Redakcja Polska

Polski myśliwiec F-35 ma już oficjalną nazwę: Husarz

07.05.2024 16:43
Nazwa została wyłoniona w wyniku konkursu. O jego wyniku Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował w mediach społecznościowych.
Audio
  • Jakub Palowski, zastępca redaktora naczelnego serwisu Defence24.pl, o myśliwcach F-35 dla Polski. Rozmowa Przemysława Pawełka zarejestrowana w trakcie konferencji Defence24Days [posłuchaj]
F-35
F-35źr. profil Sztabu Generalnego WP na platformie x.com

Polskie Siły Powietrzne w najbliższych latach otrzymają 32 takie maszyny; pierwsi piloci mają rozpocząć szkolenie w tym roku. "Drodzy Fascynaci Lotnictwa, z ogromną radością ogłaszamy, że nasz polski myśliwiec F-35 ma już oficjalną nazwę: Husarz. Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu i zaangażowanie w wybór nazwy samolotu!" - napisano w mediach społecznościowych Sztabu Generalnego.

Jak poinformował Sztab "nazwa Husarz zyskała największą liczbę zwolenników w publicznym otwartym głosowaniu na profilach społecznościowych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego: X i FB".

Sztab Generalny Wojska Polskiego 12 kwietnia ogłosił konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35, nagrodą dla zwycięzcy jest zaproszenie na prezentację pierwszego polskiego F-35.

O konkursie poinformowano na profilu Sztabu Generalnego na portalu X (Twitterze) oraz na Facebooku. Nazwa dla nowych myśliwców została wybrana spośród zaproponowanych przez internautów w komentarzach umieszczonych pod wpisami Sztabu na obu portalach.

Nagroda dla autora zwycięskiej nazwy

Autor zwycięskiej propozycji zostanie zaproszony na prezentację pierwszego polskiego F-35. W komentarzach pod wpisem już w piątek pojawił się szereg propozycji - w tym np. "Harpia" (tak nazywał się program, w ramach którego polskie wojsko zamówiło F-35), "Orzeł", "Raróg" czy "Pustułka", a także inne "zwierzęce" nazwy.

Zwyczaj nazywania poszczególnych typów uzbrojenia w Wojsku Polskim ma długą tradycję - swoją "zwierzęcą" nazwę otrzymały np. myśliwce F-16, które trafiły do Polski w latach 2006-2008. W polskich Siłach Powietrznych znane są one jako "Jastrzębie". Historycznie "zwierzęce" nazwy miały np. słynne bombowce PZL.33 Karaś i PZL.37 Łoś, które były wykorzystywane przez Wojsko Polskie w latach trzydziestych.

F-35 Lightning II

F-35 to produkowane przez amerykański koncern Lockheed Martin wielozadaniowe samoloty V generacji, które obecnie wykorzystywane są i zamawiane przez szereg państw NATO, a także np. Izrael, Koreę Południową, Szwajcarię czy Singapur; produkowane są od 2006 r., powoli stając się kluczowym samolotem bojowym Sojuszu Północnoatlantyckiego - w Europie trafiają są m.in. do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii, Norwegii, Holandii, Belgii, Włoch, Danii czy Czech, a w kolejnych latach także do Polski.

Łącznie polskie Siły Powietrzne mają otrzymać 32 maszyny, które razem z myśliwcami F-16 będą stanowić trzon polskiego lotnictwa bojowego. Zamówione wraz z systemem wsparcia i szkolenia zostały w 2020 r. za ok 4,6 mld dol.; cena jednego samolotu wynosiła wtedy ok. 87 mln dol. Dostawy mają potrwać od bieżącego do 2030 r. Produkcja pierwszych czterech samolotów ruszyła w ubiegłym roku, w połowie bieżącego mają być one gotowe. Polscy piloci rozpoczną wtedy szkolenie w USA, a same samoloty trafią do Polski - według planu - na początku 2026 r.

Ciężkie do wykrycia

F-35 jako nowoczesne myśliwce piątej generacji znacząco poszerzą zdolności polskiego lotnictwa. Są one m.in. zbudowane w technologii stealth, utrudniającej ich wykrycie przez radary przeciwnika; wyposażone są także w szereg sensorów, zbierających dane z otoczenia i przekazujących je pilotowi oraz innym jednostkom na morzu czy na ziemi, np. z systemami przeciwlotniczymi Patriot.

Mogą także przenosić szeroką gamę uzbrojenia, w tym pociski dalekiego zasięgu AGM-158 JASSM, umożliwiające atakowanie celów przeciwnika na dystansie kilkuset kilometrów. Zgodę na zakup 821 tego typu pocisków Polska otrzymała od USA w marcu.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: lotnictwo wojsko F-35

Historyczne polskie czołgi w wirtualnym świecie "World of Tanks"

20.04.2024 12:00
Popularna - także wśród polskich graczy - gra sieciowa opiera się na potyczkach maszyn pancernych. Część z nich oparto na projektach polskich konstruktorów.

Serwis Voice of Europe będzie objęty unijnymi sankcjami. Prokremlowski kanał promował skrajną prawicę

07.05.2024 11:00
Serwis internetowy Voice of Europe, który szerzy rosyjską propagandę będzie objęty unijnymi sankcjami. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała projekt 14.pakietu sankcji wobec Rosji, który Komisja Europejska rozesłała do krajów członkowskich.

Modernizacja armii. Szef MON: połowa kupowanego przez nas sprzętu musi pochodzić z Polski

07.05.2024 14:53
Dążymy do tego, aby połowa kupowanego przez nas sprzętu bojowego była produkowana w polskich lub zlokalizowanych na terytorium Polski firmach - powiedział we wtorek w Katowicach wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rosyjscy agenci zatrzymani na Ukrainie. Mieli przeprowadzić zamach na szefa wywiadu

07.05.2024 15:36
Agenci rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB, zatrzymani w związku z planami zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zamierzali zabić szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa w prezencie z okazji kolejnego zaprzysiężenia Władimira Putina – dowiedziała się PAP w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy.