Redakcja Polska

Rośnie zainteresowanie językiem polskim. Szkoły polskie za granicą z coraz większą ilością uczniów

15.10.2024 19:40
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. Ogółem w tych placówkach pracuje ponad 650 nauczycieli.
Audio
  • Z Anną Sardis, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Atenach, Konradem Leszczyńskim, dyrektorem Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Paryżu i Łukaszem Matusiakiem, dyrektorem Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Helsinkach, rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Anna Sarkis, dyrektorka Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Atenach i Konrad Leszczyński, dyrektor Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Paryżu
Anna Sarkis, dyrektorka Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Atenach i Konrad Leszczyński, dyrektor Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w ParyżuFoto: Halina Ostas/PRdZ

Będzie strategia nauczania polskiego za granicą i nauczania w języku polskim - zapowiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Wiceszefowa resortu wzięła udział w Warszawie w dorocznym spotkaniu dyrektorów Szkół Polskich i kierowników sekcji polskich w szkołach francuskich, zorganizowanym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

- Chcemy, by więcej dzieci polonijnych uczyło się w języku polskim i chcemy, żeby dostęp do nauki w języku polskim był ułatwiony - mówiła Joanna Mucha.

- Wielu przedstawicielom Polonii trudno jest zapisać dziecko do polskiej szkoły. Chcemy to ułatwić. Chcemy, żeby dzieci z Polonii miały wzajemnie z sobą kontakt wtedy, gdy mieszkają za granicę, ale także by miały kontakt z dziećmi w Polsce. Chcemy rozruszać takie programy peer-to-peer do nawiązywania kontaktów, relacji, przyjaźni między polskimi dziećmi niezależnie od tego, gdzie one na świecie się wychowują, gdzie funkcjonują - podkreśliła.

Podkreśliła wagę budowania więzi Polonii z Polską, budowania poczucia, że Polonia ma swoje zadania do wypełnienia dla Polski i że może je wypełniać niezależnie od tego czy są to osoby, którzy pozostają poza granicami Polski, czy też decydują się wrócić na krócej, czy na dłużej do Polski.  - Chcemy by czuli, że są potrzebni - zaznaczyła.

Zdaniem Joanny Muchy ważne jest też by większa liczba młodzieży polonijnej przyjeżdżała do Polski na studia.

Wiceministra edukacji poinformowała, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad nową strategia relacji z Polonią, ale - jak zaznaczyła - MEN chce w ramach swoich zadań opracować strategię nauczania języka polskiego i nauczania w języku polskim. Wyjaśniła, że chodzi zarówno o nauczanie dzieci polskich za granicą, jak i uczenie polskiego osób, które nie są Polakami, ale chcą się uczyć języka polskiego. - Dziś bardzo dużo dyplomatów polskich na całym świecie mówi nam, że jest wielkie zapotrzebowanie, żeby uczyć się języka polskiego i nie ma takiej możliwości (...) Chcemy to zmieniać, pracujemy wspólnie z MSZ - powiedziała.

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Jest instytucją podległą Ministerstwu Edukacji Narodowej. We wszystkich szkołach i sekcjach prowadzonych przez ORPEG pracuje 650 nauczycieli.

Z Anną Sardis, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Atenach, Konradem Leszczyńskim, dyrektorem Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Paryżu i Łukaszem Matusiakiem, dyrektorem Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Helsinkach, rozmawiała Halina Ostas.

Polacy ze Szkocji wyróżnieni w konkursie Osobowość Polonijna Roku w Hanowerze

07.10.2024 12:51
Małgorzata Firlit - dyrektor Akademii Maczka w Edynburgu oraz Marcin Rudzki - założyciel Centrum Edukacyjnego Bajka w Perth zostali docenieni za swoją polonijną działalność 

"Promujemy język polski wraz z elementami historii i kultury Polski". Ważna inicjatywa NAWA

10.10.2024 18:05
Po raz pierwszy w Programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Promocja języka polskiego" pojawiły się uczelnie z Argentyny, Islandii i Tanzanii. Będą realizowały projekty, m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, czy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Oprócz tych nowych ośrodków w dotychczasowych edycjach programu NAWY, w których zrealizowano ponad 70 projektów, uczestnikami były 103 instytucje, uczelnie i placówki naukowe z całego świata.

Nauka języka polskiego za granicą zostanie usystematyzowana

12.10.2024 14:59
Będzie strategia nauczania polskiego za granicą i nauczania w języku polskim - zapowiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Wiceszefowa resortu wzięła udział w Warszawie w dorocznym spotkaniu dyrektorów Szkół Polskich i kierowników sekcji polskich w szkołach francuskich, zorganizowanym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

20-lecie Szkoły Polskiej na Węgrzech. Placówka ma kilkuset absolwentów

12.10.2024 16:11
Kilkuset absolwentów, rodzinna atmosfera i ciągły rozwój - tak w kilku słowach można podsumować dwudziestolecie Polskiej Szkoły i Przedszkola na Węgrzech. Placówka działająca w ramach węgierskiego systemu oświatowego zorganizowała dziś swój jubileusz.