowych barier dla firm handlujących z kontynentem. W porównaniu do grudnia wartość dóbr eksportowanych z Wysp do Polski spadła na przykład o niemal 60 procent.
Audio
  • Rekordowy w historii spadek brytyjskiego eksportu do Unii. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Ink Drop

W grudniu nad Wisłę znad Tamizy trafiły produkty o wartości 441 milionów funtów. W styczniu tego roku - 187 milionów. Ostatnim razem niższy poziom zanotowano w maju 2007 roku. W porównaniu rocznym też widać różnicę. W styczniu 2020 roku wartość eksportu z Królestwa do naszego kraju wyniosła 397 milionów funtów.

Ogółem eksport do Unii spadł o niemal 41 procent, import ze Wspólnoty - o 29 procent. Mniej więcej połowa brytyjskiego handlu to handel z Niemcami, Francją i Polską. Wśród powodów Narodowe Biuro Statystyczne wymienia: brexitową biurokrację, dodatkowe koszty i dłuższy czas oczekiwania na granicy.

Eksperci zastrzegają jednak, że tak duża skala spadku częściowo wynika z faktu, iż tuż przed końcem okresu przejściowego wiele firm robiło zapasy, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy uda się podpisać umowę brexitową. W efekcie na początku roku można było sprowadzać mniej towarów, niż zwykle. Przedsiębiorcy mają też nadzieję, że choć nowe, pobrexitowe utrudnienia nie znikną, to z biegiem czasu ludzie się do nich przyzwyczają i bedą je pokonywać sprawniej niż na początku roku.

Brytyjska gospodarka kurczy się

Tymczasem najnowsze dane pokazują, że w styczniu brytyjska gospodarka się skurczyła o niemal 3% w porównaniu do grudnia. To nie jest niespodzianka i stanowi efekty zimowego lockdownu, szczególnie w przypadku brytyjskiej gospodarki, która w dużym stopniu oparta jest na sektorze usług. Większość ekonomistów spodziewała się jednak, że będzie gorzej. "Jeśli porównamy to z efektami pierwszego lockdownu sprzed roku - oczywiste jest, że gospodarka się dostosowała" - powiedziała BBC ekonomista, Miatta Fahnbulleh.

Londyn ogłosił tymczasem, że o pół roku opóźni kontrole graniczne dotyczące importerów sprowadzających produkty z Unii. Powodem jest to, że kraj nie zdążył zbudować infrastruktury. Unia od początku kontroluje za to eksporterów przewożących towary z Wysp na kontynent.


IAR/dad

Słynne freski z Faras na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie

09.09.2021 09:00
Malowidła, odkryte przez polskich archeologów w latach 60-tych w Faras, trafiły tylko do Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie i do Muzeum Narodowego w Warszawie.

"A Rekindled World". Niezwykła opowieść o świecie chasydów

12.03.2021 14:09
"A Rekindled World", taki tytuł nosi album fotograficzny Agnieszki Traczewskiej, będący panoramą chasydzkiej egzystencji. Pokazuje piękno tradycji, wspólnoty, ale i portrety osobowości. W publikacji są także zdjęcia kobiet i dzieci.

MSZ odpowie na wydalenie przez Białoruś dwóch konsulów RP

12.03.2021 13:57
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowie na wydalenie przez Białoruś dwóch konsulów Rzeczpospolitej Polskiej. To dyplomaci pracujący w Grodnie, którym Mińsk dał w czwartek 48 godzin na opuszczenie kraju.