Redakcja Polska

Dziewiąta noc protestów w Tbilisi – starcia z policją i zatrzymania demonstrantów

07.12.2024 13:51
W Tbilisi, stolicy Gruzji, przez całą noc trwały antyrządowe demonstracje. Protestujący, po raz dziewiąty, wyszli na ulice, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji rządu o wstrzymaniu negocjacji z Unią Europejską. Manifestacje miały charakter proeuropejski i antyrosyjski, a ich uczestnicy domagali się dymisji rządu i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.
W stolicy Gruzji Tbilisi aresztowano 48 osób w trakcie nocnych demonstracji antyrządowych.
W stolicy Gruzji Tbilisi aresztowano 48 osób w trakcie nocnych demonstracji antyrządowych.PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Wiec, który zgromadził tysiące Gruzinów przed budynkiem parlamentu na alei Rustawelego, został brutalnie rozpędzony przez policję. Funkcjonariusze, uzbrojeni w tarcze, używali gazu łzawiącego i armatek wodnych, by odepchnąć protestujących od głównej siedziby parlamentu. Po północy doszło do starć, w których demonstranci odpowiedzieli fajerwerkami. W wyniku działań policji grupy manifestantów zostały zepchnięte w stronę Placu Republiki i bocznych uliczek.


Posłuchaj
00:49 13355924_1.mp3 W Tbilisi przez całą noc trwały antyrządowe demonstracje. Po rozpędzeniu przez policję wielotysięcznego wiecu w centrum miasta, protestujący niewielkimi grupkami maszerowali bocznymi uliczkami. Rozeszli się do domów około 5.00 nad ranem. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Zatrzymania i starcia na ulicach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gruzji poinformowało o zatrzymaniu 48 osób. Aresztowani zostali oskarżeni o ignorowanie poleceń policji oraz drobne akty chuligaństwa. Wielu demonstrantów miało trudności z opuszczeniem miejsca protestu, ponieważ policja zablokowała aleję Rustawelego z dwóch stron, a funkcjonariusze ścigali protestujących na przyległych ulicach.

Protesty nie słabną

Mimo działań policji i zatrzymań, demonstranci kontynuowali marsze bocznymi ulicami Tbilisi. Ostatecznie, około godziny 5:00 nad ranem, manifestanci zakończyli swoje działania przed ratuszem miejskim.

Protesty w Gruzji trwają już od dziewięciu dni i są wyrazem frustracji obywateli wobec polityki rządu, który wstrzymał negocjacje z Unią Europejską. Gruzini obawiają się, że decyzja ta zagraża europejskim aspiracjom kraju i prowadzi do zacieśnienia więzi z Rosją, co spotyka się z szerokim sprzeciwem społecznym.

Co dalej?

Władze Gruzji stoją przed wyzwaniem rozwiązania narastającego kryzysu społecznego. Tymczasem protestujący zapowiadają kontynuację manifestacji, żądając zarówno zmiany polityki zagranicznej, jak i ustąpienia obecnego rządu. Nocne demonstracje w Tbilisi wskazują, że napięcia w kraju nie słabną, a sytuacja w stolicy pozostaje dynamiczna i nieprzewidywalna.


IAR/da

"Silniejsi i bardziej zjednoczeni" – Polska i kraje bałtyckie razem przeciw rosyjskim wpływom

06.12.2024 18:06
- Mimo wysiłków Rosji jesteśmy silniejsi i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek; nasze wspólne wysiłki na rzecz rozbudowy infrastruktury krytycznej opłacają się w momencie próby - powiedział w piątek na Litwie Andrzej Duda. Polski prezydent uczestniczył tam w uroczystości przekazania Litwinom pływającego terminalu gazowego Independence. 

Na Ukrainę dotarła druga partia duńskich samolotów F-16

07.12.2024 10:56
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że druga partia myśliwców F-16 przekazanych przez Danię jest już w jego kraju.

Estonia wyda prawie pół miliarda euro na amunicję krążącą

07.12.2024 12:13
Na zakup innowacyjnych systemów amunicji krążącej do ataków z powietrza, tak w postaci bojowych dronów krótkiego zasięgu, jak i broni dalekiego zasięgu, nawet do 1000 km, przeznaczone zostanie około 400 mln euro – ogłosiło w piątek Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych.