Redakcja Polska

62 lata temu rozpoczął działalność Program III Polskiego Radia

01.04.2024 08:45
Pięć koncertów, spotkania z przedstawicielami świata sztuki i sportu, a także zapowiedź zmian w programie. Tak Trójka świętuje 62. urodziny.
Audio
  • O jubileuszu Trójki mówi Piotr Pogorzelski, wicedyrektor PRdZ, współpracownik Programu Trzeciego. Rozmowa Ewy Plisieckiej [posłucha]
Wielkanocna Trójka
Wielkanocna TrójkaWojciech Dorosz/PR

Pierwszym dyrektorem programu był Edward Fiszer. Artystyczne, zarówno literackie, jak i muzyczne oraz rozrywkowe audycje Trójki były skierowane przede wszystkim do ludzi młodych, zwłaszcza ze środowiska studenckiego. Trójka słynie audycjami takimi jak: "Ilustrowany Magazyn Autorów”, "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy", "Sześćdziesiąt minut na godzinę", czy "Zapraszamy do Trójki".

Pięć koncertów, spotkania z przedstawicielami świata sztuki i sportu, a także zapowiedź zmian w programie. Tak Trójka świętuje 62. urodziny.

Na antenie pojawią się nowe głosy, a zespół Trójki przedstawi plany na najbliższe miesiące. Podczas pierwszego koncertu na scenie Muzycznego Studia imienia Agnieszki Osieckiej wystąpią: Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski, Artur Andrus i Joanna Kołaczkowska, Renata Przemyk i Dagadana, Lech Janerka oraz Kari Sál i Adam Bałdych.

Dyrektorka stacji Agnieszka Szydłowska podkreśla, że urodziny Trójki to także zapowiedź zmian, których mogą spodziewać się słuchacze. "Pokażemy, w jaki sposób myślimy o medium publicznym, które interesuje się światem, interesuje się kulturą" - mówi.

W kolejnych dniach zaplanowano retransmisje urodzinowych koncertów. Po raz pierwszy zabrzmi także nowy jingiel Trójki, czytany kobiecym głosem.

Więcej informacji na stronie trojka.polskieradio.pl/urodziny.

1 kwietnia swoje urodziny obchodzi też: trzydzieste - Radiowe Centrum Kultury Ludowej i dziewiąte - Polskie Radio Dzieciom.

O jubileuszu Trójki z Piotrem Pogorzelskim, wicedyrektorem PRdZ, współpracownikiem Programu Trzeciego, rozmawia Ewa Plisiecka.

Szkoci z podziwem patrzą na polskie tradycje wielkanocne

31.03.2024 09:00
Ksiądz Piotr Krakowiak w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o tradycjach i nastrojach jakie panują w polonijnych domach w Szkocji.

Święta Wielkiej Nocy ważne dla Polaków na całym świecie

31.03.2024 14:00
Polskie tradycje i obyczaje wielkanocne są wciąż kultywowane, a na świątecznych stołach w rodzinach polonijnych pojawiają się bardzo często żurek, biała kiełbasa i – oczywiście – jajka pod każdą postacią.  

Wielkanoc w malarstwie polskim

01.04.2024 17:15
Mistycyzm, cierpienie, radość Zmartwychwstania, religijny wymiar i tradycje Wielkanocy są obecne na płótnach wielu wybitnych polskich malarzy - Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Kazimierza Sichulskiego, Józefa Mehoffera, Tadeusza Makowskiego, Jana Styki.

Poniedziałek Wielkanocny to w tradycji polskiej śmigus-dyngus

01.04.2024 09:00
1 kwietnia przypada w tym roku Poniedziałek Wielkanocny, w polskiej tradycji znany też jako śmigus-dyngus lub lany poniedziałek. Przyjęło się, że tego dnia, dla żartów, można polewać wodą - choć z umiarem - zaprzyjaźnione osoby, a nawet nieznajomych.