Redakcja Polska

Trwają tradycyjne kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów na polskich i kresowych cmentarzach

31.10.2022 12:13
Najbardziej rozpoznawalna zbiórka funduszy na renowację zabytków po raz 48 ruszyła na warszawskich Powązkach, gdzie można spotkać kwestujących  artystów, polityków i dziennikarzy.
Audio
  • Na cmentarzach trwają kwesty na renowację zabytkowych grobów - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Kwesta na Starych Powązkach
Kwesta na Starych Powązkach Foto: PAP/Albert Zawada

Z charakterystycznymi metalowymi puszkami na cmentarnych alejkach można spotkać prezesa Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcina Święcickiego, wśród kwestujących także Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz, Emilia Krakowska, Alicja Majewska, Artur Barciś i Magdalena Zawadzka. Na Starych Powązkach pojawią się także artyści z zespołu "Mazowsze", a po raz pierwszy do grona kwestarzy dołączą uczniowie liceum imienia Adama Mickiewicza w Warszawie. Chcą oni zaopiekować się grobami swoich wybitnych absolwentów, między innymi Jana Kobuszewskiego, Edwarda Dziewońskiego, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Wiesława Chrzanowskiego, Mirona Białoszewskiego i Stefana Starzyńskiego.

Jerzy Kisielewski – dziennikarz, od lat zaangażowany w kwestę na Powązkach - przypomina, że zwłaszcza w okolicach Alei Zasłużonych i przy katakumbach znajdują się nagrobki, które są naszą historią.

Zbiórki na renowacje zabytkowych grobowców  na warszawskich Powązkach  organizowane są od 1974 roku. Tradycyjnie skarbonka stanie też przed grobem inicjatora kwest - Jerzego Waldorffa, w Alei Katakumbowej. Do tej pory dzięki kwestom udało się odrestaurować ponad 1500 grobowców i innych zabytków. Nagrobne pomniki na warszawskiej nekropolii tworzyli najwybitniejsi polscy rzeźbiarze. - To wielka galeria sztuki - mówi kierownik pracowni konserwatorskiej na Powązkach, Bogusław Kornecki.

Na renowację dzięki wsparciu z Polski mogą liczyć nekropolie na Kresach. Fundacja Wolność i Demokracja wyremontuje kwaterę żołnierzy 1920 roku na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Spoczywa na nim około 600 polskich żołnierzy, poległych w czasie wojny polsko - bolszewickiej. Wiceprezes Fundacji Maciej Dancewicz wyjaśnia, że po zakończeniu II wojny światowej kwatera polskich żołnierzy ulegała stopniowemu niszczeniu. Fundacja podejmie próbę odrestaurowania kwatery wojennej na podstawie dokumentacji fotograficznej.

Prace renowacyjne mogą ruszyć nawet w przyszłym roku. Fundacja Wolność i Demokracja, mimo trwającej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, wyremontowała w tym roku wojenny cmentarz polskich żołnierzy w Stryju. Spoczywa na nim ponad 180 żołnierzy, poległych w wojnie polsko - bolszewickiej.

IAR/ep

 

Zobacz więcej na temat: cmentarz Powązki

Zaduszkowe kwestowanie na Starych Powązkach

31.10.2021 10:30
Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa po raz 47. zbiera pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na warszawskiej nekropolii.

Powstaniec listopadowy Maurycy Mochnacki spoczął na Powązkach Wojskowych

27.11.2021 17:33
Na Wojskowych Powązkach w Warszawie został pochowany Maurycy Mochnacki - powstaniec listopadowy i działacz emigracyjny. Został pochowany w Alei Zasłużonych, obok mogił uczestników zrywów narodowych. Jego pogrzeb miał charakter państwowy. 

Warszawskie cmentarze, czyli historia Polski i Warszawy w pigułce

31.10.2022 12:07
- Warszawskie cmentarze jak w soczewce skupiają historię Warszawy, ale także Polski w ogóle – mówi historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. Do najważniejszych stołecznych nekropolii należy zespół cmentarzy wyznaniowych, które są najczęściej odwiedzane przez turystów.