- W naszej części Europy możliwość spokojnego budowania, rozwoju, powiększania dobrobytu, to niestety nie reguła, ale wyjątek - powiedział pomysłodawca wystawy, ambasador RP na Słowacji Maciej Ruczaj. - Ta wystawa jest w związku z tym swoistym hołdem dla ogólnego konsensusu, który udało się w Polsce na przestrzeni ostatnich dwóch dziesięcioleci wybudować: że należy szybko i w maksymalny sposób tę szansę wykorzystać - mówił dyplomata.
Wystawa prezentuje 18 zrealizowanych projektów architektonicznych ze sfery "użyteczności publicznej": muzea, filharmonie, ale także dworce, lotniska czy porty. - Ze względu na skalę i rozmach inwestycji budowalnych Polska stała się też ziemią obiecaną dla architektury współczesnej – mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Piotr Drobniak. - Dlatego naszą wystawę prezentujemy na najbardziej prestiżowym festiwalu architektury w stolicy Słowacji - DAAD - dodał.
Wystawa powstała dzięki współpracy z biurem Polskiej Organizacji Turystycznej na Czechy i Słowację. - Budynki, które prezentujemy, w krótkim czasie stały się ikonami swoich miast i należą do najważniejszych atrakcji turystycznych, tak jak średniowieczne zamki czy barokowe kościoły. - powiedział dyrektor biura Pavel Trojan. - Na Słowacji dopiero rozpoczynamy wywoływanie mody na podróżowanie do Polski, mam nadzieję, że ta wystawa też nam w tym pomoże - przyznał Trojan.
Wystawa "Polska: 20 lat wykorzystanych szans" po skończeniu prezentacji w Bratysławie, będzie pokazywana także w kolejnych miastach na terenie całej Słowacji, m.in. w Nitrze, Liptowskim Mikułaszu, Preszowie i Bańskiej Bystrzycy.
Mat.prasowe Ambasady RP w Bratysławie/dad