Redakcja Polska

Wystawa "Od Wyszehradu do Wyszehradu" w Muzeum Archeologicznym w Łodzi

13.05.2021 19:32
Wystawę "Od Wyszehradu do Wyszehradu" obrazującą - począwszy od czasów średniowiecza - współpracę między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką otwarto na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Zamek w Wyszehradzie na Węgrzech
Zamek w Wyszehradzie na WęgrzechPeterVrabel/Shutterstock.com

Ekspozycja jest wspólnym, zainicjowanym w 2013 r., dziełem stowarzyszeń archiwalnych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, należących do Grupy Wyszehradzkiej. Jej prezentacja na dziedzińcu łódzkiego muzeum związana jest z odbywającym się w piątek w Łodzi zjazdem ministrów spraw zagranicznych państw Grupy V4.

Jak informuje Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, wystawa składa się z 21 plansz i opiera się głównie na archiwaliach zgromadzonych w archiwach czeskich, polskich, węgierskich i słowackich. Wykorzystano również obiekty znajdujące się w muzeach, bibliotekach oraz innych instytucjach kultury i nauki. Ekspozycja pokazuje unikatowe, często wcześniej nieznane archiwalia, insygnia, dokumenty, zabytki kultury materialnej i piśmienniczej, które ujrzały światło dzienne przy okazji kwerendy związanej z przygotowaniem ekspozycji.

"Wystawa jest próbą skrótowego zobrazowania rozwoju stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką, począwszy od średniowiecznych zjazdów władców Polski, Czech i Węgier w Wyszehradzie w 1335 r. i 1338/1339 r., a skończywszy na współczesnym spotkaniu prezydentów Polski Lecha Wałęsy i Czechosłowacji Václava Havla oraz premiera Węgier Józsefa Antalla w Wyszehradzie, w lutym 1991 r., na którym podpisana została Deklaracja o współpracy Rzeczypospolitej Polskiej, Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej. Zapoczątkowała ona współpracę Państw Wyszehradzkich" - wyjaśnili organizatorzy.

Wystawa przypomina wydarzenia historyczne i społeczne wspólne dla Państw Wyszehradzkich, m.in. wojny z osmańską Turcją, powstania narodowo-wyzwoleńcze, II wojna światowa, opór wobec władzy komunistycznej po 1945 r., czy też przełomowy rok 1989.

Po raz pierwszy zaprezentowano ją w 2016 r., okazji obchodów 25. rocznicy zapoczątkowania współpracy Państw Wyszehradzkich. W Łodzi będzie ją można oglądać do 30 czerwca.


PAP/ho


Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie we Francji

11.05.2021 09:59
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z polską ambasadą we Francji. To miejsce to część polskiej historii" - napisał premier na Twitterze.

120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego

13.05.2021 09:24
120 lat temu na świat przyszedł Witold Pilecki - rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, dobrowolny więzień Auschwitz, organizator konspiracji antyniemieckiej i antykomunistycznej, ofiara stalinowskiego terroru

Znany polski duchowny został "Polakiem Roku 2020" na Litwie

13.05.2021 13:01
Jedyny polski dziennik na Litwie, "Kurier Wileński" ogłosił wyniki plebiscytu "Polak Roku 2020". Został nim ksiądz Wojciech Górlicki

Premier Mateusz Morawiecki otworzył konferencję V4+Coalition Pro Familia

13.05.2021 15:20
Rodzina jest obok państwa najlepszym wynalazkiem ludzkości - mówił premier Mateusz Morawiecki otwierając międzynarodową konferencję V4+ COALITION PRO FAMILIA