Redakcja Polska

Przemyt migrantów z Białorusi do Niemiec. Zatrzymano członków międzynarodowej grupy przestępczej

12.07.2023 10:30
Policjanci warszawskiego CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Prokuraturą Okręgową w Warszawie uderzyli w międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się przemytem imigrantów zza wschodniej granicy Polski do granicy z Niemcami.
CBŚP i SG zatrzymało 9 osób, które zajmowały się przemytem migrantów z Białorusi do granicy z Niemcami.
CBŚP i SG zatrzymało 9 osób, które zajmowały się przemytem migrantów z Białorusi do granicy z Niemcami.CBŚP

Śledczy ustalili 10 podejrzanych obywateli Polski, z których dwóch mogło kierować tą grupą przestępczą. Za przemyt migrant musiał zapłacić przemytnikom około 5 tysięcy euro.

Śledztwo CBŚP

Śledztwo prowadzili policjanci CBŚP w Warszawie funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z placówek w Augustowie, Czeremsze i Wydziału Operacyjno-Śledczego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zatrzymano 9 osób i doprowadzono na czynności z zakładu karnego jednego mężczyzny, którzy są podejrzani o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z Białorusi do Polski.

Wśród zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o kierowanie tą grupą, natomiast drugi "kierownik" został doprowadzony z zakładu karnego, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności w innej sprawie.

- Zatrzymani byli całkowicie zaskoczeni wizytą policjantów i strażników granicznych w swoich mieszkaniach. Nie spodziewali się zatrzymań - przekazało CBŚP.

"Conajmniej 200 cudzoziemców"

Z ustaleń śledczych wynika, że gang od 2021 roku zorganizował nielegalne przekroczenie granicy co najmniej 200 cudzoziemcom. To wstępne ustalenia, a jak twierdzą śledczy, dokładna liczba przemyconych migrantów może być kilkukrotnie wyższa.

Obecnie śledczy ustalają, ile osób mogło być łącznie przemyconych przez grupę. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że obcokrajowcy po przekroczeniu "zielonej granicy" byli przewożeni samochodami w kierunku granicy z Niemcami, gdzie ich pozostawiano.

Z tego miejsca migranci pieszo przekraczali granicę polsko-niemiecką i ich celem były kraje Europy Zachodniej. Większość migrantów stanowili mieszkańcy Bliskiego Wschodu, którzy za przemyt płacili około 5 tysięcy euro.

Mienie podejrzanych

Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych warte kilkadziesiąt tysięcy złotych, w postaci m.in. pieniędzy i biżuterii. Ponadto w trakcie realizacji zabezpieczono narkotyki i broń, która została przekazana do badań specjalistycznych.

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także blisko pięćdziesiąt zarzutów zorganizowania przekroczenia granicy państwowej z Białorusi do Polski cudzoziemcom nie posiadającym dokumentów potwierdzających prawo do wjazdu i pobytu na terytorium Unii Europejskiej.

Dwie osoby podejrzane są o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 8 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Sprawa jest rozwojowa.

 

PAP/dad

Szczyt NATO. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w cztery oczy z premierem Wielkiej Brytanii

12.07.2023 08:32
Współpraca dwustronna, obronność, wsparcie dla Ukrainy i walka z nielegalną imigracją - to tematy rozmowy, którą przy okazji szczytu NATO w Wilnie prezydent Andrzej Duda odbył z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. 

"Wyrastacie na czołową potęgę militarną w Europie". Brytyjczycy pod wrażeniem modernizacji polskiej armii

12.07.2023 09:38
- Polska szybko wyrasta na czołową potęgę militarną w Europie kontynentalnej, co przesuwa układ sił na kontynencie z Zachodu na Wschód, oraz sprawia, że Warszawa staje się coraz bardziej asertywna politycznie - pisze we wtorek w brytyjskim dzienniku "Daily Express" publicysta tej gazety Jonathan Saxty.