Redakcja Polska

Estonia ukończyła większą część ogrodzenia ochronnego na granicy z Rosją

05.12.2024 18:04
Estonia ukończyła większą część ogrodzenia ochronnego na granicy z Rosją. Budowa całej infrastruktury ma się zakończyć do końca przyszłego roku.
Audio
  • Estonia ukończyła większą część ogrodzenia ochronnego na granicy z Rosją. Materiał Kamila Zalewskiego (IAR)
Estońscy żołnierze podczas patrolu
Estońscy żołnierze podczas patroluEstonian Defence Forces | Eesti Kaitsevägi @Kaitsevagi

Dotychczas Estończycy zakończyli prace budowlane na dużej części granicy lądowej z Rosją. Mowa o odcinku liczącym około 60 kilometrów. Stanowi to około 80 procent całości. Na pozostałej części prace nadal trwają i polegają na budowie dróg dojazdowych i patrolowych. Utworzone mają być też stanowiska monitoringu.

Posłuchaj
00:43 13352886_1.mp3 Estonia ukończyła większą część ogrodzenia ochronnego na granicy z Rosją. Materiał Kamila Zalewskiego (IAR)

 

Jak podaje estoński portal ERR, Estonia buduje infrastrukturę graniczną w normalnym trybie, dlatego trwa to dłużej niż w pozostałych dwóch krajach bałtyckich. Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie przepisów związanych między innymi z zamówieniami publicznymi.

Estończycy rozpoczęli budowę płotu trzy lata temu. Miało to związek z kryzysem migracyjnym, który dotknął też Litwę, Polskę oraz sąsiednią Łotwę. Władze w Tallinnie już wcześniej zapowiedziały, że granica będzie w pełni objęta nadzorem technicznym, dzięki czemu służby będą mogły dostrzec latające nisko obiekty, w tym drony.

Granica Estonii z Rosją liczy w sumie ponad 330 kilemetrów. Większa jej część opiera się o rzeki i jeziora.


IAR/dad

Polska delegacja opuszcza obrady OBWE podczas wystąpienia Siergieja Ławrowa

05.12.2024 14:21
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wraz z delegacjami Litwy, Łotwy, Estonii oraz Czech opuścił obrady Rady Ministerialnej OBWE na Malcie, gdy przemawiał szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow. Decyzja ta była wyrazem sprzeciwu wobec polityki Rosji oraz jej działań na Ukrainie.

"Lista Ładosia" w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie: świadectwo odwagi i ratunku

05.12.2024 14:55
"Lista Ładosia" – spis nazwisk 3282 Żydów, którzy posiadali tzw. "paszporty Ładosia", trafiła do bazy Holocaust Survivor and Victim Names Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Informację tę podał Instytut Pileckiego, który przez lata prowadził badania nad tą wyjątkową inicjatywą ratunkową polskich dyplomatów i organizacji żydowskich podczas II wojny światowej.

Rosja zamyka polski konsulat w Petersburgu. Szef MSZ RP mówi o "dostojnej obojętności"

05.12.2024 15:07
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło w czwartek zamknięcie Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu, cofając zgodę na funkcjonowanie placówki. Trzech polskich dyplomatów zostało uznanych za osoby niepożądane i ma opuścić Rosję do 10 stycznia 2025 roku. Jak komentował szef MSZ Radosław Sikorski, Polska przyjmuje z "dostojną obojętnością" te informacje.