Budynek Muzeum Historycznego to historyczna kamienica zlokalizowana w centrum Lwowa, we wschodniej pierzei Rynku. Budynek Muzeum znajduje się w obrębie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Inwestycja realizowana pod nadzorem Instytut Polonika obejmuje wykonanie kompleksowych prac konserwatorskich i restauratorskich w obrębie elewacji frontowej.
– Rozpoczęcie prac konserwatorskich fasady Kamienicy Królewskiej we Lwowie to wyjątkowy moment dla Instytutu Polonika. Cieszymy się, że po wielu latach intensywnych prac badawczych, negocjacji i współpracy ze środowiskiem ukraińskim wypracowaliśmy wspólną koncepcję odbudowy tego niezwykłego zabytku architektonicznego. To będzie jeden z kluczowych, długoterminowych projektów Instytutu Polonika zaplanowanych na najbliższe lata - mówi Sylwia Tryc, p.o. dyrektor Instytutu Polonika. I podkreśla, że ratowanie dziedzictwa kulturowego za granicą to jeden z celów działalności Instytutu Polonika.
Zakończenie prac przewidywane jest na koniec przyszłego roku. To już drugi w ciągu ostatnich kilku lat projekt renowacji budynku przy Rynku, który Lwowskie Muzeum Historyczne realizuje we współpracy z partnerami zagranicznymi.
Zabytek jest jedną z wizytówek Lwowa. Wyjątkowa lokalizacja w samym centrum sprawia, że co roku odwiedzają to miejsce setki tysięcy gości. Budynek otrzymał swoją drugą nazwę – Kamienica Królewska – gdyż należał do Jana Sobieskiego, w którym później mieściło się muzeum jego imienia. Obecnie opieką nad tym zabytkiem, mającym wyjątkową wartość historyczną i architektoniczną, zajmuje się państwo ukraińskie. Tym samym współpraca Muzeum Historycznego Lwowa z Instytutem Polonika ma na celu zachowanie i popularyzację wspólnego dziedzictwa kulturowego, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
O historię obiektu oraz o szczegóły jego renowacji, Ewa Plisiecka zapytała Sylwię Tryc – p.o. dyrektora Narodowego Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Martę Kurczyńską także z Instytutu Polonika.