Redakcja Polska

Ukraina oczekuje na decyzje w sprawie rażenia celów na terenie Rosji

13.07.2024 15:01
Ukraina oczekuje na pozwolenie w sprawie rażenia celów wojskowych w głębi rosyjskiego terytorium. Na niedawnym waszyngtońskim szczycie NATO padły pozytywne deklaracje ze strony niektórych przywódców, ale wciąż nie ma ostatecznej decyzji. Ukraina kilka tygodni temu otrzymała zielone światło na użycie zachodniej broni na jednym z przygranicznych odcinków, co pozwoliło powstrzymać natarcie Rosjan.
Wojna w Ukrainie. Zrównany z ziemią przez Rosjan Wowczańsk
Wojna w Ukrainie. Zrównany z ziemią przez Rosjan Wowczańsk Foto: X

Impet natarcia Rosjan na północną charkowszczyznę został niedawno mocno spowolniony dzięki zachodniemu "tak" na rażenie przez Ukraińców zachodnią precyzyjną bronią celów po drugiej stronie ukraińsko-rosyjskiej granicy. Jak przekazał ukraińskim mediom Anton Bajew z walczącej w obwodzie charkowskim 13 Brygady Operacyjnej, dało to ukraińskiej armii możliwość niszczenia przeciwnika jeszcze na przedpolu, na jego terenie.

Kijów chce, aby kraje NATO rozszerzyły pozwolenie używania zachodniej broni z niewielkiego pogranicznego odcinka na całe terytorium Rosji. Jeden z argumentów to ten, że rosyjskie bombowce niszczące rakietami i bombami Kijów i Charków wylatują z lotnisk w głębi rosyjskiego terytorium. Część zachodnich liderów rozumie tę potrzebę - Nie ma wątpliwości, że Ukraina ma prawo używać broni, którą otrzymuje od sojuszników, do rażenia celów na terenie Rosji - mówił na niedawnym szczycie NATO sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Aby zachodnia broń mogła być w ten sposób używana, Kijów musi usłyszeć jednak wyraźne tak

ze stolic państw członkowskich NATO, przede wszystkim z Waszyngtonu.

IAR/dad

Media: rząd w Londynie nie dał zgody na użycie przez Ukrainę pocisków Storm Shadow do ataków w Rosji

12.07.2024 14:55
Brytyjskie ministerstwo obrony wyjaśniło, że nie wydało zgody na używanie przez Ukrainę przekazanych pocisków Storm Shadow do atakowania celów w Rosji, co podczas szczytu NATO zasugerował premier Keir Starmer i ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski – podał w piątek "Daily Telegraph".

Szczyt NATO istotny dla wschodniej flanki, ale bez przełomu dla Ukrainy. Eksperci komentują

13.07.2024 11:03
Ustalenia szczytu NATO ważne dla bezpieczeństwa zwłaszcza wschodniej flanki, ale nie można mówić o przełomie jeśli chodzi o kwestie ukraińskie. To opinia ekspertów, którzy w Polskim Radiu 24 podsumowali jubileuszową naradę sojuszników w Waszyngtonie. Politolożka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Anna Maria Dyner zwróciła uwagę, że po raz kolejny sojusznicy wskazali skąd płynie zagrożenie dla zachodniego świata. Politolożka podkreśliła, że w deklaracji końcowej Rosja pojawia się aż 44 razy i jest wymieniana jako zagrożenie w wielu obszarach, w tym także w domenie ceber i kosmicznej.

Rosja może przygotowywać prowokacje na Ukrainie i wobec Polski

13.07.2024 12:07
Rosja może przygotowywać prowokacje na Ukrainie - ostrzegają niezależni eksperci wojskowi. W ich ocenie, Moskwa planuje też zwiększenie presji na polsko - białoruskiej granicy. Jednocześnie eksperci przypominają, że tego typu doniesienia mogą być elementem rosyjskiej operacji dezinformacyjnej.