Redakcja Polska

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Unikatowa placówka na skalę europejską

01.09.2024 16:45
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to instytucja, której działaniom przyświeca hasło "Kultura wielu wymiarów". Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.
Audio
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Unikatowa placówka na skalę europejską. W rocznicę wybuchu II wojny światowej gościem Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz jest dr Janusz Marszalec, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jego współtwórca [posłuchaj]
Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego przed Muzeum II Wojny Światowej
Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego przed Muzeum II Wojny ŚwiatowejFoto: Halina Ostas/PRdZ

Misją Muzeum II  Wojny Światowej w Gdańsku jest opowiadanie o ofiarach II wojny światowej, a także jej bohaterach – często zapomnianych i zepchniętych na margines historii. Pamięć o historii pielęgnowana jest w myśl hasła Kultura wielu wymiarów – w ramach prowadzonej działalności wystawienniczej, naukowej, edukacyjnej oraz szeroko pojętym działaniom popularyzatorskim instytucja kształtuje świadomość Polaków, jak i zagranicznych gości. Przygotowywane są liczne wydarzenia naukowe i kulturalne, takie jak konferencje, koncerty, widowiska czy spektakle teatralne, a także prowadzone jest kino studyjne. Instytucja dba o to, by przekaz interesował przedstawicieli różnych grup wiekowych, dlatego rzetelne i wartościowe treści historyczne prezentowane są w ciekawy i atrakcyjny sposób, w tym przy użyciu najnowocześniejszych technologii.

Zadaniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest kształtowanie narracji historycznej, dzięki której II wojna światowa ukazywana jest w nowoczesny sposób z perspektywy wyjątkowego doświadczenia Polaków, z uwzględnieniem zarówno ówczesnej wielkiej polityki, jak i postaw ludzi względem wojennej rzeczywistości oraz koszmaru okupacji Rzeczypospolitej przez dwa totalitarne reżimy.  Wiedza dotycząca najtragiczniejszego konfliktu w dziejach naszej cywilizacji rozpowszechniana jest nie tylko w przestrzeni Muzeum, ale – dzięki współpracy z wieloma partnerami – także poza nią – zarówno w Polsce, Europie, jak i na świecie.

Priorytetowym działaniem Instytucji na najbliższe lata jest budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, stanowiącego oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Będzie to miejsce skupione wokół trzech symboli: autentyzmu pola bitwy, polskich postaw w czasie II wojny światowej i początku wybuch wybuchu tego tragicznego konfliktu. Na historycznym polu bitwy opowiedziana zostanie historia wrześniowych walk na Westerplatte, jak i szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku. Plenerowy charakter założenia pozwoli na poznanie reliktów przeszłości w autentycznym krajobrazie, pogłębiając wiedzę w ramach prezentowanych wystaw i projektów towarzyszących. 

85 lat temu 1 września 1939 roku niemieckim atakiem na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. To polscy żołnierze pierwsi stawili opór najpierw niemieckiej, a później sowieckiej agresji. W rocznicę wybuchu II wojny światowej gościem Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz jest dr Janusz Marszalec, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jego współtwórca. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!


Źródło: muzeum1939.pl/ho

Na Westerplatte i w Wieluniu obchody 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej

01.09.2024 06:00
85 lat temu wybuchła II wojna światowa. Premier Donald Tusk przyznał na Westerplatte, że "nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji", z kolei w Wieluniu - gdzie miały miejsce pierwsze walki - prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "nie wolno ustępować imperializmowi".

Instytut Pileckiego w Berlinie pokaże instalację "Erozja" w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej

01.09.2024 10:00
W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego w Berlinie zaprezentuje na tle Bramy Brandenburskiej instalację kolektywu panGenerator "Erozja", zwracającą uwagę "na zjawisko oraz skutki erozji pamięci zbiorowej" o II wojnie w Niemczech i na świecie - poinformował rzecznik instytutu Patryk Szostak.

Historyk: Niemcy nadal zbyt mało wiedzą o znaczeniu 1 września 1939 r. dla Polaków

01.09.2024 09:00
W centrum obchodów rocznicy 1 września 1939 r. w RFN długo znajdowała się „walka o pokój”. Losy i cierpienia Polaków pomijano lub marginalizowano. Do przełomu doszło w 1989 roku, ale wiedza o polskiej traumie jest nadal niewystarczająca – uważa dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt Peter Oliver Loew.

"LAS - Schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni". Wystawa z okazji 85 rocznicy wybuchu II wojny

01.09.2024 17:55
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miał miejsce wernisaż wystawy czasowej "LAS - Schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni". Celem ekspozycji jest upamiętnienie ofiar w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, której działania toczyły się także na terenie obszarów leśnych.