Redakcja Polska

"LAS - Schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni". Wystawa z okazji 85 rocznicy wybuchu II wojny

01.09.2024 17:55
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miał miejsce wernisaż wystawy czasowej "LAS - Schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni". Celem ekspozycji jest upamiętnienie ofiar w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, której działania toczyły się także na terenie obszarów leśnych.
Audio
  • O wystawie „Las – schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni”, w trakcie jej przygotowywania z kuratorkami wystawy, Moniką Krzencessą -Ropiak i Agnieszką Bacławską-Kornacką, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Wernisaż wystawy Las. Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni
Wernisaż wystawy "Las. Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni"Foto: Facebook.com/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej

- Wystawa „Las – schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni” opowiada historię II wojny światowej z perspektywy kompleksów leśnych, ich znaczenia w wojnie obronnej – jako twierdzy oporu, jako kryjówki zbrodni, ale też schronienia ofiar. Jest to esej wystawienniczy, który interdyscyplinarnie łączy ze sobą artefakty historii z elementami sztuki, z ekologią - powiedziała podczas wernisażu Monika Krzencessa-Ropiak, jedna z kuratorek wystawy, kierownik Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej.

- Nie zależało nam na opowieści chronologicznej, nie chciałyśmy również pokazać samej sztuki. Chciałyśmy zobaczyć, jak budują wspólnie narrację i jaka między nimi zachodzi synergia. Mam nadzieję, że nam się to udało. I wreszcie jest to też tak trochę moja osobista wystawa, ponieważ pochodzę z rodziny leśników i ten las był zawsze obecny w moim życiu. Dlatego jako historyczka, kuratorka chciałam przełożyć tę historię na język wystawienniczy - mówiła kuratorka.


- Na naszej ekspozycji będą państwo mogli zobaczyć również artefakty organiczne, tak jak na przykład – w sumie prawie widoczny na wejściu – korzeń dębu wydobyty na Westerplatte przez naszych kolegów archeologów. Będzie można również zobaczyć nadpalony pień z Piaśnicy – świadka zbrodni pomorskiej. Prezentujemy również wiąz z Pawiaka, który według relacji tam osadzonych, dawał nadzieję, był wytchnieniem. W tej chwili jest pewnego rodzaju relikwią. Z rzeczy organicznych na wystawie prezentujemy abakany Magdaleny Abakanowicz. Prace są zrobione z sizalu. Po raz pierwszy w Gdańsku będą państwo mieli okazję zobaczyć właśnie te prace - mówiła Monika Krzencessa-Ropiak.

- Chciałyśmy, by chronologia nie była jedynym narzędziem narracji. Z kolei prezentacja samych dzieł sztuki nie dałaby historii mówić swoim głosem o losie konkretnych osób. Dopiero zderzenie obu światów i wspólne budowanie narracji pokazało tę synergię. Udokumentowane fakty i związane z nimi emocje zapisane przez artystów tworzą – w naszym odczuciu – pełniejszy obraz zdarzeń. Dlatego w narracyjnym sercu wystawy – niejako w mateczniku – zostały ulokowane abakany Magdaleny Abakanowicz. Sprawiają wrażenie, jakby można było się w nich ukryć - mówiła podczas wernisażu wystawy Agnieszka Bacławska-Kornacka z Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej.

- Wystawa pokazuje na przykładzie historii, w jaki sposób dewastacja podstawowych wartości w świecie człowieka prowadzi do degradacji ekosystemu, w którym żyjemy. W sensie materialnym – mam na myśli zniszczenia polskich lasów odnawiane pieczołowicie później przez dekady przez polskich leśników – ale i w sensie kulturowym. Las, pierwotny dom, staje się miejscem zagłady. Niewinność krajobrazu zostaje skażona. Wojna poczyniła także mniej uchwytne spustoszenie – w psychice, w głowie ocalałych i ich potomków. Odłamki zdarzeń – jak łuski w pniach drzew, które do dziś znajdują leśnicy – tkwią w nas do dziś. Las to naturalny habitat – z niego wyszliśmy, do niego wracamy. Las nas pamięta, niczego nie gubi - dodała Agnieszka Bacławska-Kornacka.

O wystawie „Las – schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni”, w trakcie jej przygotowywania, z kuratorkami wystawy, Moniką Krzencessą - Ropiak i Agnieszką Bacławską-Kornacką z Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Źródło: muzeum1939.pl/ho

Na Westerplatte i w Wieluniu obchody 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej

01.09.2024 06:00
85 lat temu wybuchła II wojna światowa. Premier Donald Tusk przyznał na Westerplatte, że "nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji", z kolei w Wieluniu - gdzie miały miejsce pierwsze walki - prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "nie wolno ustępować imperializmowi".

Instytut Pileckiego w Berlinie pokaże instalację "Erozja" w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej

01.09.2024 10:00
W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego w Berlinie zaprezentuje na tle Bramy Brandenburskiej instalację kolektywu panGenerator "Erozja", zwracającą uwagę "na zjawisko oraz skutki erozji pamięci zbiorowej" o II wojnie w Niemczech i na świecie - poinformował rzecznik instytutu Patryk Szostak.

Szef MON: pamiętamy rachunek krzywd, który nie został uregulowany

01.09.2024 13:18
- Pamiętamy rachunek krzywd, który nie został uregulowany; w każdej polskiej rodzinie są spadkobiercy tych, którzy wtedy zginęli - powiedział w Krakowie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Unikatowa placówka na skalę europejską

01.09.2024 16:45
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to instytucja, której działaniom przyświeca hasło "Kultura wielu wymiarów". Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.