Redakcja Polska

Europejskie firmy zainwestują w Egipcie ponad 40 mld euro, aby ograniczyć napływ migrantów

30.06.2024 15:00
Europejskie firmy podpisują umowy inwestycyjne z Egiptem o wartości potencjalnie przekraczającej 40 mld euro, aby ustabilizować egipską gospodarkę i ograniczyć napływ migrantów do Europy, powiedziała w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas otwarcia dwudniowej konferencji inwestycyjnej Egipt-UE w Kairze.
W liście 15 państw członkowskich UE zaproponowano rozwiązania do unijnego paktu migracyjnego
W liście 15 państw członkowskich UE zaproponowano rozwiązania do unijnego paktu migracyjnegoAlessio Tricani/Shutterstock

Konferencja odbywa się w związku z umową podpisaną w marcu między UE a Egiptem, która przewiduje kwotę do 7,4 mld euro na wsparcie programu reform zadłużonej i niewydolnej gospodarki Kairu.

"Wasza stabilność i dobrobyt są niezbędne dla całego regionu" – powiedziała von der Leyen, dodając, że inwestycje obejmują różne sektory, w tym wodór, gospodarkę wodną, budownictwo, chemikalia, żeglugę i lotnictwo. W niedzielę zostanie podpisany projekt o wartości 25 mln euro, który ma zapewnić młodym Egipcjanom szkolenia w zakresie czystych technologii i technologii cyfrowych.

W zamian za inwestycje Egipt zgodził się pomóc UE w kilku kluczowych kwestiach, w szczególności w zakresie zapobiegania nielegalnej imigracji. Na ten cel jeszcze w marcu przeznaczono 200 mln euro.

Egipt już zaczął wywiązywać się z tego zobowiązania, co nie spodobało się niektórym organizacjom zajmującym się prawami człowieka. Na przykład Human Rights Watch wspominał w swych raportach o arbitralnych aresztowaniach i złym traktowaniu przez egipskie władze migrantów, osób ubiegających się o azyl i uchodźców. W liczącym 106 mln ludności Egipcie przebywa ponad 600 tys. obcokrajowców, głównie z Palestyny, Sudanu i Syrii.

Europa jest największym partnerem handlowym i inwestorem Egiptu; odpowiada za 40 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym kraju.

Dwudniowa konferencja w Nowej Stolicy Administracyjnej (oficjalna nazwa miasta) kraju, na wschód od Kairu, gromadzi ponad tysiąc uczestników, w tym ministrów, urzędników, europejskie instytucje finansowe i dyrektorów naczelnych z różnych sektorów, zarówno z UE, jak i Egiptu.


PAP/ho


Jest zgoda na kontynuację przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

29.06.2024 22:45
"Polska stanie się jednym wielkim megalopolis, co oznacza, że w projekt komunikacji zostaną włączone wszystkie duże miasta w Polsce"- mówił premier Donald Tusk, przedstawiając koncepcję przyszłości CPK.

Radosław Sikorski w Ditchley Park: Kreml można powstrzymać, a nawet pokonać

30.06.2024 08:40
- Kreml można powstrzymać, a nawet pokonać, ale jako Zachód o tym zapomnieliśmy – powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wykładzie wygłoszonym w posiadłości Ditchley Park koło Oxfordu, gdzie siedzibę ma Ditchley Foundation.

We Francji trwa pierwsza tura wyborów do parlamentu. Po władzę sięga skrajna prawica

30.06.2024 12:00
We Francji rozpoczęła się w niedzielę pierwsza tura przedterminowych wyborów parlamentarnych, które mogą po raz pierwszy w historii kraju przynieść rządy skrajnej prawicy. W sondażach, z poparciem 36 procent, prowadziło Zjednoczenie Narodowe - dawny Front Narodowy.