Redakcja Polska

Ambasador Konstanty Radziwiłł: obchody 30-lecia traktatu polsko-litewskiego miały słodko-gorzki smak

09.07.2024 10:00
Dwudniową wizytę na Litwie złożyła marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska. Pierwszego dnia pobytu w Wilnie, złożyła wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie. W wileńskim Domu Kultury Polskiej spotkała się też z przedstawicielami polskich organizacji i społeczności na Litwie. Drugiego dnia wizyty, marszałek wzięła m.in. udział w uroczystości podniesienia flagi Republiki Litewskiej przed Pałacem Prezydenckim z okazji Dnia Państwowości Litwy i spotkała się z przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Czmilyte-Nielsen. Na wagę wizyty wskazuje Ambasador RP na Litwie, Konstanty Radziwiłł.
Audio
  • Wizyty ważnych osób z Polski na Litwie mają cały szereg istotnych wymiarów. Z ambasadorem RP W Republice Litewskiej, Konstantym Radziwiłłem, rozmawiała w Wilnie Halina Ostas [posłuchaj]
Ambasador RP w Republice Litewskiej Konstanty Radziwiłł
Ambasador RP w Republice Litewskiej Konstanty RadziwiłłForto: PLinLithuania

- Wizyty ważnych osób z Polski na Litwie mają cały szereg istotnych wymiarów. Tak jest i teraz. Pani marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, jako jedna z najważniejszych osób w państwie, przyjechała przede wszystkim na zaproszenie swojej odpowiedniczki, jaką jest przewodnicząca Sejmu litewskiego, pani Viktorija Czmilyte-Nielsen. Pretekstem do tego był obchodzony Dzień Państwowości Litwy - wspomnienie koronacji jedynego litewskiego króla Mendoga. Ponadto Litwa od stu lat ma nakładające się na to święto - Święto Pieśni. To wielki festiwal ogólnonarodowy, w którym biorą udział dziesiątki tysięcy Litwinów. Śpiewają, tańczą, cieszą się. Ten festiwal ma także wymiar związany z wolnością. Dla Litwinów to są ważne dni. I na pewno wizyta pani marszałek w tym czasie, jest dla Litwinów taką dodatkową nobilitacją - mówił w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, ambasador Konstanty Radziwiłł.

W wileńskim Domu Kultury Polskiej marszałek Senatu spotkała się z przedstawicielami polskich organizacji i społeczności na Litwie. Spotkanie poprzedził występ litewskich laureatów Międzynarodowego Konkursu Piosenki "Do słów Agnieszki Osieckiej".

"Przyjechałam tu z wielką radością, że będziemy mogli porozmawiać o tym, co dla was jest najważniejsze. Bo ja wiem, co dla mnie jest najważniejsze, co chciałabym, żebyśmy mogli tutaj wspólnie zrobić, żebyście jeszcze bardziej czuli się dumni z tego, że jesteście Polakami, i żebyście wiedzieli, że w nas - w Senacie - macie oparcie" - podkreśliła marszałek Kidawa-Błońska na spotkaniu.

Marszałek wyraziła nadzieję, że bardzo dużo się zmieni, bo - jak mówiła - "musi przyjść nowa jakość". "Wierzę, że te wszystkie trudne sprawy i problemy, które was tutaj spotykają, da się załatwić, jeżeli będziecie chcieli wspólnie to rozwiązać. Mając takie zaplecze, takich ludzi i taką moc, wierzę, że przy naszym wsparciu, jeżeli spotkamy się za jakiś czas, to będziemy mogli powiedzieć, że kolejna sprawa została załatwiona" - zaznaczyła marszałek Kidawa-Błońska.

- Sprawy Polaków mieszkających na Litwie, obywateli Republiki Litewskiej, narodowości polskiej, a jest ich około dwustu tysięcy, były ważną częścią rozmów delegacji Senatu z przewodniczącą Sejmu litewskiego, panią Viktoriją Czmilyte-Nielsen - mówi ambasador Konstanty Radziwiłł. - Trzeba powiedzieć wprost, że ich prawa nie są należycie zagwarantowane i przestrzegane i o tym też była mowa. To jest bardzo ważne, że ważni politycy z Polski przypominają o tym, że Polakom, obywatelom Republiki Litewskiej należy się cały szereg praw od edukacji, po używanie języka w przestrzeni publicznej, a skończywszy na takich kwestiach jak oryginalna pisownia imion i nazwisk. To są sprawy, które nie są załatwione i oczekujemy, że Litwa w tym zakresie coś zmieni - dodał ambasador Konstanty Radziwiłł.

Niezwykle istotnym elementem wizyty marszałek Senatu na Litwie był udział w otwarciu w Wilnie, nowego budynku filii Uniwersytetu w Białymstoku. 

- To unikatowy projekt. Od siedemnastu lat działa na Litwie filia Uniwersytetu w Białymstoku. To jest jedyny na świecie przykład uniwersytetu, który prowadzi zagraniczna filię. Było mnóstwo kłopotów z organizacją tego, ale dzięki wsparciu, z jednej strony władz Polski, z drugiej władz litewskich oraz niezwykłego zaangażowania środowiska naukowców polskich na Litwie, udało się tę filię założyć. Wypuściła już ona około tysiąca absolwentów i są to w większości litewscy Polacy. Podkreślam to bardzo mocno, bo to tworzy bazę intelektualną dla środowiska polskiego na Litwie - mówił ambasador Konstanty Radziwiłł.

ambasadorem RP W Republice Litewskiej, Konstantym Radziwiłłem, rozmawiała w Wilnie, Halina Ostas. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 


Małgorzata Kidawa-Błońska na Litwie. Marszałek Senatu spotka się z Polakami oraz szefową parlamentu

05.07.2024 10:03
Marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w piątek przybyła z dwudniową wizytą do Wilna. Spotka się tam z przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktoriją Czmilyte-Nielsen, weźmie też udział m.in. w uroczystości otwarcia nowej siedziby wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku.

"Rozmowy o trudnych sprawach". Marszałek Senatu spotkała się z członkami mniejszości polskiej na Litwie

05.07.2024 20:24
Bardzo ważne i ciekawe - takimi słowami spotkanie z litewskimi Polakami podsumowała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Marszałek przebywa na Litwie z dwudniową wizytą.

Wilno: uroczyste otwarcie nowego gmachu Filii Uniwersytetu w Białymstoku

06.07.2024 13:26
W Wilnie został uroczyście otwarty nowy gmach Filii Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki budynkowi uczelnia zyska nowe możliwości. Budowę dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.

"Radość opanowała wszystkich". Płk Stanisława Kociełowicz "Iskierka" o wyzwoleniu Wilna w 1944 r.

07.07.2024 13:38
Jaka to była radość, że my, Polacy, potrafiliśmy odbić kawałeczek naszego kochanego Wilna i powiesić flagę. Rosjanie potem powiesili swoją, ale nasza była przez pewien moment i radość opanowała wszystkich - opowiadała PAP pochodząca z Kolonii Wileńskiej płk Stanisława Kociełowicz "Iskierka".

"Polscy patrioci spotkali się z represjami i śmiercią". W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama"

07.07.2024 18:50
W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki z Niemcami o polskie Wilno. Podczas uroczystości został odczytany apel pamięci, a polska delegacja złożyła wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz na grobach poległych w walkach o Wilno, które rozpoczęły się 7 lipca 1944 roku.