Redakcja Polska

Rolnicy protestują w kolejnych europejskich miastach

07.02.2024 17:49
Protestujący sprzeciwiają się unijnym regulacjom środowiskom, które podnoszą koszty produkcji. W reakcji na rolnicze demonstracje przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała wycofanie projektu przepisów dotyczących ograniczenia zużycia pestycydów o połowę do 2030 roku.
Audio
  • Rolnicy protestują w kolejnych państwach Unii Europejskiej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Rolnicy wjechali do miasta z kilku stron, blokując drogi i powodując utrudnienia
Rolnicy wjechali do miasta z kilku stron, blokując drogi i powodując utrudnieniaShutterstock/Alexandros Michailidis

Od poniedziałku z całych Włoch w kilka miejsc zbiórki w okolicach rzymskiej obwodnicy GRA zjeżdżają traktorzyści. Organizatorzy - kilkanaście różnych organizacji rolniczych - zapowiadają, że w proteście weźmie udział co najmniej 1500 traktorów. W piątek co najmniej pół tysiąca wyjedzie na obwodnicę, być może dotrze również do Rzymu. Główna manifestacja ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Jej formę i przebieg organizatorzy ustalają z rzymską kwesturą i prefekturą policji. Niewykluczone, że sparaliżowany zostanie ruch w całej stolicy. Protestujący domagają się subwencji i zamrożenia podatku dochodowego za cały obecny rok. Żądają również wypowiedzenia umów zawartych przez Włochy z krajami Trzeciego Świata, dzięki którym do Italii docierają tanie, konkurencyjne produkty niezgodne z unijnymi normami.

Także hiszpańscy rolnicy drugi dzień blokują traktorami najważniejsze w kraju drogi w proteście przeciwko rosnącym kosztom prowadzenia działalności, biurokracji unijnej oraz sprowadzaniu żywności spoza Unii Europejskiej. Blokowane są między innymi drogi prowadzące do terminali portowych.

Podobnie jak ich koledzy we Francji, Belgii, Włoszech i Portugalii, hiszpańscy rolnicy skarżą się na problemy piętrzone przez unijną biurokrację, a także na niskie ceny produktów spożywczych i rosnące koszty produkcji. Twierdzą, że nowe przepisy nakładane rolników w Unii Europejskiej zmniejszają konkurencyjność unijnego rolnictwa, szczególnie w porównaniu z produktami sprowadzanymi z Ameryki Łacińskiej lub tych krajów europejskich, które do Unii nie należą.

W ciągu ostatnich kilku dni we Francji i Belgii rolnicy masowo blokowali drogi, a w kilku przypadkach blokady przeradzały się w starcia z policją.

W reakcji na rolnicze demonstracje przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała wycofanie projektu przepisów dotyczących ograniczenia zużycia pestycydów o połowę do 2030 roku.

IAR/PP

Donald Tusk: najbliższe pełnowymiarowe konsultacje międzyrządowe Polski i Ukrainy w marcu

25.01.2024 12:50
Premier Donald Tusk poinformował, że wracają pełnowymiarowe konsultacje rządów Polski i Ukrainy. Najbliższe mają odbyć się w Warszawie. "Tak ustaliłem wstępnie z premierem Szmyhalem i prezydentem Zełenskim" - powiedział na konferencji prasowej po obradach rządu.

Polska AI włącza wyższy bieg. W Ministerstwie Cyfryzacji powstał zespół ds. sztucznej inteligencji

30.01.2024 14:24
Zespół doradczy PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski ma pomóc w wykorzystaniu tej technologii między innymi do ulepszenia administracji publicznej, służby zdrowia i bezpieczeństwa. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że zespół tworzą wybitni polscy eksperci od sztucznej inteligencji z doświadczeniem międzynarodowym.

Szefowie dyplomacji Polski i UE: należy zatrzymać eksport amunicji z Europy do państw trzecich

06.02.2024 16:38
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska musi wstrzymać eksport amunicji do państw trzecich, aby zapewnić większą pomoc Ukrainie w tym zakresie.