Redakcja Polska

Mieszczące się w Brukseli popiersie Mikołaja Kopernika przeszło rewitalizację

12.07.2023 12:03
Na początku lipca mieszczące się w Brukseli popiersie Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej przeszło rewitalizację. Projekt zainicjował i zrealizował Instytut Polski w Brukseli z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Prace renowacyjne popiersia
Prace renowacyjne popiersiaFot.: Facebook/Instytut Polski w Brukseli

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika Instytut Polski w Brukseli zrealizował projekt renowacji popiersia tego najsławniejszego polskiego astronoma. Pomnik znajduje się tuż przy wejściu do brukselskiego planetarium na terenie kompleksu Expo 1958 w bliskim sąsiedztwie słynnego Atomium.


Popiersie zaprojektowała i wykonała w 1973 roku Ludwika Nitschowa. Ta polska artystka znana jest przede wszystkim jako autorka Pomnika Syreny w Warszawie i wielu monumentalnych rzeźb upamiętniających słynnych Polaków. Pierwsza rzeźba Kopernika autorstwa Nitschowej stanęła w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Brukselskie popiersie zostało zrealizowane kilka lat później z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma.

Dokładnie po 50 latach rzeźba doczekała się swojej pierwszej renowacji. Zespół konserwatorów pracował zarówno nad popiersiem wykonanym z brązu, jak i granitowym cokołem. Odnowiona została także tablica zawierająca inskrypcję w trzech językach, w tym polskim – "Dar Belgów i Polonii belgijskiej z okazji 500-ej rocznicy urodzin polskiego astronoma Mikołaja Kopernika".

Realizację projektu wspierał zespół Planetarium w Brukseli. Instytucja stanowi część Królewskiego Obserwatorium Belgii (Observatoire Royal de Belgique). Projekt został sfinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Źródło: Instytut Polski w Brukseli

dad

Dyrektor polskiego muzeum w Budapeszcie: cenimy współpracę z IPN w kwestii porządkowania naszych zbiorów

09.07.2023 10:38
W czerwcu do budapeszteńskiej placówki po raz kolejny przyjechali archiwiści z IPN – tym razem aby pomóc w porządkowaniu zbioru Michała Winiarskiego, porucznika Wojska Polskiego.

Ryga: deklaracja ministrów kultury Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich

10.07.2023 10:20
Ministrowie kultury Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii wzywają Komisję Europejską do stworzenia specjalnego funduszu dla ukraińskiej kultury

Za nami Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Miał jeden cel - promować Polskę i język polski za granicą

11.07.2023 13:04
W Jachrance pod Warszawą odbył się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. „Spotkanie miało zintegrować środowiska polonijne oraz służyć wymianie doświadczeń nauczycieli oraz naukowców, pracujących poza granicami Polski” - wyjaśnił prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, głównego organizatora kongresu.