Redakcja Polska

Szczyt NATO istotny dla wschodniej flanki, ale bez przełomu dla Ukrainy. Eksperci komentują

13.07.2024 11:03
Ustalenia szczytu NATO ważne dla bezpieczeństwa zwłaszcza wschodniej flanki, ale nie można mówić o przełomie jeśli chodzi o kwestie ukraińskie. To opinia ekspertów, którzy w Polskim Radiu 24 podsumowali jubileuszową naradę sojuszników w Waszyngtonie. Politolożka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Anna Maria Dyner zwróciła uwagę, że po raz kolejny sojusznicy wskazali skąd płynie zagrożenie dla zachodniego świata. Politolożka podkreśliła, że w deklaracji końcowej Rosja pojawia się aż 44 razy i jest wymieniana jako zagrożenie w wielu obszarach, w tym także w domenie ceber i kosmicznej.
Szczyt NATO w Waszyngtonie
Szczyt NATO w WaszyngtoniePAP/EPA/WILL OLIVER

Generał dywizji, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Bogusław Pacek odnosząc się do ustaleń sojuszników w Waszyngtonie powiedział z kolei, że był to przede wszystkim szczyt rocznicowy z wieloma deklaracjami, ale bez przełomowych decyzji. Oficer spodziewał się konkretnych decyzji jeśli chodzi o logistykę wojenną w tej części Europy. Skoro mówimy o wojnie - powiedział generał Pacek - oraz zagrożeniu z tego wynikającym także dla NATO, to powinno to za sobą pociągac właśnie decyzje dotyczące przygotowania zaplecza wojennego.

Generał Pacek nawiązał do propozycji, która pojawiła się jeszcze przed szczytem. Chodzi o pomysł ponownego uruchomienia rurociągów paliwowych, które w razie zagrożenia zasilałyby sojusznicze oddziały w paliwo. Rurociąg taki zbudowano w czasie zimnej wojny, ale jego instalacje kończą się na terenie dawnych Niemiec Zachodnich. Polska sugerowała, aby dobudować dalszą część instalacji, żeby kończyła się w Polsce w okolicach Suwałk oraz Rzeszowa.

Wśród najważniejszych ustaleń waszyngtońskiego szczytu NATO wymienia się: gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, w tym powołanie wysokiego przedstawiciela NATO w Kijowie, zapewnienie, iż droga Ukrainy do NATO jest "nieodwracalna", a także dalsze wzmocnienie wschodniej flanki sojuszu - w tym włączenie amerykańskiej bazy w Redziekowie do natowskiego systemy antyrakietowego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO wojna na Ukrainie Ukraina

F-16 są już w drodze na Ukrainę. NATO przekaże też pakiet pomocy wart 40 miliardów euro

11.07.2024 11:10
NATO ogłasza dalszą pomoc dla Ukrainy. Na szczycie w Waszyngtonie przywódcy podjęli decyzję o przekazaniu Kijowowi pakietu wsparcia o wartości co najmniej 40 miliardów euro. "To nie sprawi, że NATO stanie się stroną konfliktu, ale pomoże Ukrainie w podtrzymaniu swego prawa do samoobrony" - zapewnił szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że transfer myśliwców F-16 na Ukrainę trwa, a ukraińscy piloci będą nimi latać już tego lata. Maszyny pochodzą z Danii i Holandii.

"Le Monde": Polska powinna przejąć inicjatywę w kwestii Węgier wobec słabości Niemiec i Francji

11.07.2024 15:04
Inicjatywy podejmowane przez premiera Węgier Viktora Orbana, zarówno w Europie, jak i poza nią, są symptomem ogólnej dezorganizacji zachodniego przywództwa – ocenił francuski dziennik "Le Monde". W obliczu słabości Berlina i Paryża, to Polska powinna przejąć inicjatywę w kwestii węgierskiej – dodała gazeta.

Joe Biden: Polaków niepokoi słabość Donalda Trumpa, nie mogę pozwolić mu wygrać

12.07.2024 10:17
Amerykański prezydent Joe Biden powiedział, że Polaków niepokoi słabość Donalda Trumpa do dyktatorów i że europejscy przywódcy trzymają za niego kciuki w wyborach prezydenckich.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zaprzysiężony na drugą kadencję. "Relacje z Polską są najlepsze od 15 lat"

12.07.2024 17:33
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda został zaprzysiężony na drugą kadencję. Podczas uroczystości w litewskim Sejmie mówił o wyzwaniach jakie stoją przed jego państwem i zapowiedział wzmocnienie bezpieczeństwa kraju. - Relacje z Polską są, śmiem twierdzić, najlepsze w ciągu ostatnich 15 lat. Wierzę, że tak pozostanie. Współpracujemy w formacie Inicjatywy Trójmorza i przy wzmacnianiu wschodniej flanki NATO - powiedział Nauseda po złożeniu przysięgi w Sejmie.