Redakcja Polska

Wejście Szwecji do NATO. Donald Tusk: jesteśmy gotowi do pełnego wsparcia

19.02.2024 14:00
- Byłoby niewybaczalnym błędem, gdyby jedno państwo NATO-wskie zablokowało obecność drugiego państwa w Sojuszu, gotowego do pracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu w Warszawie. Zapewnił premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, że może tu liczyć na Polskę i na niego.
Premier Donald Tusk z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem
Premier Donald Tusk z premierem Szwecji Ulfem KristerssonemFoto: X/DonaldTusk

Premier Donald Tusk w poniedziałek przed południem spotkał się z przebywającym z wizytą w Polsce premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.

Polskę i Szwecję "łączy praktycznie wszystko"

Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Donald Tusk podkreślił, że w czasie rozmowy obaj z premierem Szwecji potwierdzili, że Polskę i Szwecję "łączy praktycznie wszystko, jeśli chodzi o zdarzenia, jakie towarzysza nam od wielu miesięcy".

Polska i Szwecja są w awangardzie najbardziej zaangażowanych, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie. Długo rozmawialiśmy o potrzebie zacieśnienia współpracy obronnej, militarnej zarówno w Europie między wszystkimi krajami członkowskimi, jak i bilateralnie między Polską a Szwecją - zaznaczył szef polskiego rządu.

Tradycja współpracy obu krajów

Premier podkreślił długą tradycję współpracy obu krajów. Zaznaczył, że Polskę i Szwecję łączy zarówno geografia jak i Morze Bałtyckie, które jest wspólną odpowiedzialnością w kontekście bezpieczeństwa regionu, ale również poglądy.

- Mamy dokładnie tę samą opinię na temat rosyjskiej agresji na Ukrainie, potrzeby pomocy Ukrainie, potrzeby utrzymania więzi transatlantyckich. [...] Europa, Stany Zjednoczone, i szerzej cały Pakt Północnoatlantycki, muszą być solidarne, odpowiedzialne i działać ramię w ramię. Nie ma tutaj miejsca ani przestrzeni na jakiekolwiek wątpliwości czy nielojalności - zaznaczył premier Tusk.

"To daje nam poczucie bezpieczeństwa"

Ocenił, że decyzja tego kraju w sprawie przystąpienia do NATO była jedną z najlepszych wiadomości, jakie usłyszeliśmy w Warszawie. - To daje nam poczucie większego bezpieczeństwa, większej solidarności. Współpraca między nami także w NATO to coś bardzo obiecującego - zaznaczył premier.

Podkreślił, że z szefem szwedzkiego rządu wymienili "konkretne uwagi" dotyczące współpracy przemysłów obronnych obu państw. - Mam nadzieję, że wasza epopeja wkrótce znajdzie swój finał i jestem też do twojej dyspozycji, jeśli chodzi o działania na rzecz jak najszybszego zakończenia tego procesu. Byłoby niewybaczalnym błędem gdyby jedno państwo natowskie zablokowało obecność drugiego państwa, gotowego do aktywnej pracy na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa - powiedział Donald Tusk.

"Jesteśmy gotowi do pełnego wsparcia"

Zapewnił, że premier Kristersson może liczyć tutaj na Polskę i na niego. - I proszę w każdej chwili, proszę się nie wahać, Polska i ja osobiście jesteśmy gotowi do pełnego wsparcia w tej sprawie - oświadczył premier, zwracając się do szefa szwedzkiego rządu.

Obecnie szwedzkie władze pracują nad akcesją kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przyjęcie Szwecji do NATO ratyfikowały już wszystkie państwa Sojuszu poza rządzonymi przez Viktora Orbana Węgrami.

Premier Kristersson w poniedziałek po południu spotka się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą.

IAR/PAP/ho

Monachium: rozmowy o polsko-ukraińskim sporze o rolnictwo i transport

18.02.2024 14:12
Radosław Sikorski i Olha Stefaniszyna rozmawiali na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa o kwestiach, które w ostatnich miesiącach ochłodziły relacje Warszawy i Kijowa

Ukraina, Bliski Wschód oraz śmierć Nawalnego zdominowały 60. Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa

18.02.2024 17:11
Jubileuszowa, 60. odsłona prestiżowego wydarzenia rozpoczęła się w cieniu informacji o śmierci Aleksieja Nawalnego, uwięzionego w kolonii karnej na Syberii krytyka kremlowskiego reżimu

Ukraina: Rosjanie po zdobyciu Awdijiwki wzmogli szturmy na lewobrzeżnej chersońszczyźnie

19.02.2024 10:58
Po niedawnym zdobyciu ukraińskiej Awdijiwki Rosjanie dysponują obecnie większymi siłami. Zdaniem ekspertów mogą je przerzucić na inne odcinki. Wzmogli m.in. szturmy na lewobrzeżnej chersońszczyźnie.

Wyciek tajnych danych NATO o Nord Stream 2. Sprawę bada prokuratura

19.02.2024 12:32
Prokuratura w Niemczech zajmie się wyciekiem informacji na temat lokalizacji okrętów podwodnych NATO przy transferze dokumentów do Nord Stream 2 AG, spółki Gazpromu odpowiedzialnej za sporny gazociąg. O sprawie poinformował dziennik Bild.