Redakcja Polska

Na Białorusi kolejny dzień przeszukań u dziennikarzy niezależnych mediów

09.07.2021 15:11
Na Białorusi drugi dzień trwają przeszukania kolejnych redakcji i mieszkań dziennikarzy. Do południa funkcjonariusze białoruskich służb pojawili się u pracowników 7 niezależnych mediów. W aresztach i koloniach karnych przebywa już 32 pracowników środków masowego przekazu.
Audio
  • Na Białorusi drugi dzień trwają przeszukania kolejnych redakcji i mieszkań dziennikarzy. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Zatrzymania na Białorusi
Zatrzymania na Białorusitwitter/franakviacorka

W Mińsku przeprowadzono rewizję u dziennikarki portalu "Onliner" Anastazji Ziańko, a w Brześciu - u dziennikarza portalu "Wirtualny Brześć" Andreja Kucharczyka oraz u innego pracownika mediów - Maksima Chlabca. Funkcjonariusze pojawili się również w mieszkaniach lub redakcjach niezależnych mediów w miastach: Głębokie, Łuniniec i Hancewicze.

Rozgłośnia Radio Swaboda informuje, że wczoraj milicjanci zatrzymali co najmniej 14 pracowników mediów i aktywistów społecznych. Przeszukali, przesłuchali lub zatrzymali dziennikarzy niezależnych mediów w Baranowiczach, Brześciu, Orszy i Witebsku. W Mińsku przy zatrzymaniu miał być pobity Jahor Marcinowicz, redaktor naczelny "Naszej Niwy".

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy apeluje do władz o "zaprzestania łamania prawa wolności słowa". Wcześniej KGB Białorusi informowało o prowadzonej "szerokiej operacji przeciwko ludziom nastawionym radykalnie"


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś opozycja demokratyczna

Litwa rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią

09.07.2021 12:43
Litwa rozpoczęła budowę ogrodzenia, które ma za zadanie powstrzymać nielegalną migrację z Białorusi. Tymczasem premier kraju uważa, że nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie sytuacja mogła się zmienić.

Kraje Europy Środkowej zapowiadają wspólną walkę z kryzysem i dalszą współpracę przy inwestycjach

09.07.2021 14:09
W Sofii dobiegł końca szczyt inicjatywy Trójmorza, z udziałem przedstawicieli z dwunastu krajów naszego regionu. Polskę na miejscu reprezentował prezydent Andrzej Duda. Kraje Trójmorza przyjęły deklarację, w której zobowiązały się wspólnie mierzyć z bieżącymi wyzwaniami, w tym m.in. z kryzysem wywołanym przez pandemię.

Augustów: w miejscu dawnej katowni NKWD i UB powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej

09.07.2021 14:54
W Augustowie, w Domu Turka, siedzibie dawnej katowni NKWD i UB, powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej. Placówka będzie przybliżać historię największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. W operacji dokonanej 76 lat temu przez oddziały sowieckie - Armii Czerwonej, NKWD i Smiersza przy wsparciu Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa, mogło zginąć nawet 2 tysiące osób.