Litewscy przywódcy, w tym prezydent Gitanas Nauseda, przewodnicząca Sejmu Viktoria Čmilytė-Nielsen oraz premier Ingrida Šimonytė, przesłali Polsce gratulacje. W depeszy skierowanej do polskich władz prezydent Nauseda zaznaczył, że "Litwa i Polska czerpią inspirację i determinację ze wspólnych doświadczeń historycznych w obliczu dzisiejszych zagrożeń geopolitycznych". Podkreślił też, że "współpraca między naszymi krajami w kontekście agresji Rosji na Ukrainę ma kluczowe znaczenie dla architektury bezpieczeństwa w regionie".
Nauseda wyraził także wdzięczność za wsparcie, jakiego Polska udzieliła Ukrainie i jej obywatelom, mówiąc: "Nigdy nie wątpiliśmy w szczere i wszechstronne wsparcie Polski dla Ukrainy. Dziękujemy Polsce za wszelką pomoc, wsparcie wojskowe i schronienie, które zapewniła Ukraińcom uciekającym przed wojną".
00:51 13307365_1.mp3 Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędą się dziś na Litwie i na Łotwie. Polacy, którzy mieszkają w tych krajach, zbiorą się w miejscach polskiej pamięci narodowej. Nasi rodacy na Litwie zbiorą się w południe czasu lokalnego na wileńskiej Rossie przy mauzoleum, gdzie złożone zostało serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Materiał
Obchody Święta Niepodległości na Wileńszczyźnie
Na Wileńszczyźnie, zamieszkałej przez liczną polską mniejszość, obchody nie ograniczyły się do głównej ceremonii na Rossie. W wielu miejscowościach w regionie odbyły się patriotyczne akademie i koncerty, a w polskich szkołach zaplanowano specjalne lekcje patriotyzmu i historii. W placówkach oświatowych rozpoczął się także Tydzień Języka Polskiego, obejmujący konkursy ortograficzne, kaligraficzne oraz wydarzenia promujące polską literaturę.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości mają wśród litewskich Polaków ogromne znaczenie, stanowiąc okazję do podkreślenia więzi z Polską oraz wspólnej historii, która łączy oba narody.
PAP/IAR/PRdZ/dad