Redakcja Polska

Szef dyplomacji: nadzieje związane z 1 maja 2004 roku spełniły się z nawiązką

01.05.2024 16:43
1 maja 2004 r. Polska znalazła się wśród przyjaciół, w domu; nadzieje związane z tamtym dniem spełniły się z nawiązką - podkreślił szef MSZ Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do UE. Minister mówił również o walce o to, by nie zwyciężyli "źli ludzie, którzy atakują nasze wartości".
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock w Słubicach
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock w SłubicachTwitter/MSZ_RP

Radosław Sikorski z okazji rocznicy wejścia Polski do UE wziął w środę udział w uroczystości w Słubicach wraz z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Sikorski podkreślił, że 1 maja 2004 r. Polska znalazła się tam, gdzie jej miejsce. "Wśród przyjaciół, wśród sojuszników, w Europie, w domu. O to walczyły pokolenia Polaków" - podkreślił. Według szefa polskiej dyplomacji nadzieje związane z tamtym dniem "spełniły się z nawiązką".

Radosław Sikorski przytoczył historię swojego syna, który podczas pandemii Covid-19 po raz pierwszy zetknął się z doświadczeniem zamkniętych granic wewnątrz UE.

"Właśnie o to walczymy - żeby to doświadczenie granic nie wróciło, żeby źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, którzy znowu chcą wrócić do dziewiętnastowiecznych sposobów prowadzenia polityki (...), nie zwyciężyli" - zaznaczył minister spraw zagranicznych.

Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że amerykańska decyzja o wysłaniu Ukrainie rakiet ATACMS "będzie inspiracją dla innych". "To chyba wiadome, jak ważne jest dla nas wszystkich, byśmy wspierali Ukrainę" - mówiła obecna na konferencji szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.

Na wspólnej konferencji prasowej Sikorskiego i Baerbock w Słubicach padło m.in. pytanie o możliwość dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących Taurus.

"Mam nadzieję, że decyzja amerykańska o wysłaniu Ukraińcom słynnych rakiet ATACMS będzie inspiracją dla innych" - odpowiedział Sikorski.

Z kolei szefowa niemieckiej dyplomacji stwierdziła, że "to chyba wiadome, jak ważne jest dla nas wszystkich, abyśmy wspierali Ukrainę". "Dlatego mogę się do tego tylko przyłączyć. Widziałam to w Odessie i innych miejscach, w których byłam, jak ważna jest obrona przeciwlotnicza oraz systemy, które dostarczaliśmy - m.in. Patrioty. Dlatego właśnie szczególnie minister obrony i ja niedawno wszczęliśmy nową inicjatywę, aby na świecie i w Europie postarać się, jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą" - powiedziała. Dodała, że - w sprawie dostawy Taurusów - w Niemczech trwa debata, a rząd próbuje wypracować wspólną decyzję.

W ubiegłym tygodniu agencja dpa informowała, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza pozostać przy swoim sprzeciwie dla dostawy pocisków manewrujących Taurus dla Ukrainy, nawet jeśli USA miałyby dostarczyć pociski ATACMS o zasięgu 300 kilometrów. Scholz, zapytany o to w ubiegłą środę na konferencji z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, odpowiedział: jeśli chodzi o Taurusa, "moja decyzja się nie zmieni".

W ubiegłym tygodniu Departament Stanu USA potwierdził, że Waszyngton dostarczył Kijowowi część rakiet ATACMS jeszcze w marcu. Jak wówczas oznajmił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, Ukraina dysponuje już "znaczącą" liczbą tych pocisków.

W opublikowanej w niedzielę w rozmowie z gazetą „Bild am Sonntag” Sikorski wyraził nadzieję na zmianę decyzji Niemiec w sprawie przekazania Ukrainie pocisków Taurus. „Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie słynne pociski ATACMS o zasięgu 300 km. Mam nadzieję, że kanclerz (Niemiec Olaf Scholz) zdaje sobie sprawę, że jest to reakcja na drastyczną eskalację ze strony Rosji. Rosjanie zniszczyli już 70 proc. potencjału produkcji energii elektrycznej w Ukrainie. To w istocie zbrodnia wojenna” – mówił niemieckiej gazecie szef polskiej dyplomacji.

Podczas środowej konferencji prasowej Sikorski był również pytany o ewentualnego kandydata na komisarza ds. obrony UE; stworzenie takiego urzędu rozważane jest w UE. Odpowiedział, że stanowisko komisarza ds. obrony nie istnieje; zauważył również, że od wielu lat Unia prowadzi wiele operacji wojskowych. "Ale nimi dowodzi, a przynajmniej wydaje polityczną zgodę, wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i obronnej. Nie ma decyzji o powołaniu takiego komisarza, więc trochę nie rozumiem fascynacji tą kwestią" - powiedział szef polskiego MSZ.

Szefowa KE Ursula von der Leyen, pytana w lutym o swoją wizję stanowiska komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa, odparła, że będzie on odpowiadał m.in. za przemysł obronny w UE, badania i rozwój, jak i bezpieczeństwo w szerszym wymierze.

W obecnym składzie KE nie ma komisarza, który odpowiadałby za ten obszar. Pomysł powołania takiego urzędu z kolejnych kadencjach UE związany jest z wyzwaniami wynikającymi z agresywnej polityki Rosji i jej inwazji na Ukrainę. W mediach pojawiały się sugestie, że potencjalnym kandydatem na to stanowisko mógłby być Sikorski.

PAP/ho

20 lat Polski w UE. W Polsce jako dużym kraju unijnym działają dwa Biura Parlamentu Europejskiego

01.05.2024 12:16
W Polsce, jako dużym kraju unijnym, działają dwa Biura Parlamentu Europejskiego – w Warszawie oraz regionalne we Wrocławiu. To jednostki, których głównym zadaniem jest kontakt z obywatelami krajów członkowskich oraz informowanie o działalności UE, a w szczególność unijnego parlamentu.

Kraje bałtyckie: przystąpienie do UE zmieniło krajobraz geopolityczny w regionie

01.05.2024 11:43
Przystąpienie krajów bałtyckich 20 lat temu do Unii Europejskiej i NATO zasadniczo zmieniło krajobraz geopolityczny w regionie - piszą prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii, Gitanas Nauseda, Edgars Rinkeviczs i Alar Karis. Jak podkreślają - była to decyzja, która zaważyła na przyszłości tych państw.

20 lat Polski i Czech w UE. W Cieszynie i Czeskim Cieszynie ruszyła majówka z Kinem na Granicy

01.05.2024 12:56
Ponad 120 filmów polskich, czeskich i słowackich, a także koprodukcji, zobaczą kinomani na 26. przeglądzie Kino na Granicy, który rozpoczął się w środę w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Podczas wydarzenia miasta będą świętowały 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

20 lat Polski w UE. Na Podkarpaciu dzięki środkom z UE powstało ok. 40 tys. firm

01.05.2024 13:29
W ciągu 20 lat obecności Polski w UE na Podkarpaciu dzięki unijnemu dofinansowaniu powstało ok. 40 tys. firm – poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop. Dodał, że z unijnych funduszy skorzystało m.in. 75 tys. młodych osób, które były bezrobotne.

Donald Tusk: na 25. rocznicę przystąpienia do UE Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków

01.05.2024 16:02
Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. Szef rządu odniósł się w ten sposób do prognozy Banku Światowego, według której dochód na głowę w 2025 r. będzie wyższy w Polsce niż w Wielkiej Brytanii.