Redakcja Polska

The Times: rosyjski spisek mający na celu obalenie rządu Mołdawii jest kontrolowany z Wielkiej Brytanii

12.05.2023 13:56
Rosyjski spisek obliczony na obalenie demokratycznego rządu Mołdawii jest sterowany z Wielkiej Brytanii przez powiązanego z Kremlem byłego komendanta mołdawskiej policji Gheorghe Cavcaliuca - wynika z raportu przygotowanego dla brytyjskiego MSZ i cytowanego przez dziennik "The Times".
The Times: Rosyjski spisek mający na celu obalenie prezydenta Mołdawii sterowany jest z Wielkiej Brytanii
The Times: Rosyjski spisek mający na celu obalenie prezydenta Mołdawii sterowany jest z Wielkiej Brytanii Shutterstock/TTstudio

Ustalenia zawarte w raporcie, do którego dotarł londyński dziennik zostały potwierdzone przez rząd Mołdawii, który poinformował też, że wystąpił o ekstradycję Cavcaliuca.

Ten były komendant policji zgromadził dużą fortunę i wyjechał z Mołdawii do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, gdy prezydentem została prozachodnia i walcząca z korupcją była premier Maia Sandu. Cavcaliuc był zaś powiązany z prorosyjskim byłym szefem państwa Igorem Dodonem.

W poniedziałek przedstawiciel Rosji w separatystycznym Naddniestrzu wezwał Kreml do wysłania do Mołdawii tysięcy rosyjskich żołnierzy "sił pokojowych"; w lutym rosyjski deputowany Siergiej Mironow wezwał do rozszerzenia toczonej na Ukrainie wojny również na Mołdawię - relacjonuje "Times".

"Kreml planuje zamach stanu"

Rząd Sandu poinformował tymczasem, że otrzymał dane wywiadowcze, z których wynika, że Kreml chce przeprowadzić zamach stanu i operację wojskową, dzięki której przejmie kontrolę nad lotniskiem w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie.

Zdaniem rzecznika mołdawskiego rządu Radu Mariana, Cavcaliuc odgrywa główną rolę w tej intrydze i to jego ludzie, we współpracy z Rosjanami, organizują antyrządowe demonstracje, które mają podważyć pozycję Sandu.

W kwietniu grupa mołdawskich deputowanych odwiedziła Wielką Brytanię, by zabiegać o ekstradycję Cavcaliuca. Delegację tę przyjął między innymi poseł Tobias Ellwood, przewodniczący komisji obrony Izby Gmin, który ocenił, że "jest zdumiewające", iż rząd nie podjął jeszcze w tej sprawie decyzji.

- Jeżeli traktujemy poważnie nasze wsparcie dla europejskiej demokracji, to nie możemy się ograniczać tylko do Ukrainy - oznajmił Ellwood.

Brytyjczycy "nie zaprzeczają, nie potwierdzają"

Resort spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii oświadczył, że jego tradycyjną polityką jest "nie potwierdzanie i nie zaprzeczanie informacjom o tym, że otrzymał wniosek o ekstradycję".

Zamieszkana przez ponad 2,6 mln osób Mołdawia, uznawana za najbiedniejszy kraj Europy, stała się jednym z głównych kierunków ucieczki obywateli Ukrainy po wybuchu wojny. Rosja nieustannie stara się destabilizować kraj.

Jednym z poważniejszych problemów, z którymi zmaga się Kiszyniów jest Naddniestrze - separatystyczny region we wschodniej części Mołdawii, należący de iure do tego kraju. De facto jest to wspierane przez Rosję samozwańcze państwo ze stolicą w Tyraspolu, uznawane jedynie przez dwa inne, nieuznawane przez niemal nikogo byty polityczne - Abchazję i Osetię Południową na terytorium Gruzji. W Naddniestrzu stacjonuje kilka tysięcy żołnierzy rosyjskich.


PAP/The Times/Pravda.ua/dad

Japonia popiera wsparcie Polski dla obrony Ukrainy

11.05.2023 16:37
Podczas wizyty w Japonii szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się z premierem Fumio Kishidą oraz swoim odpowiednikiem Hayashim Yoshimasą. Zakończenie rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych to główne tematy omawiane podczas spotkania polityków. Szef polskiej dyplomacji spotkał się także z przedstawicielami japońskiego parlamentu i wystąpił na tokijskim Uniwersytecie Waseda 

100 mln euro rekompensat dla rolników zagrożone? Odwołano spotkanie w Brukseli

12.05.2023 12:28
Spotkanie w Brukseli w sprawie rekompensat dla rolników w wysokości 100 milionów euro zostało odwołane - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Powodem są wciąż obowiązujące zakazy importu z Ukrainy wprowadzone przez Słowację i Węgry. Ze 100 milionów euro dla Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier Polska miała otrzymać najwięcej, bo prawie 40 milionów euro.

"Trzeba mobilizować kraje UE do wsparcia procesu rozszerzenia Unii". Szynkowski vel Sęk o szczycie w Kórniku

12.05.2023 13:20
Na Zamku w Kórniku koło Poznania rozpoczął się nadzwyczajny szczyt ministrów do spraw Unii Europejskiej z krajów Trójkąta Weimarskiego i Ukrainy. Główny temat rozmów - jak możliwie szybko zintegrować Ukrainę z we wspólnotą europejską.