Redakcja Polska

We Lwowie po raz 18. zapłonęło „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”

03.11.2021 12:25
W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 18. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło około 20 tysięcy zniczy, zakupionych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Z powodu pandemii koronawirusa Konsulat Generalny RP zorganizował akcję w ścisłym reżimie sanitarnym.
Audio
  • We Lwowie po raz 18. zapłonęło Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
We Lwowie po raz 18. zapłonęło Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego
We Lwowie po raz 18. zapłonęło „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”Foto: Twitter/PLinLviv

Od godzin porannych na Cmentarzu Łyczakowskim miejscowi Polacy zrzeszeni w różnych organizacjach, uczniowie szkół, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP oraz lwowscy harcerze zapalali białe i czerwone znicze nie tylko na mogiłach wybitnych Polaków i swoich bliskich, ale również na opuszczonych grobach.

- Co roku przychodzimy tutaj 1 listopada, zapalamy znicze, rozstawiamy na zaniedbanych grobach i jest to dla nas bardzo ważne, żeby pamiętać i przekazać tą tradycje najmłodszym zawodnikom Pogoni Lwów - powiedział Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów.

- Przyjechałyśmy tutaj z koleżanką, żeby wesprzeć akcję Światełko Pamięci i rozstawiamy znicze - dodała Marta Koperska, nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG w Iwano-Frankiwsku.

Znicze zapłonęły również na Cmentarzu Orląt Lwowskich. "Jako członkowie towarzystwa przychodzimy tutaj, sprzątamy. W ciągu tygodnia mieliśmy bardzo dużo sprzątania powiązanego z liśćmi. Ale daliśmy radę i teraz Cmentarz Obrońców Lwowa jak i Łyczakowski pięknie wygląda" - powiedział Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.


Cmentarz Orląt Lwowskich              Foto: Twitter/PlinLviv Cmentarz Orląt Lwowskich           Foto: Twitter/PLinLviv

Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski 1 listopada zawsze jest na Cmentarzu Łyczakowskim, aby zapalić znicze na mogiłach swoich bliskich.

- Tu na tym miejscu spoczywają moi rodzice, którym wszystko zawdzięczam. Tu spoczęła również moja siostra, która długie lata była aktorką polskiego teatru. Gdzie bym się nie udał tutaj spoczywają ludzie bardzo ważni dla polskiej kultury dla polskiego teatru - powiedział Zbigniew Chrzanowski.

Cmentarz Łyczakowski jest jedną z najstarszych nekropolii w Europie. Jego historia sięga 1786 roku. Spoczywa tutaj około 300 tysięcy osób. Tutaj znajdują się groby wybitnych Polaków – ludzi nauki, kultury, sztuki, polityki, sportu czy życia społecznego.

- Najbardziej znani są literaci, a wśród nich ta najbardziej znana Maria Konopnicka, ale jest też Gabriela Zapolska, Władysław Bełza, autor katechizmu polskiego dziecka, jest Seweryn Goszczyński. Jest naprawdę całe mnóstwo wybitnych wspaniałych osób, którzy tworzą kanon polskiej literatury i kultury - powiedziała Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie.


Cmentarz Łyczakowski we Lwowie           Foto: Twitter/PlinLviv Cmentarz Łyczakowski we Lwowie           Foto: Twitter/PLinLviv

W południe przed kaplicą na Cmentarzu Obrońców Lwowa została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup pomocniczy Edward Kawa. Wzięli w niej udział Polacy ze Lwowa, Rodacy z Polski, żołnierze Wojska Polskiego stacjonujący na poligonie w Jaworowie, polscy dyplomaci i duchowieństwo. Po nabożeństwie przedstawiciele środowisk polskich ze Lwowa złożyli kwiaty i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wieczorem na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt Lwowskich zapłonęły tysiące białych i czerwonych lampek tworząc wyjątkową atmosferę refleksji i zadumy.

Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski