Podczas Festiwalu Lema organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z festiwalem ImPulsTanz oraz z zespołem Klangforum Wien, muzycy i tancerze zachęcą publiczność do refleksji nad możliwością komunikacji z "Obcym".
Jak podkreślono w informacji, w setną rocznicę urodzin pisarza oraz po lądowaniu łazika na Marsie pytanie o komunikację z "Obcym" staje się ponownie priorytetowym problemem naszej cywilizacji. "Za oczywiste uznajemy, że kwestia ta jest w kręgu zainteresowania polskiej nauki – dosyć wspomnieć, że to nasi studenci od lat święcą sukcesy w zawodach łazików marsjańskich, a europejska edycja takich zawodów (ERC) odbywa się co roku właśnie nad Wisłą. Teraz również polska kultura podzieli się refleksją na ten temat – tym razem z wiedeńską publicznością" - napisano.
Jak podkreśliła Urszula Penczek, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, "twórczość Stanisława Lema stała się inspiracją dla choreografów, tancerzy, kompozytorów muzyki współczesnej". - Z myślą o wiedeńskiej publiczności postawiliśmy przed nimi ambitne zadanie połączenia tych odległych pozornie dziedzin, pokazania uniwersalnych wartości twórczości wielkiego pisarza. Towarzyszy im Klangforum Wien, jeden z najbardziej renomowanych zespołów muzyki współczesnej na świecie, z którym współpracujemy już dziesięć lat - mówiła.
Jubileuszowe utwory
Jednym z najważniejszych punktów obchodów Roku Lema jest światowa prapremiera nowych utworów Mikołaja Laskowskiego i Żanety Rydzewskiej, obiegłorocznych laureatów konkursu "The Science of Fiction" organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Artyści wzięli udział w rezydencjach kompozytorskich z Klangforum Wien, podczas których stworzyli utwory inspirowane twórczością Lema. Kompozycje "Fiasko" Laskowskiego i "To my stars" Rydzewskiej zostaną zaprezentowane publiczności 30 lipca podczas koncertu w Teatrze Odeon.
W programie koncertu znajdzie się również kompozycja Cezarego Duchnowskiego "Welovelive" oraz nowy utwór Aleksandra Nowaka "Lo firgai (Maska)" skomponowany na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza na podstawie opowiadania Lema pod tym samym tytułem. Klangforum Wien poprowadzi dyrygent Johannes Kalitzke, a solistką będzie Agata Zubel. Dodatkowo orkiestra wykona utwory Allessandro Botticciego i Rafała Zalecha.
Choreograficzną część Festiwalu Lema w Wiedniu stanowią dwa spektakle taneczne. Pierwszy - przygotowany przez Karola Tymińskiego z muzyką Wojciecha Blecharza i z wykorzystaniem dzieł Barbary Buczek – został oparty na ostatniej, napisanej w Wiedniu powieści Lema "Fiasko". Natomiast drugi przygotowała austriacka artystka Malika Fankha, która zaprosiła do współpracy kompozytora Mikołaja Laskowskiego, filmowca Timotheusa Tomicka oraz artystkę Anę Rajcevic.
Lipcowe spektakle
Podczas obu spektakli artystom towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Klangforum Wien. Spektakle - powstałe we współpracy z festiwalem ImPulsTanz oraz Klangforum Wien – zostaną zaprezentowane 29 oraz 31 lipca w Ehemaliges Gustinus-Ambrosi-Museum.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. "Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów" - dowiadujemy się z informacji. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
PAP/dad