Redakcja Polska

Ważna inicjatywa. Wkrótce konferencja poświęcona Polakom na Litwie

07.11.2024 09:45
W dniach 12 – 13 listopada na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się Konferencja „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian – szanse, wyzwania, zagrożenia”, organizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Wydarzenie organizowane jest w 30. rocznicę zawarcia Traktatu polsko-litewskiego o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy oraz 25. rocznicę wstąpienia Litwy i Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 20 rocznicy wstąpienia do UE.
Audio
  • O konferencji „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian – szanse, wyzwania, zagrożenia”, z Juliuszem Szymczak - Gałkowskim, wiceprezesem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Juliusz Szymczak-Gałkowski, wiceprezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie w studiu PRdZ
Juliusz Szymczak-Gałkowski, wiceprezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" w studiu PRdZFoto: Marta Masłowska/PRdZ

Celem konferencji jest analiza aktualnej sytuacji najlepiej zorganizowanej społeczności polskiej poza granicami kraju i zainicjowanie debaty nad strategią przyszłego wsparcia Polaków na Litwie przez Rzeczpospolitą Polską. Konferencja jest adresowana do naukowców, dziennikarzy, edukatorów, polityków, przedstawicieli biznesu i liderów opinii publicznej.

Tematyka konferencji dotyczy analizy sytuacji mniejszości polskiej na Litwie, w szczególności skupiona będzie na kluczowych obszarach to jest: bezpieczeństwie, edukacji, mediach i biznesie. W konferencji wezmą udział przedstawiciele polskich organizacji i środowisk działających na terenie Litwy. Przewiduje się, że inicjatywa przyczyni się do lepszego zrozumienia potrzeb i wyzwań stojących przed społecznością polską na Litwie.

Konferencja zakłada zbudowanie forum do analizy i dyskusji nad kondycją społeczności polskiej na Litwie oraz opracowanie konkretnych działań mających na celu wsparcie tej społeczności przez Rzeczpospolitą Polską. Poprzez identyfikację kluczowych obszarów problemowych oraz poszukiwanie optymalnych rozwiązań, konferencja ma przyczynić się do wzmocnienia więzi między Polakami na Litwie a Polską.

Warto podkreślić, że w ramach konferencji planowana jest analiza roli mediów w formowaniu opinii społecznej oraz w budowaniu świadomości społeczności polskiej na Litwie. Przewiduje się również przeanalizowanie wpływu biznesu na rozwój społeczności oraz możliwości wspierania przedsiębiorczości wśród Polaków na Litwie. Konferencja ma na celu zidentyfikowanie możliwości poprawy wizerunku społeczności polskiej na Litwie poprzez skuteczne wykorzystanie mediów oraz wsparcie dla przedsiębiorczości polskiej mniejszości na Litwie.

Elementem planowanej konferencji jest koncert "MŁODZI - POLSCY grają dzieła rówieśników" z okazji jubileuszu 5-lecia powołania orkiestry pod batutą Huberta Kowalskiego.

Głównym celem działania orkiestry jest propagowanie nowej odsłony polskiego dziedzictwa muzycznego, w szczególności dzieł polskich kompozytorów urodzonych na Kresach. Dzieła pisane głównie w XIX wieku stanowią istotny element polskiej kultury i pokazują, że muzyka istnieje ponad podziałami. Świadczy o tym obecność w składzie orkiestry muzyków polskiego pochodzenia z takich krajów jak Austria, Białoruś, Litwa, Łotwa, Ukraina, Niemcy i Wielka Brytania. W tym roku w trakcie koncertu zostaną przedstawione utwory wybitnych kompozytorów, którzy zmarli młodo – Juliusza Zarębskiego, Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina oraz utwory, które powstały w młodzieńczych latach życia ich twórców – Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego. Pomysł tegorocznego koncertu powstał w związku z przypadającą w 2024 r. 170. rocznicą urodzin wyróżniającego się kompozytora Juliusza Zarębskiego, który zmarł we wrześniu 1885 r. w wieku 31 lat. Praca nad takimi właśnie kompozycjami oraz ich wykonanie jest szansą na zmotywowanie młodych muzyków do kreatywności, rozwijania pasji i odkrywania artystycznego potencjału.

Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej w Konkursie „Polonia i Polacy za Granicą 2024 – Wydarzenia i Inicjatywy Polonijne".

Z Juliuszem Szymczak - Gałkowskim, wiceprezesem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego, rozmawiała Halina Ostas. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

"Potrzebujemy partnerskiej relacji z przedstawicielami Polonii". Szef polskiej dyplomacji wygłosił exposé polonijne

02.11.2024 21:36
Jak ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, by skutecznie pomagać blisko 20 mln Polaków na całym świecie, należy ujednolicić politykę polonijną i procedury, a informacje o środkach polonijnych muszą być łatwo dostępne dla wszystkich potencjalnych beneficjentów. Dlatego zostanie stworzona jedna, przejrzysta baza danych.

Koncert "MŁODZI – POLSCY grają dzieła rówieśników". Polskie dziedzictwo muzyczne w nowej odsłonie

04.11.2024 15:47
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego zaprasza na wyjątkowy koncert pod tytułem "MŁODZI – POLSCY grają dzieła rówieśników" z okazji jubileuszu pięciolecia powołania orkiestry pod batutą Huberta Kowalskiego. Wydarzenie odbędzie się 12 listopada w warszawskim Teatrze Palladium przy ul. Złotej 9/9.

Ruszyła Akademia Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych

05.11.2024 18:23
Uczestnicy reprezentują aż 15 krajów z czterech kontynentów. To innowacyjny program dla młodych osób o polskim pochodzeniu, które na stałe mieszkają poza Polską. Celem projektu jest sieciowanie aktywnej młodzieży polonijnej, danie im poczucia wpływu oraz kompetencji w zakresie przywództwa, komunikacji i współpracy.