Redakcja Polska

Zawyły syreny, zapłonęły race, wszyscy stanęli w bezruchu. Warszawa oddała hołd Powstańcom

01.08.2024 19:12
W Warszawie i innych polskich miastach o 17.00 - w godzinę "W" - zawyły syreny alarmowe. Upamiętniają 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Zabrzmiały także dzwony w kościołach w całej Polsce.
Godzina W. Warszawa na minutę stanęła w bezruchu, rozległy się dźwięki syren.
Godzina "W". Warszawa na minutę stanęła w bezruchu, rozległy się dźwięki syren. PRDZ/Dariusz Adamski

O godzinie 17 zatrzymała się stolica. Stanęli przechodnie, samochody, autobusy i tramwaje.

Posłuchaj
00:37 13128197_1.mp3 Tysiące osób z biało-czerwonymi flagami i opaskami oddało w centrum Warszawy cześć powstańcom. W godzinę "W" na rondzie Dmowskiego widać było przelatujące na niebie samoloty wojskowe. Materiał przygotował Tomasz Zielenkiewicz (IAR)

 

Kierowcy wysiadali z aut, a motocykliści zsiadali ze swoich jednośladów. Pojazdy zatrzymali również motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów. Uruchomili także sygnały dźwiękowe.

W mieście rozległ się dźwięk syren. Zabiły też kościelne dzwony.

Rondo Dmowskiego, na które jak co roku przyszły tłumy, zostało spowite dymem z rac. Na Placu Zamkowym mieszkańcy utworzyli ogromny znak Polski Walczącej. Na budynku PAST-y powiewały biało-czerwone flagi z symbolem Polski Walczącej.

Posłuchaj
00:43 13128252_1.mp3 W Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy i turyści oddali hołd powstańcom. Co roku w godzinę W gromadzą się tu ludzie, by wspominać bohaterów zrywu z 1944 roku. Przygotowała Katarzyna Ingram (IAR)

 

Hołd powstańczemu zrywowi oddali żeglarze na Wiśle. Flotylla kilkunastu jednostek, zatrzymała się w okolicach mostu Poniatowskiego (w symbolicznym miejscu zatopienia statku "Bajka") i w jej nurt został złożony wieniec – za tych wszystkich, którzy w rzece i jej brzegach poświęcili życie podczas Powstania.

80 rocznica zrywu

80 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, generała Tadeusza Komorowskiego "Bora", rozpoczęło się powstanie warszawskie. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

Walka o wyzwolenie stolicy zakończyła się 3 października 1944 roku. Warszawa została zburzona i spalona przez Niemców.

W czasie walk zginęło około 18 tysięcy powstańców. Straty wśród osób cywilnych wyniosły do 180 tysięcy osób.

IAR/dad

"Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania". Wyjątkowa wystawa i książka na 80. rocznicę powstania warszawskiego

01.08.2024 10:53
Fotografie Sylwestra "Krisa" Brauna - autora m.in. ikonicznego zdjęcia pocisku, trafiającego w budynek Prudentialu - to jedne z najważniejszych dokumentów Powstania.  

Mija 80 lat od godziny "W". Heroizm Powstańców Warszawskich

01.08.2024 11:55
80 lat temu, 1 sierpnia o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Żołnierze Armii Krajowej długo przygotowywali się do godziny "W", jednak wiele czynników wpłynęło na to, że ostatecznie nie udało się osiągnąć wielu z zamierzonych celów i w kilka dni wyzwolić miasta spod niemieckiej okupacji.

Polonia uczciła pamięć powstańców warszawskich w 80. rocznicę zrywu

01.08.2024 14:02
Rozmowa z powstańcem warszawskim Andrzejem Rawiczem, zdjęcia w wersji koloryzowanej wykonanej przez Mikołaja Kaczmarka oraz występ Chóru Dziecięcego Polonia wypełniły środowe spotkanie w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W spotkaniu licznie uczestniczyła Polonia.

"Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach" – publikacja Wydawnictwa Fronda

01.08.2024 17:00
Książka Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego to wstrząsająca relacja z powstańczych walk, której świadkami były przedmioty – symbole zrywu w sierpniu 1944 r.

Komentarze z Polski: uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2024 17:30
W audycji przypominamy, że 80 lat temu, 1 sierpnia o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie, relacjonujemy też obchody tego wydarzenia. Emitujemy również wspomnienia Andrzeja Frydryszaka, który miał 16 lat, kiedy po raz pierwszy trzymał w ręku pistolet. Ocalały z Powstania Warszawskiego, mający obecnie 96 lat, wspomina wydarzenia sprzed 80 lat. Mówimy, że w trakcie Powstania Warszawskiego działała radiostacja "Błyskawica". To przykład polskiej myśli technicznej. Docierała nawet do Stanów Zjednoczonych, a nierzadko nadawała prosto z linii frontu. Jej sygnałem była melodia  "Warszawianki". Naszym gościem jest Maciej Marchewicz, dyrektor Wydawnictwa „Fronda”, które opublikowało książkę „Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach”. Zapraszamy do słuchania!