Redakcja Polska

Znamy laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory"

28.03.2025 10:39
Magdalena Skawińska, Katarzyna Michalak, Agnieszka Szwajgier i Dorota Salus to radiowe laureatki tegorocznych „Melchiorów”. Gala XIX Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" odbyła się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
Audio
  • XIX Ogólnopolski Konkurs o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" rozstrzygnięty - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
gala XIX Konkurs o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia Melchiory 2025
gala XIX Konkurs o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" 2025Cezary Piwowarski

Twórcą roku został Artur Giordano. Realizatora dźwięku i kompozytora doceniono "za wyobraźnię artystyczną, dźwiękową i przestrzenną, która inspiruje, uwrażliwia i udoskonala środowisko twórców audio"

Posłuchaj
00:30 13549212_2.mp3 Twórcą roku został Artur Giordano - realizator dźwięku, kompozytor, mentor, twórca niezależny (IAR)

 

W tym roku nagrody zostały przyznane w ośmiu kategoriach. Za najlepszy dokument - historyczny, biograficzny, artystyczny uznano dokument "Węzełek" Magdaleny Skawińskiej ze Studia Reportażu Polskiego Radia. Opowiada on o ukraińskich uciekinierach i Fontannie Pamięci, którą wrocławianie nazywali węzełkiem. Symbolika rzeźby odwołuje się do historii Wrocławia i przesiedleńczych losów jego mieszkańców.


Posłuchaj
06:51 13549693_1.mp3 Osiem kategorii i dziesięcioro laureatów. W Studiu Polskiego Radia imienia Agnieszki Osieckiej w Warszawie odbyła się gala XIX Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory". Wiele nagród trafiło do twórców z publicznej radiofonii. Materiał Doroty Piotrowskiej (IAR)

 

Najlepszy reportaż

W kategorii Reportaż - społeczny, interwencyjny, śledczy zwyciężył reportaż "Maski" Katarzyny Michalak z Polskiego Radia Lublin. To opowieść o czerwonych noskach czyli klaunach, które towarzyszą dzieciom w śpiączce w klinice "Budzik".


Posłuchaj
00:30 13549212_3.mp3 W kategorii reportaż - społeczny, interwencyjny, śledczy zwyciężył reportaż „Maski” Katarzyny Michalak z Polskiego Radia Lublin. To opowieść o czerwonych noskach czyli klaunach, którzy towarzyszą dzieciom w śpiączce w klinice „Budzik” (IAR)

 

Za najlepszy audioserial reporterski lub dokumentalny jurorzy uznali serial reporterski Radia 357 autorstwa Agnieszki Szwajgier i Doroty Salus, które przeniknęły do niebezpiecznego świata oszustów kryptowalutowych… między innymi zatrudniając się w jednej z firm scamerskich.

Za realizację akustyczną nagrodzono Piotra Króla z Polskiego Radia Lublin za świadomy minimalizm realizacji i wrażliwość na semantykę dźwięku w dokumencie "Jeszcze jedna zima" i w reportażu "Maski".

Reportaż prasowy/internetowy

W kategorii Reportaż prasowy/internetowy laureatem został Przemysław Wilczyński z Tygodnika Powszechnego za reportaż "Nasze dzieci, nasza sprawa". Adrian Bąk z Radia 357 nagrodzony został za najlepszy podcast "Bunt. Decydujący bój o ziemię". To dźwiękowa wyprawa przez różne kontynenty i opowieść o ludziach, którzy odpowiadają za produkcję żywności oraz o ich stosunku do ziemi.

Melchior w kategorii reportaż video trafił do dziennikarki "Superwizjera" TVN Ewy Galicy za reportaż "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie".

Nagrodę specjalną otrzymała Anna Dudzińska z radiowej Trójki, wcześniej Radia 357 - autorka audioserialu "Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii" i dokumentu "Siedem taktów od sławy".


IAR/PAP/dad

"La diáspora polaca es un socio importante del Senado". Entrevista con Artur Kozłowski

26.03.2025 11:08
- En los últimos tiempos, el papel del Senado ha crecido no sólo como protector de los polacos y sus descendientes que viven en el extranjero, sino sobre todo como socio en sus actividades dirigidas a la diáspora - dice Artur Kozłowski, director del Departamento para la Diáspora Polaca del Senado de la República de Polonia, en una entrevista con Radio Polaca en el Extranjero (PRdZ).

"To było jak rozszyfrowywanie egipskich hieroglifów". Historia rekonstrukcji partytury opery "Margier" Konstantego Gorskiego

28.03.2025 09:00
Konstanty Gorski - skrzypek-wirtuoz, kompozytor, pedagog, działacz społeczny - jest postacią niezasłużenie zapomnianą - przekonują goście Polskiego Radia dla Zagranicy - dr Grzegorz Seroczyński, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Konstantego Gorskiego oraz Olga Ciaszkiewicz i Ivan Kostiakhine, białoruski muzyk, były dyrygent Opery w Mińsku.