"To wyjątkowy album na tę wyjątkową duchową uroczystość. To jest wydawnictwo, które może być takim przygotowaniem, refleksją i szczególnym poznaniem dzieła kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej” - podkreśla prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
Twórcy wydawnictwa sięgnęli do bogatych zbiorów dźwiękowych Instytutu Prymasowskiego, Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa. Słuchacze dzięki archiwalnym nagraniom poznają, między innymi, motywy trudnych decyzji Prymasa Tysiąclecia.
"Kierowałam się wyjaśnieniem tej zasadniczej idei kardynała Wyszyńskiego, że Kościół nie wybiera sobie ustroju, w którym przychodzi mu działać” - mówi pomysłodawczyni i autorka albumu Elżbieta Staniszewska z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
W formie trwającego blisko półtorej godziny reportażu dokumentalnego przedstawione zostały najważniejsze dla Kościoła i kraju wydarzenia, których Prymas był świadkiem i uczestnikiem, a także chwile z jego życia o charakterze bardziej prywatnym, nieoficjalnym. Przewodnikiem po albumie jest sam kardynał Stefan Wyszyński, którego mamy okazję poznać nie tylko jako duszpasterza narodu, męża stanu ale i ujmującego gospodarza arcybiskupiego domu.
Na płytach zawarte zostały także wspomnienia licznych współpracowników prymasa Wyszyńskiego, a także wypowiedzi papieży Pawła VI i Jana Pawła II. Fragmenty wspomnień i zapisków kardynała Stefana Wyszyńskiego czyta aktor Krzysztof Wakuliński.
Znaczący fragment reportażu dokumentalnego poświęcony jest matce Elżbiecie Róży Czackiej, współtwórczymi "Dzieła Lasek” i założycielce Towarzystwa opieki nad Ociemniałymi, z którą jeszcze jako ksiądz profesor Wyszyński ściśle współpracował w okresie II wojny światowej, którą otaczał opieką do jej śmierci w roku 1961, już jako kardynał i prymas.
Kardynał Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze 12 września 2021 roku. Podczas tej samej uroczystości zostanie również beatyfikowana Elżbieta Róża Czacka.
IAR/ep