Rok później, 1 maja 2004 roku, Polska wraz z 9 innymi państwami weszła do Unii, powiększając do 25 grono jej członków. Było to największe w historii rozszerzenie Wspólnoty, która dziś, po wyjściu Wielkiej Brytanii, składa się z 27 państw.
W czasie referendum Polacy odpowiadali na następujące pytanie: "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?".
Kluczowa była frekwencja - aby wynik referendum był wiążący, musiała przekroczyć 50 procent. O masowy udział w głosowaniu zabiegały wtedy ponad podziałami partyjnymi prawie wszystkie siły polityczne i społeczne. Integrację poparł także Kościół.
Frekwencja w referendum wyniosła niemal 59 procent. Prezydent Aleksander Kwaśniewski ratyfikował Traktat Akcesyjny 23 lipca 2003 roku.
1 maja 2004 roku Polska, wraz z dziewiątką innych państw, weszła do Unii Europejskiej. Oficjalne uroczystości odbyły się w Dublinie, bo Irlandia pełniła wówczas półroczne przewodnictwo w Unii. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox przywitał nowe państwa słowami "Witamy w domu". Zachęcał je, by wykorzystywały szanse stwarzane przez członkostwo we Wspólnocie.
Od 21 grudnia 2007 roku nasz kraj należy też do do strefy Schengen. Jest to obszar Unii Europejskiej, w którym nie ma kontroli paszportowej i celnej między państwami. Obecnie układ ten łączy 26 krajów - 22 państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein.
IAR/PP