Redakcja Polska

Smaki kulinarnego dziedzictwa. Konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa

02.03.2021 13:03
Ruszył nabór do VII edycji ogólnopolskiego konkursu filmowego „ZABYTKOMANIA”. Tegoroczne hasło to „Przepis na dziedzictwo”.  
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Tegoroczna odsłona konkursu zorganizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, tradycji kulinarnych i związanych z nimi historii. Organizatorzy czekają na filmy prezentujące  zabytkowe obiekty – stare piekarnie, mleczarnie czy masarnie, budynki które pełniły funkcje cukierni, karczm czy sklepów z żywnością.

Celem konkursu jest promowanie dóbr kultury, nauki i sztuki – zarówno materialnego, jak i niematerialnego dorobku poprzednich pokoleń. Dziedzictwo niematerialne to tradycje kulinarne, zachowane przepisy, stare książki kucharskie, oryginalne receptury kuchni lokalnej i regionalnej.

Prace konkursowe powinny odnosić się do osobistych przeżyć, emocji związanych z odkrywaniem dziedzictwa kulinarnego, przedstawiać osoby, które kultywują tradycyjną kuchnię regionalną oraz tworzą według starych, oryginalnych receptur.

Termin składania zgłoszeń mija 30 czerwca 2021 r.

Do wzięcia udziału w konkursie "ZABYTKOMANIA" zaprasza Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

85 lat Polskiego Radia dla Zagranicy. Historia i współczesność

01.03.2021 17:09
Polskie Radio dla Zagranicy świętuje swoje 85. urodziny. Z tej okazji antena Polskiego Radia, nadająca w sześciu językach, zaprasza na specjalne jubileuszowe audycje. 

211 lat temu urodził się Fryderyk Chopin

01.03.2021 12:24
Wybitny polski kompozytor, którego koncerty, nokturny i polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki, przyszedł na świat 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli.

Już 85 lat Polskie Radio dla Zagranicy przekazuje słuchaczom informacje z kraju i ze świata

01.03.2021 13:45
Zagraniczni korespondenci Polskiego Radia dla Zagranicy docierają do polskich środowisk na Wschodzie, przekazują też wiadomości o polonijnych wydarzeniach zza oceanu. Zapraszamy do wysłuchania refleksji Wojciecha Jankowskiego, Eugeniusza Sało, Piotra Orłowskiego i Kamila Zalewskiego.

Młodzi historycy z Wilna zaprezentowali książkę o miasteczku, w którym urodził się Tadeusz Konwicki

02.03.2021 09:44
Młodzi polscy historycy z Wilna Albert Wołk i Tomasz Bożerocki zaprezentowali książkę poświęconą historii Nowej Wilejki. Ponad jedna trzecia mieszkańców tej dzielnicy litewskiej stolicy to Polacy. Przed wojną w Nowej Wilejce znajdował się Garnizon Wojska Polskiego.