Redakcja Polska

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie" – wystawa Instytutu Polonika w Paryżu

09.11.2024 21:29
Ekspozycja przypomina postaci wybitnych polskich artystów - ale też wielkich patriotów - których duże grono znalazło się w Montmorency i którzy spoczywają na cmentarzu Les Champeaux.  
Audio
  • Rozmowa o wystawie "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie" instytutu Polonika [posłuchaj]
Wystawa Instytutu Polonika w Bibliotece Polskiej w Paryżu
Wystawa Instytutu Polonika w Bibliotece Polskiej w ParyżuMateriały prasowe/Instytut Polonika

Znajdują się tam groby wielkich twórców i działaczy, od Adama Mickiewicza, przez Cypriana Kamila Norwida i Olgę Boznańską, aż po Bronisława Piłsudskiego. Jak mówi p.o. dyrektora Instytutu Polonika Sylwia Tryc, wystawa została przygotowana z myślą o odbiorcy nieznającym, albo znającym w niewielkim stopniu historię Polski. Konieczne było więc przybliżenie dziejów Rzeczypospolitej oraz okoliczności, w których tak duże grono znamienitych Polaków znalazło się w Montmorency i zostało pochowanych na cmentarzu Les Champeaux. To osobowości, których życie było pełne wyzwań i przełomów, a ich dokonania świadczą o niegasnącej woli walki o wolność i o polską tożsamość, którą przekazywali kolejnym pokoleniom.

Jak dodaje Sylwia Tryc, otwarcie wystawy zbiega się w czasie z okresem Wszystkich Świętych oraz Narodowym Świętem Niepodległości. - Z jednej strony chcieliśmy przypomnieć odbiorcom o staropolskim obrzędzie Dziadów, który opisał Mickiewicz, z drugiej - poprzez nawiązanie do postaci wybitnych polskich artystów ale też wielkich patriotów - uczcić jedno z najważniejszych świąt narodowych – tłumaczy dyrektorka Poloniki.


Wernisaż wystawy "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie" przygotowanej przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika odbędzie się 12 listopada w Bibliotece Polskiej w Paryżu. O szczegóły Ewa Plisiecka zapytała współkuratorkę wydarzenia Magdalenę Gutowską.


Posłuchaj
04:32 Polonika.mp3 Rozmowa o wystawie "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie" instytutu Polonika

 

Kamienica Królewska we Lwowie dzięki Instytutowi Polonika odzyska dawny blask

19.08.2024 13:54
Jeden z najcenniejszych obiektów architektonicznych miasta otoczony jest opieką Instytutu Polonika. To najdroższy projekt konserwatorski realizowany w ramach programu „Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”.

Polscy muzealnicy z całego świata spotkają się w Muzeum Polskim w Chicago

23.09.2024 12:15
W Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago od 24 do 28 września odbędzie się konferencja naukowa, skierowana do badaczy historii i życia kulturalnego polskiej emigracji, archiwistów, bibliotekarzy z Polski i z zagranicy.