Redakcja Polska

Na Polach Grunwaldu inscenizacja wielkiej bitwy. Rycerze walczyli także z upałem

15.07.2023 19:47
Na Polach Grunwaldu odbyła się w sobotę inscenizacja bitwy z 1410 roku. Rekonstruktorzy musieli walczyć nie tylko z rycerzami z wrogich chorągwi, ale przede wszystkim z potwornym upałem.
Pod Grunwaldem wygrały wojska polsko-litewskie, inscenizacja w upale
Pod Grunwaldem wygrały wojska polsko-litewskie, inscenizacja w upalekravka / Shutterstock

Widowiskowej rekonstrukcji bitwy z 1410 roku przyglądało się ok. 25 tys. widzów z Polski i świata. Wszyscy siedzieli na wzgórzu, które jest naturalnym amfiteatrem, niestety - nie ma na nim ani jednego drzewa. Na co dzień wzgórze to jest łąką. Ludzie chronili się pod kapeluszami, chustkami, parasolami, ale mimo to wszyscy narzekali na potworny upał. Wiele osób musiało skorzystać z pomocy ekip medycznych, które od rana były dostępne na miejscu.

W jeszcze gorszej sytuacji byli rekonstruktorzy, którzy nie dość, że byli ubrani w metalowe zbroje i hełmy, to jeszcze pod spodem mieli watowane spodnie i kaftany, które chroniły ich przed ciosami. Rycerze polewali się przed bitwą wodą, pili napoje z minerałami, mimo to walka w pełnym słońcu była dla wszystkich zbrojnych potwornym wysiłkiem.

Scenariusz rekonstrukcji, jak co roku, opierał się na "Kronice" Jana Długosza. Zapis Długosza uchodzi za najbardziej wyczerpujące źródło wiedzy o bitwie pod Grunwaldem, choć jej autor nie brał w niej udziału, urodził się pięć lat po niej. Przebieg bitwy opowiedzieli Długoszowi m.in. ojciec i stryj, którzy brali udział w bitwie.

Zgodnie z relacją Długosza wojska zakonne i ich sprzymierzeni bitwę przegrali, a Wielki Mistrz poległ.

Przed rekonstrukcją bitwy pod pomnikiem grunwaldzkim przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych wzięli udział w tzw. apelu grunwaldzkim, który oddaje hołd zarówno uczestnikom bitwy średniowiecznej, jak i wszystkim walczącym na przestrzeni stuleci w bitwach.

Imprezy na Polach Grunwaldu (m.in. koncerty) potrwają do wieczora. Wokół Grunwaldu obowiązuje zmieniona organizacja ruchu - nad bezpieczeństwem kierowców czuwa policja i służby porządkowe.

PAP/ho

Dyrektor polskiego muzeum w Budapeszcie: cenimy współpracę z IPN w kwestii porządkowania naszych zbiorów

09.07.2023 10:38
W czerwcu do budapeszteńskiej placówki po raz kolejny przyjechali archiwiści z IPN – tym razem aby pomóc w porządkowaniu zbioru Michała Winiarskiego, porucznika Wojska Polskiego.

Polska strata wojenna - obraz "Madonna z Dzieciątkiem" - przekazana do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich

12.07.2023 13:33
Dzieło odnaleziono na aukcji w Tokio w styczniu 2022 roku. Dzięki porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction udało się je odzyskać.

Wystawa obrazów Fridy Kahlo w Łazienkach Królewskich w Warszawie

13.07.2023 13:30
„Kolor życia. Frida Kahlo" to pierwsza w polskiej stolicy ekspozycja poświęcona twórczości legendarnej meksykańskiej malarki, jednej z najważniejszych i najciekawszych artystek XX wieku.

"Moje serce w Warszawie". Płyta nagrana z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

15.07.2023 10:00
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało singiel i teledysk zespołu Sorry Boys promujący album "Moje serce w Warszawie".