Redakcja Polska

Ekspert: dzięki szczepionkom wrócimy do normalności, nawet jeśli koronawirus z nami zostanie

03.02.2021 09:20
Jeżeli SARS-CoV-2 z nami zostanie, a pewnie tak będzie, to dzięki szczepieniom nie będzie on już powodować powstawania takich problemów, jakie sprawia teraz. Inaczej mówiąc, dzięki szczepionkom będziemy mogli wrócić do normalności - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.
Akcja szczepień w Warszawie
Akcja szczepień w WarszawiePAP/Leszek Szymański

- Dyskutując o szczepieniach przeciwko COVID-19 warto powiedzieć, o co my tak naprawdę teraz walczymy. Bo nie postawiliśmy sobie za cel totalnej eradykacji, czyli wyeliminowania COVID-19 - bo to być może jest nawet nierealne. SARS-CoV-2 pewnie zostanie z nami - stwierdził w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

"Należy się szczepić"

- Natomiast szczepionki są drogą nie tylko do tego, by zmniejszyć liczbę chorujących, ale też, by istotnie złagodzić objawy kliniczne w przypadku zakażenia. Walczymy o to, by u takich osób nie rozwijał się stan ciężki, o to by nie było potrzeby hospitalizacji, o to, by zmniejszyć śmiertelność. I w takim kontekście każda dopuszczona na terenie UE szczepionka jest dobra i należy się zaszczepić – zaznaczył ekspert.

Jak mówił, na razie szczepić przeciwko COVID-19 można co najwyżej osoby od 16. roku życia. - Być może szczepionka Pfizera będzie dopuszczona dla grupy od 12. roku życia - bo takie osoby brały już udział w trzeciej fazie badań klinicznych - ale na razie musimy poczekać na wyniki - wskazał.

Jeżeli byśmy nawet założyli, że zaszczepimy większość ludzkości na świecie od 12. roku, czy od 16. roku życia wzwyż - to koronawirus będzie nadal próbował swoich szans, a wtenczas będą one największe w grupie najmłodszych, którzy zazwyczaj prezentują niewiele objawów, albo w ogóle ich nie prezentują. Jednak z badań wynika, że dzieci mogą dłużej nawet niż dorośli tego wirusa rozprzestrzeniać - więc on może w tej grupie przetrwać - powiedział.

Dodał, że "być może w przyszłości zakażenie SARS-CoV-2 będziemy głównie przechodzić w dzieciństwie".

Odblokować służbę zdrowia, edukację, gospodarkę

- Jeżeli wirus rzeczywiście miałby z nami zostać - ale nie powodować problemu na poziomie klinicznym - to nie byłoby tak źle. W tej chwili koronawirus ma mnóstwo szans, by się rozprzestrzeniać i bez szczepień ciężko będzie nad nim zapanować. Bo alternatywą jest albo wprowadzanie twardych lockdownów, które są wyniszczające, albo ślepe dążenie do tzw. naturalnej stadnej odporności, które będzie miało katastrofalne skutki dla zdrowia publicznego i gospodarki - podkreślił prof. Piotr Rzymski.

Ekspert zaznaczył, że trzeba pamiętać, iż szczepionki mają nam pomóc przede wszystkim powrócić do normalności.

- Mają też odblokować w pierwszej kolejności służbę zdrowia, która musi spełniać swoje funkcje - nie tylko pomagać osobom, które cierpią z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19, ale wszystkim tym, którzy potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Musimy też odblokować edukację, gospodarkę. I to - dzięki szczepieniom - jest już bardzo realne - zaznaczył.

Wskazał, by właśnie te aspekty - na tym etapie pandemii - stawiać sobie za cel, a nie całkowitą eliminację koronawirusa z ludzkiej populacji.

- Jeśli wirus z nami pozostanie, a pewnie tak będzie, ale nie będzie powodować takich problemów, jakie sprawia teraz - to zwyczajnie będziemy mogli z nim żyć. Inaczej mówiąc, dzięki szczepionkom będziemy mogli wrócić do normalności, za którą wszyscy tęsknimy - podkreślił.

PAP/ho

Zobacz więcej na temat: Koronawirus w Polsce szczepionka

UE wycofała się z planów przywrócenia kontroli na granicy irlandzkiej

31.01.2021 10:16
Unia Europejska wycofała się z planów czasowego przywrócenia kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną - poinformowano. Miało to zapobiec eksportowi szczepionek przeciw Covid-19 z terenu UE.

Zaległa dostawa szczepionek Moderny dotarła do Polski

31.01.2021 15:20
Chodzi o opóźnioną dostawę, która miała dotrzeć do Polski w ostatni wtorek. Według nieoficjalnych informacji to 42 tys. dawek.

Polsko-słowacki projekt badawczy pomoże w walce z pandemią COVID-19

02.02.2021 14:20
Instytut Łukasiewicz – PORT wraz z prestiżowymi ośrodkami naukowymi ze Słowacji będzie poszukiwał narzędzi do monitorowania i zmniejszania ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Na ten cel przeznaczono ponad 2 mln euro ze słowackich funduszy unijnych.